Neden Ayrılıklar Çoğaldı?

NEDEN   AYRILIKLAR  ÇOĞALDI..?

Eskiden evlilikler daha uzun ömürlü olur, çoğunlukla ölene kadar devam ederdi.  Az da olsa boşanmalar olurdu tabii ama  çok önemli sebepler, çok büyük  sorunlar edeniyle olurdu ayrılıklar.. Son yıllarda  evlenen den çok boşanan olduğu tespitleri duyulmakta. Medyadan ve çevremizde duyduklarımızdan bir derleme yapalım bakalım neden boşanıyormuş, severek evlenenler.  Çok severek ve anlaşarak evlenenler , aynı çatı altında yaşamaya başlayınca, dışarıda belli sınırlar içinde yapılan görüşmelerdeki nezaket, incelik ve ölçülü davranışlar  kayboluyor. Bunların yerini yılların alışkanlığı olan davranışlar, rahat ve özensiz yaşamlar alıyor.  Sevgi sözcükleri azalıyor,  bunların yerini zaman zaman öfke, şiddet, hakaretler alıyor. Sürtüşmeler, geçimsizlikler başlıyor, en küçük hatalar göze batar oluyor ve tahammül sınırları çok az olan gençler kolaylıkla ayrılık kararı alabiliyor.

Birkaç çarpıcı örnek verelim.

 Bizzat çevremde yaşanan ,yeni evlilerin şikayetlerinden  alıntılar şöyle.. “-  defalarca söyledim, şu Diş Macununu ortadan sıkma diye….  Ben düzeltiyorum tüpü,yine ısrarla ortadan sıkıyor diş macununu..”  bu bir kavga nedeni…  Buzdolabına konulan kavanozların kapaklarını çok sıkı kapatınca açmakta zorlandığı için biraz kolay açılacak gibi bırakan eş, “ – bak kavanozları alırken kapağından tutma , açılıp düşüyor, kırılıyor, içindeki yere saçılıyor.. cam kısmından tut..diye defalarca söyledim, yine  inatla kapaktan tutuyor, kavanozlar yere düşüyor.”  Yine bir kavga sebebi. Daha da vahimi var, “ mutfak tezgahı hep kuru olacak, ıslak görürsem döverim.. dedim defalarca, ıslak olunca da tabii dövdüm.. “  yakın tanıdığım bu talihsiz eş, mutfak tezgahı ıslak diye, sabaha kadar WC. Hapsinde tutulmuş defalarca dayak yemiş. ve tabii bir süre sonra boşanma olayı gerçekleşmiş..

Haa bir de; daha aynı evde oturmaya başlamadan biten evlilikler var. Hani Düğün öncesi Nikah yapılır ya bazen, işte böyle  durumlarda boşanma sebeplerinden örnekler şöyle.   Gelinlik almak için çarşıya çıkılıyor,  gelin adayı kızımızın seçtiği  gelinlik  çok  pahalı bulunuyor damat adayı ve müstakbel kayınvalide tarafında. “- Bir iki saat  giyilecek bu, israf değil mi., aynı benzerlerinde çok daha uygun fiyatlı olanlardan seçebilirsin..”. teklifine karşı, gelin kızımız,

“ - ben kendim alırım  kendi beğendiğimi siz de kendi seçtiğiniz gelinlik için size uygun bir gelin bulun .” der. Ve evlilik sona erer..  

Bir benzeri de mobilya mağazasında yaşanır,  evleri tutulmuş, düğün davetiyeleri dağıtılmış… çeyizler hazır. En son mobilya alımına gelmiş sıra ve   mağazada gelin kızımızın seçtiği oturma gurubu çok pahalı geliyor dünürlere ve mağazada bir tartışma.. yüzükler atılıyor ve düğün iptal…   bunun gibi pek çok  gerçek olay  yaşandı çevremde..

