İYİ Parti Bandırma ve Balıkesir ve Meral Akşener

IYI PARTİ BANDIRMA ve BALIKESİR ve Meral AKŞENER...

Siyasetin Mektebi yok !

19 Mayıs törenlerinin, 15 Mayıs'ta Bandırma Cumhuriyet Meydanında yapılan erken kutlama törenlerine katılım yapılmayıp, İYİ PARTİ çelenk’inin konulmaması üzerine, daha önce de 23-NİSAN kutlamalarında da İYİ Partinin ÇELENK koymaması, Başkanının 2 milli bayrama da katılmaması eleştirilmiş, yerel gazeteler ve sosyal medyada İlçe Yöneticileri ve Meclis üyeleri arasında başlayan, karşılıklı suçlama ve eleştiriler olmuş...  İYİ Parti Bandırma Belediye Meclis Üyeleri ; Basri Ersan Kırbaş, Eren Ülkü, Aydilek Gönenç ve Müjdat Gündoğdu’da, ortak... basın açıklaması yapmıştı. Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği...Bi ara tartışıldı ama uygulanıyor. Bunun, siyaset yapanlarca bilinmesi lazım mı ? Lazım ! Meclis üyeleri, bu yönetmeliğe uymuşlar.

BANDIRMA İYİ PARTİ MECLİS GURUBU
AÇIKLAMA ;   “ 15.05.2020 tarihinde sosyal medyada çıkan ve İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANLIĞI olarak 19 Mayıs törenlerine katılım sağlanmaması ile ilgi haber ve ardından yaşananları büyük bir üzüntü ile takip etmiş bulunuyoruz.
Yaşanan bu vahim olayda ilçe başkanımız Sayın Necmi SERT yapmış olduğu paylaşımlarında yaşanan talihsiz olaya açıklık getirmek ve kamu oyunu bilgilendirmek yerine, üstü kapalı olarak bazı ithamlarda bulunmayı tercih etmiş ve bir çok kişiyi zan altında bırakarak yaşanan bu kabul edilemez olayın üstünü kapatmaya çalışmıştır. Her ne görevde olursa olsun kimsenin kimseyi zan altında bırakma gibi bir hakkı olamaz


Çok yakın bir zaman önce Partimiz hakkında mesnetsiz iftiralarla karalama politikası izleyen SIRRI SÜREYYA ÖNDER’in ÇAMUR AT İZİ KALSIN MANTIĞI ile yapmış olduğu açıklamalar üzerine hep bir ağızdan kendisinin iddialarını kanıtlamasını ve bu isimleri açıklamasını isterken, partimizin kurumsal kimliğine bu kadar önem veren bir ilçe başkanlığının aynı yolu izlemesini, şaşkınlık ile karşılıyoruz.

İYİ PARTİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ olarak Bandırma İlçe Başkanı Sayın Necmi SERT’ten iddia ettiği kişinin kim olduğunu kanıtları ile birlikte açıklamasını, aksi takdirde kamuoyunu yanıltmak sureti ile bulunduğu mevki konusunda gereğini yapmaya davet ediyoruz.  Saygılarımızla,   16-05-2020 “
Bu açıklamadan önce başlamıştı sıkıntılar...Önceye gidelim ve bugüne gelelim.
İYİ Partinin, MHP den ayrılan Meral AKŞENER ve arkadaşları tarafından kurulduğunu, Balıkesir de daha önce Belediye Başkanı, sonra MHP den milletvekili olan ve bu ayrılışta, Meral AKŞENER hareketine dahil olan İSMAİL OK idi. İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK...

İYİ Partinin kuruluş aşamasında ve teşkilanmasında Balıkesir sorumluluğunu, genel merkezden, kavga gürültü almış ve İYİ Parti Balıkesir il ve ilçe teşkilatlarını, kendisine biat edenlerden oluşturmuştu. Kuruluşta atamaları yapan İsmail OK, atadığı kişilere aman fazla üye kaydetmeyin, delege seçimi yaratacak sayıda üyeniz olmasın, rahat çalışın talimatlarını da vermişti... veya biz öyle biliyoruz. Çünkü adamları kendilerine muhalefet edebilecek potansiyele sahip, kendilerinden üstün yetenekleri olanlar başta, partiye üye kaydı yapmadılar. Oluşturduğu ekip, Balıkesir ve teşkilatlarında...halen işbaşında tabii.

