Öldürülen Gazetecinin Fotoğrafı Basın Müzesinde

 

Nuh Köklü’nün fotoğrafı TGC Basın Müzesi’nin  Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne asılacak

Türkiye’de öldürülen 65. gazeteci olan Nuh Köklü’nün fotoğrafı,  7 Ağustos Cuma günü saat 11.00’de TGC Basın Müzesi’ndeki Öldürülen Gazeteciler Galerisi'ne düzenlenecek törenle asılacak.

İSTANBUL- Kadıköy'de kartopu oynarken bir esnaf tarafından 17 Şubat 2015 günü bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü’nün adı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “Öldürülen Gazeteciler” listesine eklendi. Türkiye’de öldürülen 65. gazeteci olan Nuh Köklü’nün fotoğrafı, TGC Basın Müzesi’ndeki Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne, 7 Ağustos Cuma günü saat 11.00’de düzenlenecek törenle asılacak

TGC: “GAZETECİ NUH KÖKLÜ’NÜN ÖLDÜRÜLMESİ BİR NEFRET CİNAYETİDİR”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu,  gazeteci Nuh Köklü’nün öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada “Nuh Köklü’nün öldürülmesi, halkı birbirine düşman etmeye yönelik ‘benim esnafım aynı zamanda polistir’ söyleminin yarattığı en kötü sonuçlardan biridir. Nefret cinayetidir. Siyasetçileri halkı birbirine düşman etmeye yönelik açıklamalardan vazgeçmeye, sorumlu davranmaya, demokrasiyi geliştirmeye, barışı ve kardeşliği sağlayacak adımlar atmaya davet ediyoruz” demişti.

 

NYT: “TÜRKİYE’DE KAR BİLE POLİTİK RENK TAŞIYOR”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklaması New York Times’ta da yankı bulmuştu. New York Times Gazetesi,  20 Şubat 2015’te yayımladığı makalede Nuh Köklü’nün ölümüyle ilgili Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklamasına da yer vermişti. “Türkiye’de kar bile politik renk taşıyor” başlıklı makalede,  Nuh Köklü’nün  kar topu oynarken öldürülmesinin Türkiye’de politik renkler taşıyan bir dizi şok dalgasına yol açtığı bilgileri yer almıştı.

 

NUH KÖKLÜ NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

Nuh Köklü  17 Şubat 2015’te, Kadıköy Yeldeğirmeni Mahallesi, Karakolhane Caddesi'nde sokakta arkadaşlarıyla kartopu oynamaya başladı. Bu sırada atılan kartoplarından biri sokaktaki aktarın vitrin camına isabet etti. Duruma sinirlenerek dışarı çıkan iş yeri sahibi Serkan Azizoğlu ile Nuh Köklü ve arkadaşları arasında tartışma yaşandı. Tartışma sırasında dükkana giren Serkan Azizoğlu bu defa elinde bıçakla dışarı çıkıp Nuh Köklü'yü göğsünden bıçakladı. Ağır yaralanan Nuh Köklü, hastanede yapılan tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. Serkan Azizoğlu, kasten adam öldürmek suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

 

NUH KÖKLÜ KİMDİR?

1968 yılında Ankara’da doğdu. Liseyi Ankara’da Mamak Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Bölümü’nü bitirdi. Mesleğe, İstanbul Life Dergisi’nde editör olarak başladı. Aynı dergide haber müdürlüğü görevini üstlendi. Nokta ve Express dergilerinde çalıştı. Birgün Gazetesi’nin kuruluşunda görev aldı. Bianet haber sitesinde editörlük yaptı. Açık Radyo’da “Bir şey daha var” programını hazırladı. 2003 yılında Latin Amerika’ya gitti.  Bir yıl Arjantin, Peru ve Uruguay’da yaşadı. Yurt dışında bulunduğu sürede Bianet’e haberler göndermeye devam etti. Türkiye’ye döndüğünde Sabah Gazetesi’nde çalıştı. Radikal 2’de yazılar yazdı. 2009 yılında ATV-Sabah grubundaki grev nedeniyle işten çıkartıldı. O dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası işyeri temsilcisiydi. Daha sonra 2010-2014 haziran tarihleri arasında NTV’de program editörü olarak çalıştı. Kadro daraltılması gerekçesiyle NTV’deki işinden çıkarıldı. Gazetecilik dışında başka iş yapmadı. Yaşamı boyunca mesleğini sürdürmek için mücadele verdi. Öldürüldüğünde 47 yaşındaydı

 

TGC BASIN MÜZESİ 

Divanyolu Cad. No: 76

Çemberlitaş - İstanbul

Tel    : (0 212) 513 84 58

Faks  : (0 212) 513 84 57

bm@tgc.org.tr