Mustafakemalpaşa, Suuçtu’ya Turist Akını

Bursa'da bir kaç yıl öncesine kadar mezbelelik haldeyken Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Milli Parklar'ın desteğiyle çevre düzenlemesi yapılan Suuçtu Şelalesi ve Tabiat Parkı muhteşem güzelliğiyle izleyenleri büyülüyor.

Fay hattının çökmesiyle oluşan ve 38 metreden dökülen Suuçtu Şelalesi, yaz mevsiminde bile buz gibi suyu ile Arap turistlerin en fazla ziyaret ettiği mekanların başında geliyor. Mustafakemalpaşa’ya 17 kilometre uzaklıktaki Suuçtu Şelalesi'ni her gün binlerce turist ziyaret ediyor. Özellikle yaz mevsiminde Suudi Arabistan, Dubai, Kuveyt, Katar ve Körfez ülkelerinden gelenler Suuçtu'daki doğal güzelliğe hayran kalıyor. Arap turistler hem selfie çekiyor hem de burada buz gibi dağ suyundan içerek serinliyorlar. Bursa'ya hayranlığını gizlemeyen Arap turistler; “ Bursa gerçekten muhteşem. Diğer büyükşehirlere göre, daha az trafik, daha az insan var. Yeşili ve suyu çok güzel. Bursa'da güzel insanlarla karşılaşıyoruz. Uludağ, Gölyazı, Suuçtu, Saitabat Şelalesi kendine hayran bırakıyor ” diyor.

‘Bölgede yenilikler sürecek’

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise çevre düzenlemesini Milli Parklar ile birlikte gerçekleştirdikleri şelalede misafirlerle tek tek ilgileniyor, onlarla sohbet ediyor.

Karşılarında belediye başkanını gören Arap turistler de teşekkürlerini ifade ediyorlar. Suuçtu Tabiat Parkı'nın uzun yıllar süren çalışmanın ürünü olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Sadi Kurtulan; “ Milli Parklar gözetiminde onlarla el ele vererek hem doğaya duyarlı, çevreyi bozmadan natürel güzelliği, suyu, yeşili ve bu güzelliği bir arada tutan bu mekânı vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz. 38 metreden akan su ruhu dinlendiriyor. Hava, güneş, oksijen, tertemiz toprakta insanlar kendilerini buluyor. Büyükşehirlerde sıkışan insanlar burada ferahlıyor. Özellikle su ve yeşile hasret Arap turistler hayran kalıyor, unutamıyorlar. Burayı korumak ve geliştirmek için çalışıyoruz. Bu bölgedeki yürüyüşlerle, dünyada oluşturulan obeziteye karşı bilinci, spor ve sanatı, suyla gelen güzelliği, şiiri, sanatı, fotoğrafçılığı geliştiriyoruz. Suuçtu turizmin de gözdesi olmaya aday. Daha istifade edilebilir hale getirmek için çalışıyoruz. Piknik, otopark alanlarının yanına, daha güzel seyredilebilir seyir terasları ve yürüyüş yollarını hazırlıyoruz. Beşerin kirli ve bulaşık eli karışmadığında kâinatta çirkinlik yok. Bu güzelliğe herkes hayran. Özellikle Körfez ülkeleri, Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa’dan misafirlerimiz var. Bunları geliştirmek bizim görevimiz, istifade etmek onların hakkı. Biz herkesin hizmetindeyiz ” diye konuştu. Turizm Şirketi sahibi Hasan Ünver ise, Kuveyt, Dubai, Suudi Arabistan'dan misafirlerin geldiğini kaydederek; “ Bu sezon turizm bereketli geçiyor. Ağustos ayında daha da güzel olacak. Çünkü onların pasaport değişim zamanı. Pasaportları yeni yeni çıkıyor. 8.ay çok daha güzel olacak. Serin yerler, tabiat güzelliği Arap turistlerin hoşuna gidiyor. Bursa'nın tabiatı çok güzel ” şeklinde konuştu.

BANDIRMA GERÇEK / HAYRETTİN İLDAM