Kuş Cennetinde Kuluçka Dönemi

 Her yıl 264 türden 3 milyondan fazla kuşa ev sahipliği yapan Balıkesir’in Manyas Kuş Cenneti’nde bir çok türde kuşun kuluçkaya yattığı belirtildi. 

Ramsar sözleşmesi kapsamında olan Avrupa Konseyi tarafından verilen A sınıfı diplomaya sahip Manyas Kuş Cenneti’nde halen beş tür kuşun kuluçkada olduğu açıklandı. Kuşcenneti Milli Parkı Şefi Ferah Çakır, halen karabatak, kaşıkçı, çeltikçi, kızkuşu ve uzunbacak kuşlarının kuluçka da olduğunu, tepeli pelikanların ise, Ocak ayında kuluçkaya yattığını ve yavrularını çıkardığını bildirdi. Çakır, 264 tür kuş türünden 64 türünün her yıl, 178 türünün ise göç sırasında uğradığı kuş cennetinde bu yıl aşırı yağışlar ve iklimden dolayı kuluçka dönemlerinde aksamalar yaşandığını belirtti.

Geçtiğimiz yıllara oranla Manyas Gölü’nün aşırı yağışlardan dolayı su seviyesinin yükselmesi nedeni ile Kuş Cenneti Milli Parkı’nın içerisinde bulunan ağaçlık alanda su içerisinde bulunuyor. Ferah Çakır, kuşların kuluçka döneminde olmasından dolayı ziyaretçileri sessiz olmaları konusunda uyardıklarını açıkladı.

(SÖ-SŞ)