Akabinde, 2019 yerel seçimlerinde partisinin dahil olduğu MİLLET İTTİFAKI, Balıkesir CHP Milletvekili Ahmet AKIN’ı, Balıkesir B.Ş Belediye Başkan adayı gösterince kazan kaldırmış, Ahmet AKIN ın adaylıktan çektirilmesini ve kendisinin aday gösterilmesini de sağlayarak, kendince başarılı da olmuştu. Ama, Teşkilatları kurarken yaptığı ÖTEKİLEŞTİRME-ADAM KAYIRMA ve istemediği kişileri partiye sokmama hareketleri karşısında, kendisi ve haliyle Millet İttifakı, çok farkla kazabileceği seçimi kaybetmiş, sadece Susurluk ta İYİ Parti, o da adayın Nurettin GÜZEL, şahsi başarısı ile, başkanlık kazanabilmişti. Ahmet AKIN ortak aday olsaydı, şimdi Balıkesir B.Ş Belediyesi ve birkaç ilçe daha kazanılacaktı...

Milletvekili olup, B.Ş Belediye Seçimlerine aday gösterilmek avantajlıydı. Çünkü, kaybederseniz yine Mecliste, vekilliğe devam ediyordunuz ve öyle de oldu.
Ama, meclise geri dönen İsmail OK, akabinde Genel Merkezdekiler ile ters düşüyor ve bu tersliği, Genel Başkan Meral AKŞENER ile de sürdürüyordu. O dönemde 1 defa bile Balıkesir e gelmiyor, teşkilatlara uğramıyordu. Orda da fazla uzun sürmedi, agresifliği ile İsmail OK, partisini fetöcülükle dahi suçlayarak istifa edecek ve bağımsız kalacaktı, kaldı.

Peki atadığı il-ilçe başkanları...isimlerine müdahil olduğu meclis üyeleri...Onlar, hepsi yerindeydi ve Bağımsız Milletvekili İsmail OK, şimdi İYİ Partideki atadıklarına, talimat veriyor mu ? Onları halen yönlendiriyor mu ?

Bu soruların cevabını, atananlar verecek. 
Bu arada, kurultaya gidecek olan İyi Parti, il-ilçe kongrelerini başlattı. Kongrelerden önce, Koray AYDIN teşkilatlara gelip üye kayıtlarını açın falan dese de, oralarda koltuk kapanlar, itina ile uydurmasyon sayılarda üye kayıtları yaptılar. Mesela, 17.000 oy çıkarılan ilçe Bandırma da, 150 civarında üyesi bulunan parti, üyesini zor zahmet, ancak 410 a falan çıkartabildi. Ve üye olanların, kabule karşılık kongrede, eski yönetime oy vermesi de sağlanmış oldu. Güzel gidiyordu işler...CORONA geldi-4-5 ilçenin kongresi tamamlanamadı ve İL Kongresi de... yapılamadı henüz. Yapılsa da ; delegasyon yapısı eski halde olduğu için, başka bir adayın, kazanma şansı hala yok !
Bu sıkı ve faşizan yöntemlerle, Balıkesir İl Kongresi yine İsmail OK’un atadığı kişinin, tekrar başkan olmasını sağlayabilecek mi ? Göreceğiz. 
İsmail OK u ve teşkilatlardaki gölgesini geçelim.... İYİ Parti Genel Başkanı sayın Meral AKŞENER, Kaz Dağlarına geldi geçende. Ve, oradaki siyanürle altın arama faaliyetine karşı, köylülerle ve doğasever çevrecilerle birlikte, dağa çıkarak eylem yaptı ve büyük de sempati topladı...Takdir de edildi.

