İDO Gerçekleri

İDO GERÇEKLERİ

Sırf yakıt fiyatlarının astronomik düzeye çıkması sebebiyle bugüne kadar gemi veya feribot seferlerinin iptal edildiğine ben hiç şahit olmadım…

Ama şimdi bu konu gerçekleşti.

İDO’nun konuyla ilgili açıklamasına göre; 20 yıldan beri Bandırma-İstanbul yanı sıra Mudanya (Bursa) feribot seferleri sırf yüksek akaryakıt fiyatları sebebiyle seferlerden kal-dı-rıl-dı!..

Deniz memleketi bilinen Mudanya yanında Bandırma’dan İstanbul’a gidecekler karayoluna yönlendirilmiş oldu…

Yani bir başka deyişle Bandırma’dan karadan gidecek araçlar 250 kilometre, Mudanya’dan gidecekler yaklaşık 170 km. yolu karadan gitmek mecburiyetinde bırakıldılar.

Bandırma’da uçak pisti gibi feribot araç parkı boş kaldı.

Ancak hemen söylemeliyim ki, feribot yolcuları kadar İDO da haklı…İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.bazı gerekçeler yanında özellikle çok yüksek yakıt fiyatlarının maliyetleri olumsuz etkilemesi nedeniyle seferlerin durdurulduğunu açıkladı. Açıklamayı okuyunca hak vermemek elde değil..

Konuyu biraz daha genişletecek olursak; Bandırma’nın 250 km. kadar bir mesafeyi karadan gidecek olanlar sadece Bandırma ve çevresi değil Güney Marmara, Ayvalık, Edremit, Akçay yanında biraz daha aşağı inecek olursak, İzmir ve Bodrum gibi yaz tatilinin yaşandığı yerlerden İstanbul’a İDO ile gitmek isteyenlerin tercih ettikleri Bandırma’nın önemi daha iyi anlaşılır. Bu yerlerden Bandırma’ya ortalama 500 km. uzaktan gelenler diyor ki,”Buradan 250-300 km. daha kara yolundan gitmek istemiyordum. Burada kendimi İstanbul’a gelmiş gibi görüyorum. Hem 2 saat feribot yolculuğunda da dinlenmiş olacağım”

Bir olumlu gerçek te şu; feribotların 200 -220 araç taşıması nedeniyle 250 kilometrelik bir güzergâhta araçların karayolu yerine deniz yoluyla taşınmış olmalarıydı.

İDO bilindiği gibi özel bir sektör olması nedeniyle yaptığı işten kâr bekler. Hangi özel işletme olursa olsun yaptığı işte kar olmazsa neden o işi devem ettirsin ki?

İşte şimdi burada devlete iş düşüyor. Feribotların kârlı çalışacak şekilde ne yapılması gerekiyorsa yapmalıdır.

Geçenlerde Ticaret Odası’nda bir etkinlik nedeniyle verilen kokteylde iptal edilen feribot seferleriyle ilgili görüştüğüm Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı konuyla ilgili araştırıp bilgi vereceğini söylemişti. Bugün Hürriyet Gazetesi’nde gazeteci-yazar Sefer Levent’in yazısından öğrendiğime göre; İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Genel Müdürü Murat Orhan’ı makamında ziyaret eden Kılkışlı konuyla ilgili görüşmelerde bulunmuş. Telefonla görüştüğüm Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı MehmeKılkışlı haberi teyit etti ve yakında basın toplantısı yapacağını söyledi.

Bekleyip göreceğiz.

20-06-2022