Mehmet Tüm'e Beraat ve Para Cezası

CHP 25 ve 26. dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm'ün, Deniz Gezmiş’i övdüğü ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ye  hakaret içeren sözler sarfettiği iddiasıyla yargılandığı dava sürecinde kararlar çıktı.  Diğer dava süreçleri devam ediyor. Balıkesir 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada mahkeme heyeti, Mehmet Tüm'ün Deniz Gezmiş’i övdüğü ve Devlet Bahçeli'ye hakaret iddiası ile açılmış olan davalarda beraat ederken  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hakaret ettiği yargısına vararak 354 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Bu hapis cezası daha sonra temyiz yolu açık olmak üzere 10.600 lira para cezasına dönüştürüldü.

Dava sonucuna ilişkin açıklamada bulunan Mehmet Tüm, Deniz Gezmiş ve Devlet Bahçeli davalarımdan “Beraat” aldım. Fakat Süleyman Soylu’ya olan davamdan dolayı da 354 gün karşılığı olarak 10650.00 Tl para cezası verilerek sonuçlandı daha 2 davam daha var  Haziran ayından beri hakkımda açılan dava sürecinde yanımda olan tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum  desteklerinin devamını diliyorum dedi ve hak etmediğini düşündüğü bu ceza için İstinaf Mahkemesine başvuruda bulunacağını ifade etti.

CHP 25 ve 26. dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm'ün, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu eleştirdiği, Deniz Gezmiş’in şahsında suçu ve suçluyu övdüğü iddiasıyla yargılandığı davada 16 Aralık Pazartesi günü karar çıktı.

Balıkesir 4. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan yargılamada mahkeme heyeti, Deniz Gezmiş’in şahsında suçu ve suçluyu övdüğü ve Devlet Bahçeli'yi eleştirdiği gerekçesi ile açılan davalardan beraat verdi.Mehmet Tüm'ün Devlet Bahçeli'ye dair sarf ettiği sözlerin siyasi bir eleştiri olduğuna hükmederek beraat kararı veren mahkeme Tüm'ün, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik eleştirilerin ağır olduğu yargısına vararak 354 gün karşılığı olarak 10.650 lira para cezasına dönüştürülmesine karar verdi.

Mehmet Tüm mahkeme çıkışı kendisine destek olmak için bekleyen kalabalığa yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

"Bu bir tarihsel davaydı. Bu davayla tarihe not düşülmüştür. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mücadelesini övmek suç sayılmamıştır. İlginçtir ve doğrudur ki bir mahkemenin idam kararını 2019’da bir başka mahkeme bozmuştur. Dün çekinmeden söylediğimizi bugün haykırarak tekrarlıyoruz: “Deniz Gezmiş, bu ülkenin bağımsızlığı için, demokratik bir Türkiye için emperyalizme karşı idam sehpasına gitti. O bir kahramandır, o bir devrimcidir, o bir sosyalisttir.”Yaşasın Hukuk, Yaşasın Denizler, Yaşasın Denizlerin Mücadelesi

Duruşmada Devlet Bahçeli’ye hakaretten de yargılandım. Bahçeli, Deniz Gezmiş’i kastederek “Terörist” ifadesinde bulunmuştu. Bende Bahçeli’yi eleştirmiştim. Mahkeme bugün yaptığımızın siyasal bir eleştiri olduğuna kanaat getirmiştir. Hakaret suçu işlemediğimize inanmıştır. Yargı, aldığı kararla siyasileri tahammüle davet etmiştir. Bundan dolayı, adil davranan yargı mensuplarına teşekkür ediyorum.

İçişleri Bakanına yönelik olarak, milletvekiliyken, partimin kongresinde, partililerime yönelik olarak yaptığım konuşmada sarfettiğim görüşlerim ve eleştirilerimden dolayı bugün cezalandırıldım. Bu durum hep konuşulan yargıya güven konusunu zarara uğratmıştır. Çağdaş bir demokraside, demokrasinin ve siyasal yaşamın garantisi sayılan eleştiri hakkı, maalesef ülkemizde suç olarak algılanmıştır. Gelecek nesiller bugünün mahkeme tutanaklarına baktığında siyasetin yargıyı nasıl ağına aldığını görecektir. Araştırmacılar için bu dava mahkemeleri boş yere oyalamak, etki altına almak ve yönlendirmekten başka bir anlam taşımayacaktır. BU davanın kazananı Süleyman Soylu olarak görülebilir, lakin kaybedeni demokrasidir, insan haklarıdır, siyasettir ve de çağdaş hukuktur. Bu kararı bir üst mahkemeye taşıyarak adalet arayışına devam edeceğim. "

" Beni savunmak için İstanbuldan gelerek yanımda olan avukatım, dostum, arkadaşım, Zeynel Öztürk ‘e, yine avukatlarım Cemal Korzay’a Volkan Gözükara’ya, Nevruz Söğüt Okkalı’ya, Zafer Doğan’a Hasan Hüseyin Evin’e Songül Varki Yıldırım ve Ali Tüm ‘e,
Balıkesir milletvekilimiz Ensar Aytekin’e, Balıkesir il başkanımız Serkan Sarı’ya,Erdek Belediye Başkanımız Hüseyin Sari’ ya,Balya Beldiye Başkanımız Orhan Gaga’ ya,Erdek Belediye Başkan Yardımcımız Canan Kırdar’aKaresi ilçe başkanımız Dilek Yalçın’a,Karesi ilçe örgütümüze,Karesi kadın kolları başkanımız Suna Kandemir Günaydın’a,Bursa Nilüfer ilçe başkanımız Özer Anaç’a,önceki dönem il başkanımız Ender Biçki’ye,il başkan aday adayımız Hilmi Okur’a,il gençlik kolları başkanımız Burçe Pektaş’a,ve il gençlik örgütümüze,
Bandırma Gençlik kolları başkanımız Kübra Keser’e önceki dönem Bandırma belediye başkanımız Dursun Mirza’ya,Altıeylül belediye başkan adayımız Esin Balibek’e,önceki dönem Bandırma ilçe Başkanlarımız Atilla Atakay’a ve Niyazi Yeloglu’na,Emek Partisi Edremit ilçe başkanı Kadriye Gümüştaş’aBalıkesir elektrik mühendisleri odası başkanı Nazmi Kaçar’a,Bandırma Disk Emekli-Sen Başkanı Levent Balkiş’a,
Bandırma Alevi kültür derneği başkanı Sevim Dektaş’aZeytin Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Altay’a,
Siyah-beyaz yayınevi sahibi arkadaşım Murat Kaplan’a
Değerli Basın Emekçilerimize ve Tüm aileme, dostlarıma, arkadaşlarıma, yoldaşlarıma ve de beni yalnız bırakmayan tüm Balıkesirli hemşehrimlerime çok teşekkür ediyorum."ifadelerini kullandı.

16-12-2019/BANDIRMAGERÇEK/ ÖMÜR ŞEN