Her Gördüğüne Sulanmayacaksın!

"Mübarek Ramazan ayı, insanların nefsini terbiye etme zamanı. Özenmeyeceksin. Her gördüğüne sulanmayacaksın!".

HER GÖRDÜĞÜNE SULANMAYACAKSIN
 Bu muhalefet yine aldı sazı eline.

Pahalılık üzerinden siyaset yapıyor, daha doğrusu yapmaya çalışıyor da; başarılı olamıyor!

Niye başarılı olamıyor? Çünkü; dedikleri ipe sapa gelmez şeyler. Yok fiyatlar el yakıyormuş, yok asgari ücret, enflasyon karşısında erimiş...Toplumun çoğunluğu açlık sınırının altında yaşıyormuş. Bebeklere bez alınamıyormuş, bir litre süt on beş lirayı aşmış... Falan, filan!
Bakın!

Her ne oluyorsa; hepsinde bir hayır var!

Mübarek Ramazan ayı, insanların nefsini terbiye etme zamanı. Özenmeyeceksin. Her gördüğüne sulanmayacaksın. Şükretmeyi bilecek, azla yetinmeyi öğreneceksin ya! Al işte sana fırsat! Tok açın halinden anlamaz, aç kalmazsa. Bir hurma ile oruç tutan yücelerden feyz alacaksın! Sen oruçken, biri karşında iştah açıcı yiyeceklerden söz ediyor,  göstere göstere yiyorsa; günah da vebal de onun boynuna!

Senin sevap hanen dolup taşıyor. Sen bunu düşünecek şükredeceksin. Etli börekli sahur yemeğinden sonra, oruç tutmaya ne var? Haşlanmış patetes, makarna olsun sahur yemeğin, iftarı da kilosunu kırk, elli liradan aldığın tabii alabildiysen, zeytinle aç, un çorbasıyla doyur karnını ki sevabın bol olsun, üzerine rahmet yağsın.

 Tam yetkili biri çıksın( Fiyatları yarıya indrin lan!) diye kükresin. Bütün fiyatlar patır patır düşsün aşağıya... Olamaz mı? Bal gibi olur ama; o yetkili bizim iyiliğimizi düşünür, fiyatlara dokunmaz. Yetkisini her alanda kullanır ama burada kullanmaz.

Niye? Ucuzluk olunca insanlar  kolay alır, çok yer ! Obez olur maazallah! Şeker, tansiyon hastalıkları kapıda. Yağdan damarlar tıkanır, fazla et yiyenin barsakları zor çalışır. Bakın; siz neyle nasıl karnımı doyurayım diye düşünürken, rüyanızda bile göremeyeceğiniz yiyeceklerden size şifa formülü sunuluyorsa, bu formülü aklınızın bir köşesine yazıp ömür boyu unutmamanız gerekir.

Yarın öbür gün belki seçim sandığının başına gittiğinizde size yapılan bu iyiliği hatırlar, altında kalmazsınız. Muhalefet manda yoğrduna taktı kafayı, mandayı söğüt dalından indireceksin, dişiyse ve de emzikliyse; sütünü sağacaksın, yoğurt yapacaksın, bulursan, alabilirsen; içine kestane balı, yulaf ve medine hurması karışıracak yatmadan önce yiyeceksin... Hadi ordan şapşik! Sen kimsin ki bunları yiyesin? Sen, yarım kilo inek yoğurduna yirmi lira verip alabiliyorsan; yat kalk haline şükret! Sağlıklı kalmaya, çok yaşamaya da heves etme! Senin gibi binlerce, insan  bedenli koyun beyinli can var. Yaşasan ne olur, ölsen ne olur?

Allah devlet büyüklerimize zeval vermesin! Hep bizi düşünüyor, bizim için çalışıyorlar.  Ramazanda verilecek fitre fiyatı belirlenmiş; kişi başı kırk lira. Nüsus sayıyısıyla çarp; astronomik bir rakam. Belki biraz fire verir ama, yine de çok büyük para. Bu parayı bir vakıfta toplayıp en iyi şekilde değerlendirmeyi düşünenler var.  Böylece  bireysel sevap hanelerimiz birleşip şirketleşecek.

Büyüyor, zenginleşiyor, çağ atlıyoruz. Yolumuz açık şansımız bol olsun !  AMİN!
ULVİYE KARA AKCOŞ/BANDIRMA/07-04-2022