Ama İsmail OK ekibinin elemanları gibi çalışanlar ilk ihanetlerini ve ilk kazığı, Kaz Dağlarının kardeşi ve karşısında bulunan MADRA DAĞINDAKİ, siyanürle Altın Aranması faaliyetinde attılar. Nasıl mı ? Şirket ( TÜMAD-NUROL) AKP li olabilir, ama ruhsatlarını Ankara’da tamamlamış, B.Şehir Belediyesine bile sormadan, cehennem kuyularını açmaya, doğa katliamına bile başlamış, MADRA yı traşlıyor.  Haa ; bu ruhsatlarda, ilan askı dönemlerinde, ÇEVRECİ geçinen ve iptal davası açma hakkı bulunan Dernekler, Partiler, Belediyeler, Meclis üyeleri hatta Köylüler dava falan açmamışlar. Şimdi iş bitmiş ya, iş olsun torba dolsun babında, İYİ PARTİ ve CHP Meclis gurupları, bir incelenme önergesi vermişler ve bir ÇEVRE SAĞLIK KOMİSYONU kurulmuş...Burda CHP liler ve İYİ Partililer de var.

SİYANÜR AKLAMA KOMİSYONU
Çevre Sağlık Komisyonunda İYİ Partinin üyesi bile, sanki kendisi müfettişmiş gibi altın arama şirketinin bütün iş ve işlemlerinin YASAL ve DOĞRU olduğunu iddia ederek, komisyon raporunu imzalamışlar. İmzaları yüzünden, benim yazdığım yazılara karşılık, MADRA-19 MEŞRULAŞTIRILDI ! https://www.facebook.com/notes/ramazan-narin/madra-19-me%C5%9Frula%C5%9F...ıkesir İYİ Parti Meclis üyelerinin tümü, Balıkesir Ajans-Sev Radyo-Balıkesir TV karşısına çıkarak ALTIN ŞİRKETİNİ AKLAYAN ve MEŞRULAŞTIRAN açıklamaları yapma cesaretini bile bulmuşlar...https://www.youtube.com/watch?v=nYoV5Yq-N_M&t=98s

Bu videoya göre MERAL AKŞENER’e karşı bir manifesto var, direnme var...Burada şirkete mütedair, Destek açıklamalarını yaptılar ve Mecliste o komisyon Raporunu, 81-3 kabul de ettiler.  EVET dediler evet...Hadi bay şirket çıkar altınlarını, sakın düşünme bizi, yanındayız !   Bu hareketleri Genel Başkanları Meral AKŞENER’e karşı da bir gözdağı sayılır mı ? bir ültimatom sayılır mı ? Bilemem. Biz siyanürcüyüz, biz AKP lilerin onayladığı herşeyin yanındayız ! Bu altının arkasındaki dış güçlere de, karşı falan değiliz !

MECLİS ÜYELERİNİN DEKLARASYONU ?...
İMDİİİ, İster deklarasyon, ister manifesto, ister REST, ister basın açıklaması...ne derseniz deyin ; Çok sert ve suçlayıcı ! İthamları ağır. Siyanürlü Altın işini halleden İl Başkanı, Balıkesir İl Teşkilatının yetkili İYİ Partilileri, Bandırma da kazan kaldıran 4 Belediye Meclis Üyesinin ifadelerini almak için de, İl Başkanı Nedim TUNA’yı ve yönetimi Bandırma ya gönderdiler. 20/05/2020 İl Başkanı, meclis üyelerini partiye çağırdı ve bu yayınladıkları deklarasyonun hesabını sordu mu, sordu....Bazı duyumlarıma göre de, meclis üyeleri özür dilemeye davet edilip, İHRAÇ ile tehdit edildi. Disiplin soruşturmasına uğrayacakları, yüzlerine söylendi...falan da, Haaa, DEKLARASYONUN tarihi ile İl Başkanının gelmesi arasında 35 gün var da....Deklarasyon ortada ! Ama disiplin kararı henüz ortada yok.
23 NİSAN, TBMM nin kuruluş yıldönümü ve en önemli Milli Bayramlarımızdan, en önemli Cumhuriyet etkinliklerimizden birisi. Bandırma İYİ PARTİ bu bayrama ait çelenk koyma törenine katılmamış, parti ÇELENK ini Anıta koymamış ve basının dikkatini çekmiş...

