Nefes Alamıyorum Vurmayın Abiler

NEFES ALAMIYORUM VURMAYIN ABİLER

ABD'nin Minneapolis şehrinde 25 Mayıs 2020 tarihinde 20 Amerikan doları sahte banknot ihbarı için gelen polislerden biri olan beyaz polis memuru Derek Chauvin, kelepçeli şekilde yere yüzüstü yatırdığı Afro-Amerikalı şüpheli George Floyd'un boynuna 8 dakika 46 saniye boyunca diziyle bastırarak öldürdü.  
Floyd'un defalarca "Nefes alamıyorum" dediğini gösteren video kayıtları sosyal medya platformları ve ana akım medyada yayınlandı. 
George Floyd’un öldürülmesine tepki olarak 140 şehirde gösteriler başladı, devam ediyor ve insanlık adına devam etmelidir bu köhne, ırkçı sisteme karşı.

Vahşi kapitalizmin çarklarının dönmesi için dünyada pek çok ülke vatandaşları  gerçek anlamda nefes alamıyor.George Floyd yıllarca sömürülen ve vatandaşlık hakları ancak 20.yy sonlarına doğru verilmiş olan Afro-Amerikalı  fakir bir insandı ya da aşağıladıkları zenciydi.
George Floyd, Kapitalizme değer katmayan,para yaratamayan  aksine tüketen gereksiz bir varlıktı, o nedenle insan sayılmaz ve nefes alamıyorum demesinin de bir anlamı yoktu.

Ya diğer ülkelerde yaşayamaya çalışan George Floyd benzerleri nefes alabiliyorlar mı?..
Kapitalist ABD'nin emperyal dayatması durumundaki onbinlerce kilometre uzağında bir başka ülke,
Tekmeler atıldıkça "Vurmayın abiler" diyerek 19.yaşında ölüme giden Ali İsmal'di Türkiye'nin George Floyd'u.
1 Haziran 2013 yılında Ankara Güvenparkta başından vurularak ölen Ethem Sarısülük
20 yaşında üzerine sürülen araba sonucu öldürülen Mehmet Ayvalıtaş olabilir mi?
3 Haziran'da, 22 yaşında başına aldığı gaz fişeği darbesiyle ölen Abdullah Cömert
Ya da;
20 yaşında başına isabet eden gaz fişeği sonucu çatıdan düşerek ölen Ahmet Atakan'dır.
Kapitalizm, emperyal sömürü düzeninin nefes alması için, 15 yaşında ekmek almaya giderken başına aldığı gaz fişeği nedeniyle 269 gün komada kalıp 16 kiloya düşen Berkin Elvan'ın ölmesi mi gerekliydi?
Ege denizini geçip Yunanistan'a gitmek uğruna lastik botun devrilmesi sonucu denize düşen ve cesedi Bodrum sahiline vuran Suriye'li sığınmacı 3 yaşındaki Aylan bebektir George Floyd.
Kapitalizmi ve dayattığı sistemi doyuramadığından işsiz kalıp, açlık ve yoksulluğa dayanamadığı için siyanür içerek hayatlarına eş zamanlı son veren dört kardeştir.
Bezirgan iş adamlarının çok para kazanmaları uğruna, Soma'da  301 madenci işçinin ölümüdür.
İstanbul Yeni Havalimanı'nın inşaatında pireli yatakta yatırılan, ekmek arasına ıspanak konarak beslenen, kaç işçinin öldüğü bilinmeyendir George Floyd ve gibileri.
Aç kalmamak için Adana'ya kamyon kasasında giden geçici işçilerdir.

ABD'de, Beyaz polis memuru Derek Chauvin'ler diğer ülkelerde başkaları dayatılan sisteme makineleştirilmiş beyniyle, köleleştirilmiş ruhuyla, cahil cesaretiyle hizmet etmeye devam edeceklerdir ve karşılığında hiçbir ceza almadıkları gibi ödüller alacaklardır.
O nedenle;
Kapitalizm ve dayattığı sistemler için George Floyd ve gibilerinin nefes alabilmeleri neredeyse imkansız hale getiriliyor, tek çıkış yolu ise; tüm ezilen insanların birleşerek kapitalizm, emperyalizm ve dayattıkları sistemler sorgulanarak nefesini kesmek olmalıdır ki, bizlerin nefes alabilmesi için...

Vesselam
Ozan Ozanca
Bandırma-07.06.2020