İnsanlar Mutsuz!

FAKİR VAR MI, YOK MU? 

Hava dumanlı, gelecek flu. İnsanlar mutsuz. İnsanlar stresli sıkıntılı, çoğu gelecekten umutsuz, endişeli ve karamsar.

Toplumun önemli bir bölümü ise sık sık alışveriş yaparak, bol para harcayarak aradığı mutluluğu bulabileceği umuduyla “Bataklığa düşmüş, çırpındıkça batan bir canlı gibi” çaresizliğe doğru gitmekte.

Akıl karıştıran şeytani reklamlarla, Kredi kartı çılgınlığına alıştırılan, gözü neyi görüyorsa aklı oraya giden ve bu yüzden cebindeki kredi kartı sayısı giderek artan insanlar.

Ticari etikten yoksun, halkı kandırmaya yönelik reklam soytarılığı ile kirlenen ticaret.

Ülkemizde yalanı, hakareti bol, üslubu sert ve çirkince yapılan ayrıştırıcı ve kirli siyaset.

Toplumda milli ve insani değerlere saygıyı sevgiyi bitirmeye manevi duyguları köreltmeye yönelik davranışlar nedeniyle, nereye gideceği ve nerede duracağı belli olmayan bir meçhule doğru yol alış.

İnsanlarda kanaat kalmamış. Çok çalışıp Helal kazanma devri kapanmış, çok kimse, “ben çalıştığım bu iş yerine, aldığım ücretten biraz fazlasını kazandırabildim mi” diye düşünmeden, az çalışıp çok kazanmanın ya da avantanın derdine düşmüş.

İnsanlar birbirlerinin gözüne sevgiyle bakmıyor ama sosyal yaşamda yapay bir eşitlik sağlanmış gibi, Toplumun geneline bakıldığında zengin fakir ayırt edilemiyor.

Herkesin elinde, hatta küçük çocukların bile ellerinde dokunmatik cep telefonları ve tabletler var, giyim kuşam, kılık kıyafet her gün bayramlık. Evlerde bilgisayar ve diğer elektronik eşyalardan gezinmeye yer kalmamış.

Ancak ülkemizde kredi kartı borçlularının, İcra dairelerindeki Haciz işlemlerinin ve Adliyelerdeki boşanma davalarının sayıları, hiç olmadığı kadar yüksek bir düzeyde.

Tüketime yönelik uygulanan, Üretim politikalarının cazibesine kapılan yurdum insanını bundan daha iyi bir sonuç beklemiyordu her halde. Şimdi al beş ay sonra ödemeye başla 36 ay vade, fiyatını sorma, Bir alana Bir bedava, kaçırma!.

Koş vatandaş, ucuzluk kampanyamız başladı yetişen alıyor! Yılbaşından sonra ZAM geliyor Reklamlarına itibar etmeyelim. Ucuz diye değil, gerçekten ihtiyacımız varsa alalım aksi halde, Yorgan küçüldükçe küçülür ayak da dışarıda kalır, makat da, Atasözleri hayatımızın rehberidir unutmayalım, değer verelim.

“Ak Akçe Kara gün içindir” “Ayağını yorganına göre uzat.

Tekrar yeni yılınızı kutluyorum, Ülkemde Barış, Huzur ve Refah içinde nice yılları kardeşçe yaşamanız dileklerimle.

Esen kalınız

FİKRET ÇAĞIN - BANDIRMA 25-12-2018