Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı Adaylığı

KILIÇDAROĞLU VE CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI

Bir süredir kamuoyunun gündemini Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı belirliyor.

Bu adaylığı destekleyen de var, adaylığa karşı çıkan da...Adaylık konusunda Altılı masadan çıkacak karar çok önemli olsa da, şüphesiz kamuoyunun desteği de o kadar önemli.

Ancak genel başkanın son açıklamasıyla, CHP içinde de Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemeyen önemli görevlerde bulunan ve sayısı bir hayli çok olan kişilerin de var olduğu gün yüzüne çıktı. Büyük bir olasılıkla MYK, Parti Meclisi, milletvekillerinden ve de örgütten bu adaylığa karşı olanlar var. Yoksa genel başkan böyle bir açıklama yapma gereği duymazdı: “ ... Şunu da artık bilmek zorundayım, siz gerçekten benimle misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın da isteyerek veya istemeyerek zarar verdiğini de görüyorum. Artık karar verin. Bu halk düşmanlarını beraber yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz? “

Burada Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili bir konuyu öncelikle saptamak gerekir. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı partide tartışılarak alınmış bir karar değil. Böyle önemli kararlar maalesef partide tartışılamıyor. Genel başkan ana muhalefet partisi lideri ve "Altılı Masa"yı bir araya getiren kişi olarak kendini doğal aday olarak görüyor. Altılı masanın da adaylığını destekleyeceğine inanıyor. Nitekim son bir iki aydır süreç de bu yönde ilerliyordu.

Fakat genel başkanın yaptığı bu açıklamadan sonra Altılı masa liderleri şöyle düşünmezler mi? Daha Partiniz içinde adaylığınıza karşı olanlar var !.  Partililerinizi ikna edememişsiniz biz kendi partililerimizi nasıl ikna edelim?

Ayrıca İYİ Parti içinde Kılıçdaroğlu’nun adaylığına değişik gerekçelerle karşı çıkan bir kesimin olduğu da açık. Bu durum diğer partiler için de söz konusu.

Her şey yolunda giderken Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bu açıklama adaylığının yeniden tartışılır hale getirmedi mi? Neden böyle bir açıklama yapma gereği duydu, anlaşılır gibi değil.

Yeniden genel başkanın açıklamasına dönersek, karşıtlarına diyor ki ister beni destekleyin ister desteklemeyin ben adayım ve benimle olanlarla bu yolda yürüyeceğim.

Bu açıklamadan sonra potansiyel cumhurbaşkanı adayları Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu aday değiliz, sizinleyiz tweet'i attı. Arkası da gelecek gibi.

Ancak burada bir şeyi daha belirtmekte yarar var. Cumhurbaşkanlığı seçimi CHP açısından da tarihi bir öneme sahip. Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olur ve kazanırsa, parti bu çizgisini koruyarak, yeni bir başkanla yoluna devam eder. Sonrasını birlikte yaşayarak görürüz. Eğer, Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olamazsa, ilk kurultayda başkanlığı bırakır.

CHP yeni bir başkanla ve eski (?!) yolla yoluna devam eder.

Genel başkan, cumhurbaşkanı adayı olup da seçimi kazanamazsa ne olur? Tufan...Ne CHP kalır ne Türkiye.

Herkes, genel başkanlar da dahil, ilk ve önce bu iktidardan kurtulmak için bin düşünmeli bir söylemeli, buna göre hareket etmeli.

Çünkü başka Türkiye yok.

23.09.2022, Bandırma/ GÜLTEKİN MUTLU