Mustafakemalpaşa'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Kurtuluş coşkusu 96. yılında

 

Mustafakemalpaşa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü, büyük bir coşkuyla kutlandı.

Şeyh Müftü Cami'nde şehitler için okutulan mevlidi şerif programıyla başlayan kutlama etkinliklerdeki ilk tören Heykel Meydanı'nda yapıldı.

Törene; Kaymakam Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Böberci, Cumhuriyet Başsavcısı Mikail Sarıkaya, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulduğu programda konuşan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, kurtuluş mücadelesinde tek yumruk olarak toplanan milletin, binlerce gazi ve şehit vererek en zor şartlarda dahi neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.

 

‘Birliğimiz sürecek Türkiye büyüyecek’

 

“ Türkiye düşmanlarına karşı birlik ve beraberliğimizi koruyarak, ülkemizi ve ideallerimizi daha güçlü bir şekilde savunmaya devam edeceğiz ” diyen Başkan Kurtulan şöyle konuştu;

“ 2 Temmuz 1920 tarihinde Yunan süvarileri ilçemizi işgal etti. Yerli Rumlardan Yanako ve Dimitri de Yunanlıları karşılayanlar arasında idi. 14 Eylül 1922 tarihinde, 33. Süvari Alayı’nın 7. Bölük Komutanı Yüzbaşı Sabri Bey’in komutasındaki Türk askerinin ilçeye girişi ile hürriyetimize kavuştuk. Bugün, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasıyla başlatılan ve Mehmetçiğimizin kanlarıyla kazanılan milli mücadele sonunda Mustafakemalpaşamızın bağımsızlığa kavuşmasının 96. yıl dönümünü, bir kez daha sevinçle kutluyoruz. Tek vücut ve aynı kalple zafere inanan aziz milletimiz, bizlere bu bayramı bırakmıştır. Geçmişi unutmadan, engin tarih şuurunu geleceğe taşımak hepimizin ortak idealidir. Kurtuluşumuzu sağlayan atalarımız gibi, birlik ve beraberlik içinde, tek yürek olarak, gelecekteki büyük ve gelişmiş Türkiye sevdamızı daha da ileriye götürecek ve büyük Atatürk’ün “ Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz ” sözünü asla unutmayacağız. Bizler, şairin “ Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın” dediği ecdadın torunları ve onurlu bir ülkenin evlatlarıyız. Altında gururla durduğumuz al yıldızlı bayrağımız ve sahip olduğumuz bağımsızlık ateşi, hiç sönmeden ilelebet dalgalanacak ve hiç kimse buna göz dikmeye bile cesaret edemeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, vatanın ve milletin özgürlüğü uğruna canlarını feda etmekten çekinmemiş şehit ve gazi Mehmetçiklerimizi minnet ve rahmetle anıyorum” dedi.

Mustafakemalpaşa Şehitliği'nde yapılan törende ise öğrenciler tarafından şiirler okunarak, şehitler için dualar edildi.

Bandırma Gerçek-Hayrettin İldam