İnsanlık tarihi aynı hataları yaparak ilerliyor..

KAPİTALİZMİN TEKELCİ EVRESİNDE, BURJUVAZİNİN EN SON EMPERYALİST DEVLET BİÇİMİNİN REJİMİ OLARAK, DESPOTLUĞUN İNKİŞAFINI KURTARMAK İÇİN, BURJUVA DEMOKRATİK PARLAMENTERİZMİN ULULAŞTIRILMASI
ÜZERİNDEKİ İÇ SAVAŞ KORKUSUNUN LANETLENMESİ...
İnsanlık tarihi siyasal-iktisat doğrultusunda sosyolojik dolayısıyla antropolojik olarak sanki aynı düzlemlerde aynı hataları yaparak ilerliyor. Doğruları her zaman bir veya iki el parmakları kadar insan önceden işaretleyebiliyor. İnsanlarda genel olarak hatalardan kendini arıtma duygusu hep başkalarını suçlayarak kendini tatmin ediyor.

Anadolu Uygarlıkları tarihi doğan-gelişen-parçalanan-batan imparatorluklarla dolu. M.Ö. 2500'lerden beri sınıflı toplumların Anadolu'da devletleştiğini arkeoloji de belirtiyor. Osmanlı İmparatorluğu halkın cehaletinin en üst düzeye ulaştığı dönemiydi. Türk-İslam(sünni) ideolojisine göre; evet! Hadi canım sende!

T.C. laik miydi? Harf İnkilabı tastamam doğru muydu? Aslında ülkemize resmi göz bandajları ile bakmıyorsak sorular çok extrem olabilir... AKP sonuçtur, sorumlu değil! Sorumlular mason localarında tam sipere yatmış, Sözcü gazetesinin yelkenlerine üfleyerek tırnaklarını birbirine sürtüyor. Ortada aslında cezai ehliyeti olmayan bir paranoid şizofren ve onun etrafında aynı hastalıklı ruh hastaları ile dolu. Bu sanki ozolit kopyası gibi Fransa'da çakma imparator Louis Bonaparte döneminde yaşanıyor. Ama ozolit kopya sadece, fuluğ bir soyutlama.

Yıl 2018... ABD'de okutulmuş şaibeli diplomalarla dolu prof.ların, işadamlarının, tarikat şıhlarının fing attığı bir ülke aslında %20; ama 2002 yılında CIA'nın sihirli elleri ile %35 çıkıyor, Moon tarikatının CHP'li lideri sayesinde AKP iktidar oluyor, adamları cumhurbaşkanı... Ama "reis" onlar yapar da ben neden yapamam deyip ilizyonun bütün hünerleri ile günümüze geliyor.

Suçlu kim; sınıflar mücadelesini Aydınlanma uğruna gerilere çeken çakma komünist liderler mi?

Moon tarikatının, Türkiye liberal lobisinin güdümlediği sosyal demokrat müsveddeleri mi?

Cahiller nasıl cüretkar oldu vahiyle mi?

Yoksa devrimci geçinenlerin bilimsellikten koparak sol modaların peşinden koşmalarının sonucu mu?

AKP hiçbir bok yapmadı!

Marx'ın Almanya'da Bismarck, Fransa'da Louis Bonaparte için söylediği gibi onlar sosyal devrim yapılması için yapılabilecek herşeyi yapıyorlar ama solcular, sosyalistler, komünistler, anarşistler kurulu düzeni kurtarmak için bu despotlara karşı trajı-komik bir mücadele veriyorlar....

HALİD ÖZKUL-BURHANİYE