En vahimini sona sakladım. Çok değerli iki ailenin evlatları aile görüş ve önerisi ile evlilik yolunda ilk adımı atıyor Nişan yapılıyor. Kız eğitimini tamamlamış ve  çalışıyor. Damat adayı ise mühendislik son sınıfta olduğunu mezuniyet için bir iki dersi kaldığını söylemiş aileye ve kızın ailesine de böyle iletilmiş.. tamam,  bekleriz Haziran sonu sınavlarını,. Mezuniyetten sonra düğün planlarız denilmiş..  Ancak Haziran sınavları başarısız oldu demiş damat adayı..Eylülü bekleyelim..Bu arada , aileler kuşkulanmış  tedirgin davranışlarından çocuğun.  Kızın ailesi ve oğlanın ailesi,  Okulun Öğrenci işlerine gitmişler, sınav durumunu öğrenmek istemişler, tabii 18 yaşını geçmiş, üniversite öğrencisi için veli olunamıyor, yasak.. denilse de, Dekana kadar çıkıp izin istemişler bu hayati bir konu diye.. ve acı gerçek ortaya çıkmış.  Damat adayı henüz Birinci sınıftan 2.ye geçememiş.!

Okula gidiyorum diye evden çıkıp gidip orda burada zaman geçirmiş meğerse..

Olayın şokuyla her iki aile de çok zor durumda kalmış. Tabii hemen nişan bozulmuş..   Onuruna düşkün anne baba , bu yalanı kabullenememişler ve  Oğlanı evden kovmuşlar. Bizi rezil ettin aile dostumuza karşı diye.. Damat adayının babası kalp krizi geçirmiş üzüntüden.  Çocuk da yurt dışında bir akrabasının yanına gitmiş,orada iş bulup  çalışmış ve uzun yıllar geri dönememiş. Bir süre sonra herkes sakinleşmiş, gelin adayı kızımız bir başka talibi ile evlenmiş.. Kısacası,  her biri kitaplara konu olacak çarpıcı hayat hikayeleri ile dolu hayatlar var.

 Bir farklı örnek daha verelim.

Çok mutlu bir aile babası iş arkadaşı ile para konulu bir tartışma sonucu yaralama gerçekleşiyor ve olay ölümle sonuçlanınca ,adam tutuklanıyor. Tam ON yıl hapiste kalıyor. Bu süre boyunca fedakar anne çok büyük zorluklar ve yokluklarla mücadele ederek ayakta kalma savaşı veriyor, çocuklarını okutuyor, geçimini sağlıyor ve sadakatle, sabırla, bekliyor. her hafta görüşlere gidip eşine moral veriyor. Nihayet , çok zor da olsa zaman kendi hızıyla ilerliyor ve birgün adam çıkıp geliyor. Ohh ne mutluluk.. tekrar iş kuruyor,  yeni bir hevesle çalışıyor, ailesini sahipleniyor.. Görünüş bu ama olay farklı gelişiyor, "ON" yıl sadakatle bekleyen Eş, kocasının bir başka kadınla ilişkisini fark ediyor!.  .. ve  olay delillerle ortaya çıkıyor. Hatta  ilişkisi olan kadın aileyi arayıp olayı kabulleniyor..

”- evet O beni seviyor.” Diyor.. tabii dünya başına yıkılıyor, yıllarca sadakatle kocasını bekleyen  kadının.. Bu fedakarlığın  mükafatı bu olmamalı..bunu af edemem diyor ve mahkemeye dilekçe verip boşanıyor… Sonrasında neler olacak bilemem..?

İşte hayat böyle sürprizlerle dolu.  Kötü sürprizlerle karşılaşmamak için evlenmeden önce iyi düşünüp ,tanıyıp , doğru karar vermek,  doğru seçimler yapmak gerek.

 Çevremizde  mutlu evlilikler ve sağlıklı aileler  görmek bizleri de mutlu edecektir.

Huzurlu, mutlu, sağlıklı ve güzel  sürprizler sunan hayatlar dilerim hepinize..

   Sevil Ağtaş - Bandırma 05-04-2019