Mehmet Tüm'den Basın Açıklaması

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün verilen yargı kararını 30 gün geçmesine rağmen okul müdürlerini atamamasına ilişkşin Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm basın açıklamasında bulundu. 

                                                                                                                          BASIN AÇIKLAMASI 

“HAPİS YATARIM MAHKEME KARARINI UYGULAMAM’’ DİYEN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜ YARATAN BU İKTİDARDIR!

Ülkemizde iktidara yandaş olmayan, iktidara yakın durmayan, görevlerini yerine getirmelerine rağmen, siyasi kararlarla sürülen, baskı gören, görevleri değiştirilen binlerce öğretmen mağdur olmaya devam ediyor. Hukukun ve adaletin hiçe sayıldığı dönemlerden geçiyoruz.

Bu hukuksuzluğun bir örneğide Balıkesir’de eğitim emekçilerine karşı yürütülüyor.

Balıkesir il genelinde 2014 yılı Ağustos ayından 4 yıllık görev sürelerini doldurdukları gerekçeleriyle müdürlük puanlanan ve 75 puan altında bırakılarak müdürlük görevlerine son verilen okul müdürlerinden 58 kişi Balıkesir İdare Mahkemesinde dava açmış ve mahkeme kararı iptal etmiştir. Ancak Balıkesir idare Mahkemesi kararında okul müdürlerinin yeniden değerlendirilmesi yönünde karar vermiş ve göreve iade etmemişti.

Okul müdürlerinden 13 Eğitim -Sen üyesi kazandıkları mahkeme kararını göreve iade edilmemeleri üzerine gerekçesini Bursa Bölge İdare Mahkemesine temyiz etti. Temyiz kasım ayında sonuçlandı mahkeme Balıkesir İdare Mahkemesinin gerekçesini değiştirerek Eğitim-Sen üyesi okul müdürlerinin göreve iadelerini engelleyen tüm işlemleri hukuksuz bularak iptal etti.

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 30 gün içinde mahkeme kararını uygulaması gerekirken 12.12.2015 tarihinde 30 günlük süre bitmesine rağmen okul müdürlerinin göreve iade işlemini gerçekleştirmedi. Keyfi bir şekilde siyasi tutumunu görevinin üzerine çıkararak ‘’mahkeme kararını uygulamaktansa hapis yatarım ‘’tarzı bir ifade ile eğitim gibi önemli bir hizmeti gerçekleştiren bir kamu görevlisine yakışmayan ifadeler kullanmıştır. Bu tür siyasi bir tavırı koymasının arkasında iktidarın tutumu yatmaktadır. Bu kişi hukuka sığmayan bu davranışını iktidardan aldığı güç ile yapmaktadır. Dolayısı ile Türkiye genelinde uygulanan bu türden keyfi uygulamaların sorumlusu öncelikle siyasi iktidardır.

Sonuç itibariyle Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürünün mahkeme kararlarına karşı göreve iade etmeme tavrı Balıkesir Valiliğinin Milli Eğitim Müdürü hakkında soruşturma açmak yerine kararı uygulamayan kamu görevlisinin aksine tavır almaması hukukun ve adaletin katledilmesidir.

Milli Eğitim Bakanı ve siyasi iktidar öncelikle hukuku yerine getirmek ve eşit yurttaşlık ilkesini gözetmek zorundadır. Bu nedenle mahkeme kararları derhal yerine getirilmeli keyfi uygulama yapanlar hakkında derhal soruşturma açılmalıdır.

Bu haksızlık giderilene kadar davanın ve sürecin takipçisi olacağız.

Mehmet TÜM

CHP Balıkesir Milletvekili