Kılıçdaroğlu'nun PM Listesi Belli Oldu

CHP’de 37. Olağan Kurultay’ın ikinci gününde PM üyeliği için adaylık başvuruları son buldu

CHP’nin ‘Hedef iktidar’ başlıklı 37. Kurultayı’nda Parti Meclisi üyelerinin seçim listesi içi verilen süre tamamlandı.

Parti tüzüğü gereği PM üyesi olabilmek için 10 delege imzası gerekiyor. Dün başlayan başvurular bugün 08:00-10:15 arasında da devam etti.

Dün 60 kişilik PM üyeliği için kulis çalışmaları yapıldı. PM'ye aday olmak isteyen partililer, kurultay alanı etrafında standlar açarak, pankartlar asarak delegelerden oy istiyor.

15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği için de bugün seçim yapılacak. 

CHP 37. Olağan Kurultay’da Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) için yarış devam ediyor. İlan edilen çarşaf listeye göre; Yüksek Disiplin Kurulu için 50 kişi aday olurken, Parti Meclisi için 222 aday çıktı.

Parti Meclisi’ne "Atatürk tablosunun indirilmesi" tartışması sonrası partiden ihraç edilen sonrasında affedilen ve partiye geri dönen Aylin Nazlıaka da aday oldu.

Kılıçdaroğlu'nun 70 veya 80 kişiden oluşan bir anahtar liste açıklaması bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun listesinin yanı sıra farklı listelerin de kurultay salonunda dağıtılması öngörülüyor.

CHP'de PM seçimlerinde yüzde 33 kadın kotası ile yüzde 20 gençlik kotası uygulanıyor.

Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde şu isimlerin yer aldığı belirtiliyor: 

Oğuz Kaan Salıcı
Ayfer Gültekin
Ayça Taşkent
Erdoğan Toprak
Cemal Canpolat
Tuncay Özkan
Yunus Emre
Bülent Kuşoğlu
Faik Öztrak
Gamze İlgezdi
Bülent Tezcan
Adnan Demirci
Tekin Bingöl
Orhan Sarıbal
Ali Öztunç
Gülizar Biçer Karaca
Umut Akdoğan
Yıldırım Kaya
Murat Emir
Turan Aydoğan
Özgür Karabat
Gökhan Günaydın
Ahmet Akın
Ali Mahir Başarır
Aylin Yaman
Hamdi Yarer Alkan
Aylin Nazlıaka
Burhan Saral
Esra Dirican
Deniz Demir
Sezgin Tanrıkulu
Gürsel Tekin
Necdet Saraç
Yurter Özcan
Zeynel Emre
Gökçe Gökçen
Gamze Taşçıer
Nurhayat Altaca
Burhan Şenatalar
Yüksel Mansur Kılıç
Onursal Adıgüzel
Veli Ağbaba
Fethi Açıkel
Ünal Çeviköz
Semra Dinçer
Aykut Erdoğdu
Muharrem Erkek
Akif Hamzaçebi
Sevgi Kılıç
Selin Sayek Böke
Yaşar Seyman
Yüksel Taşkın

KHK'LI ADAKADEMİSYEN DE LİSTEDE

Listede kanun hükmünde kararmane (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Yüksel Taşkın, başörtülü avukat Sevgi Kılıç ve geçmişte CHP'den ihraç edilen Aylin Nazlıaka'nın bulunması dikkati çekti.

DÜN NELER OLDU?

CHP'nin "hedef iktidar" sloganıyla gerçekleştirdiği 37. Olağan Kurultayı'nda İzmir Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden genel başkan seçilmişti. Seçime tek aday olarak katılan Kılıçdaroğlu, oy kullanan 1318 delegeden 1251'inin oyunu alarak yeniden genel başkan seçilmişti.

Genel Başknlığa PM Üyesi İlhan Cihaner, Kurultay Onur Üyesi Tolga Yarman ve eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın aday olması bekleniyordu ancak bu üç isim de yeterli imzayı toplayamadı.

CHP tüzüğü gereği gerekli olan delegelerin yüzde beşinin, yani 68 delegenin imzasını alamayan Cihaner, şu eleştirisini dile getirmişti:

Nasıl demokrasi şöleni oluyor bu? İl kongrelerinde tek adaylar, blok listeler, üstelik çoğu da konuşunca demokrasi şampiyonu olan arkadaşlarımız. Hiç mi utanmadılar? Ankara kongresinde divan başkanlığını yapan, hepimizin sakındığı eski genel başkanımız hiç mi utanmadı? İstanbul kongresi sizi utandırmadı mı? İzmir, Adana, Mersin kongresi. Böyle oluşan bir delegeyle biz burada demokrasiyi mi kuracağız? Bu bakış açısı nasıl demokrasi getirecek bize? Savaş tezkerelerine 'evet' dedik. Ben hiçbirine 'evet' demedim.

26.07.2020