İDO'dan Bayramda Bandırma'dan 18 Karşılıkı Sefer

Bandırma başta olmak üzere İstanbul ve Güney Marmara araç ve yolcu ulaşımında önemli bir hizmet ayağı olan İDO yaz tarifesine geçiyor.

Bayramla birlikte başlayacak yoğun yolcu potansiyeline yönelik önlem alan İDO yaz programına geçti ve  sefer sayıları arttırıldı.

İDO  11 Haziran itibarıyla ‘2018 Yaz Tarifesi’ne geçiyor. Okulların açılış ve kapanış tarihleri ile yaz mevsiminin yoğunluğu dikkate alınarak planlanan seferlerle yaz tarifesi, 11 Haziran 2018 – 16 Eylül 2018 tarihleri arasında geçerli olacak. Yaz sezonuna denk gelen Ramazan Bayramı tatili için, 14 Haziran Perşembe – 17 Haziran Pazar tarihleri arasında Ramazan Bayramı Tarifesi uygulayacak olan İDO, bayram boyunca yaşanacak trafik yoğunluğunun da önüne geçecek. Yaz sezonu sonunda Kurban Bayramında ise İDO, 17 Ağustos Cuma başlayacak ve 26 Ağustos Pazar günü sona erecek bayram tatili yoğunluğunu öngörerek hazırlıklarını tamamladı.
 İDO, Yaz Tarifesi'ne geçerken ayrıca yaz sezonuna denk gelen Ramazan Bayramı tatili için, 14 Haziran Perşembe – 17 Haziran Pazar tarihleri arasında Ramazan Bayramı Tarifesi uygulayacak. İDO, bayram boyunca yaşanacak trafik yoğunluğunun da önüne geçmek için tatil süresince gerçekleştireceği seferlerini misafirleri için gerekli önlemleri alarak planladı. Ramazan Bayramı tatili süresince Hızlı Feribot Hatları, Deniz Otobüsü Dış Hatlar, Deniz Otobüsü İç Hatlar ve Araba Vapuru hatlarında toplamda 2 bin 177 adet sefer yapılması planlanıyor.

Tüm hatlarında tatil yoğunluğuna uygun değişikliklere giden İDO'nun yaz tarifesinde, Yenikapı-Bandırma ve Yenikapı-Bursa (Güzelyalı) hızlı feribot hatlarındaki sefer sayısı karşılıklı toplam 12'ye çıkarılıyor. İDO, yolculardan gelen yoğun talep doğrultusunda Yenikapı-Yalova hattındaki sefer sayısını da karşılıklı toplam 18'e çıkarıyor. Buna göre sabah saat 07:45' ten başlayıp gece saat 23:45'e kadar karşılıklı 2 saat aralıklarla seferler gerçekleşecek.

Pendik-Yalova hattında yapılan düzenleme ile 06.00-12.00 ve 14.00-23.00 saatleri arasında saat başı sefer düzenlenirken, Cuma – Cumartesi – Pazar günleri 13.00 seferinin eklenmesiyle sefer sayısı karşılıklı toplam 36'ya çıkıyor.

İDO, yaz tarifesinde Marmara Denizi’ndeki önemli iç turizm merkezlerinden Avşa ve Marmara Adası'na seferlerini artırıyor. Yaz tarifesi ile birlikte Cuma ve Pazar günleri karşılıklı toplam 12 sefer ile tatilcilere kolay ulaşım imkanı sunulacak. 13 Nisan 2018 tarihinde başlayan Bostancı – Yenikapı – Çınarcık – Esenköy deniz otobüsü hattı sefer sayısı ise, bölge halkından gelen yoğun talep göz önünde bulundurularak hafta içi 6'ya, hafta sonu ise 8'e çıkarılıyor. İDO, ayrıca Marmara Denizi’ndeki önemli iç turizm merkezlerinden Armutlu ve Kumla seferlerini de artırıyor. Kadıköy – Yenikapı – Armutlu Tatil Köyü – Armutlu hattına Kumla güzergâhı eklenerek Cuma ve Cumartesi günleri karşılıklı 8, Pazar günleri ise karşılıklı toplam 6'şar sefer gerçekleştirilecek.

Yaz tarifesinde İDO'nun tüm hatlarında tatil yoğunluğuna uygun değişikliklere gidildiği gibi, Kadıköy – Yenikapı – Bursa deniz otobüsü hattındaki seferler de günlük karşılıklı toplam 14'e çıkarılıyor.