Netenyahu " Kudüs Başkentimiz , Yapılaşmayı Sürdüreceğiz"

İSRAİL'in Mescidi Aksa 'da ibadetini yapan sivillere karşı uyguladığı silahlı  saldırı sonrası olaylardan sonra gelişen süreçte Gazze den İsrail'e füze atıldığı iddiasıyla Gazze'ye bomba yağdırdı ve ilk gelen bilgilere göre aralarında çocukların da olduğu en az 20 kişinin öldüğü bilgileri paylaşılırken İsrail Başbakanı Netenyahu dünyadan gelen tepkilere rest çekti.

Netanyahu: 'Tüm Kudüs başkentimiz'
İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu  bugün yaptığı açıklamada Doğu Kudüs'teki Filistinlilerin evlerinden zorla tahliye edilmeleri planına devam edeceğini ifade etti.İsrail ordusu savaş uçaklarının Gazze'de Hamas'ın tünellerini hedef aldığını ileri sürdü. Gazze'deki Fillistin Sağlık Bakanlığı İsrail'in hava saldırılarında 9'u çocuk 20 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Netanyahu yaptığı yazılı açıklamada Kudüs'ün tamamında yahudi yerleşimleri için inşaat faaliyetini sürdüreceklerini belirterek bunun "egemen devletin en doğal hakkı" iddiasında bulundu. Netanyahu "Tüm Kudüs İsrail'in ebedi başkentidir. Burada ve tüm muhitlerinde inşaatı sürdüreceğiz, tıpkı başka herhangi bir ülkenin başkentinde inşaat ve kalkınmayı sürdürdüğü gibi" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı'ndan açıklama
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ürdün Dışişleri Bakanı ile Washington'da yaptığı görüşme sırasında "Tüm taraflar gerilimi düşürmek için pratik adımları atmalı" dedi

10-05-2021/ KAYNAK : WASHİNGTON POST