İYİ PARTİ KURULUŞU RAKI MASASINDA

DP' lilerBaşkanın açıklamaları tatmin edici değil, törenin CHP tarafından tertip edildiğini söylüyor ve kendilerinin ayrı bir parti ve ayrı bir tüzel kişilik olduğunu ileri sürüyor. Atatürk Anıtına çelenk koyulmaması, Başkanın törenlere katılmaması, Partisinin felsefesine de çok aykırı. Gerçi, partinin Bandırma kuruluşunu RAKI Masalarında yapan bir yönetimin, ilk gün beraber yola çıktıklarının çoğunu, yanından uzaklaştıran ve kovan, kendisini atayan İsmail OK ile aynı agresifliği sürdüren bir yönetimin, bu dikbaşlılığını... sorgulamamak ta lazım.
19 Mayıs Milli Bayramı gelmiş...Bu defa sadece 4 Meclis üyesi, Partiye laf getirmemek için, Başkanlarının açığını kapatmak için tören alanına gelmiş ama Başkan ve ÇELENK... yine ortada yok ? Meclis üyelerinin, kendi kafalarından (oysa meclis üyeleri protokoldür.) törene gittiğini düşünen başkan ve yönetimi, tahminimce bu üyelere çıkışmış olmalı ki, niye gittiniz diye hesap sorulmuş olmalı ki...işbu basın açıklamasını yapmak zorunda kalmışlar. Bu basın açıklamasına göre ; ya ilçe başkanı ve yönetimi o partiden gitmeli, ya da meclis üyeleri...!
23 NİSAN ve 19 MAYIS ta CHP nin tertibi diye törenlere gitmeyen ve onlar ayrı tüzel kişilik diyen Başkan, Ramazan Bayramı münasebetiyle ama yine CHP nin tertip ettiği Bayram ziyaretlerine CHP İlçe Başkanı Selim PANÇ ile birlikte katılmış ve hemşehrimiz rahmetli olan ünlü yönetmen Tunç BAŞARAN’ın annesini birlikte ziyaret etmişlerdir ! Şimdi sormazlar mı adama ? Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu...? Milli Bayramlarda CHP ile yanyana gelme onlar ayrı tüzel kişilik de, ama bayram el öpmelerinde onlarla ol ve bu defada biz, Millet İttifakıyız de ?  İzahtan vareste ve siyaseten, etik olmayan davranışlar bunlar.

İYİ PARTİ-CHP BAYRAM ZİYARETİNDE

Şimdi ; İYİ Partinin Genel Merkezi bu olaylara müdahil olabilir mi ? Olabilir. İl Teşkilatını görevden alabilir mi ? Alabilir. Ama genel merkez bu tavizleri vermeye devam ederse de, mevcut il Bandırmadaki 4 meclis üyesinin 4 ünü de İHRAÇ edebilir mi ? EDEBİLİR VE ETMELİ HATTA.  Partinin tüzüğü ve yasalar buna müsait !
Yani ; İl Başkanlığı ve yönetim, Bandırma Yönetimi ve İsmail OK un atadıkları...hepiniz ya İYİ Partili olacaksınız ya da İsmail OK çu olup ya çekip gideceksiniz, ya da kovulacaksınız ! 
Yerinizde mi kaldınız...Nasılsa üye delege işleriniz tam da istediğiniz gibi gidiyor, o zaman İl kongresini bile beklemeden bizim Bandırmanın işbu KAZAN KALDIRAN DEKLARASYONCU 4 Meclis üyesini, partinizden ihraç edeceksiniz !
Bekleyip görecez...Genel Merkez gereken tepkiyi vermez ve bu olayların üstünü örterse Balıkesiri unutacaklar ve bizde gerekenleri onlara söyleyeceğiz. Mevcut İl elini korkak alıştırıp gereken ihraçları yapamazsa, ilçe başkanını görevden alamazsa...onlara da diyeceklerimiz olacak elbette de...Grift İYİP...! Siyasetin Mektebi yok arkadaş...Ya öğreneceksiniz, ya da öğreneceksiniz siyaset yapmayı ! Sayın İsmail OK, Nedim TUNA, Necmi SERT....

Meral AKŞENER görsün sizi !

 TTK  NOGAYTÜRK  24/05/2020