HAYAT "Türkiye En Çok Kedi Seviyor"

Hayat, yeni bir kategoriye adım attı 

 Hayat, kişisel sağlık ve ev bakımındaki deneyimini şimdi evcil hayvan dostlarına taşıyor

 Dünyanın beşinci büyük markalı bebek bezi, Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika’nın en büyük temizlik kağıtları üreticisi olan Hayat; Türkiye’de 1 milyar, dünyada ise 150 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan Evcil Hayvan Ürünleri sektörüne adım attı. Hayat Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Gülin Görünmez, her yıl en az yüzde 15 büyüyen pazara, Tuvalet Eğitim Pedi, Tüy ve Pati Temizleme Mendili, Sıvı Yüzey Temizleyici, Sprey Yüzey Temizleyici ve Çamaşır Suyu ile giriş yaptıklarını açıkladı. Hayat, bu ürünleri ihraç etmeye de hazırlanıyor.

Hızlı tüketim sektörünün önemli oyuncularından Hayat; Evony, Molfix, Molped, Bingo, Papia gibi markalarıyla sahip olduğu bebek bakım, kadın kişisel bakım, ev bakım, temizlik kağıdı ve kişisel sağlık kategorilerindeki deneyimini, şimdi evcil hayvan dostlarına taşıyor. Kategoriye “Sholk” markasıyla giriş yapan Hayat, Tuvalet Eğitim Pedi, Tüy ve Pati Temizleme Mendili, Sıvı Yüzey Temizleyici, Sprey Yüzey Temizleyici ve Çamaşır Suyu’ndan oluşan bir ürün portföyü hazırladı. 

 Dünyada 150 milyar, Türkiye’de 1 milyar dolara ulaşan pazar 

Hayat Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Gülin Görünmez, evcil hayvan sahiplenme isteğinin artması ve hayvan haklarına yönelik yükselen duyarlılığın, mama ya da kedi kumu gibi ihtiyaçların yanı sıra hayvanların bakım ve hijyenini karşılayacak ürünlere olan ilgiyi de artırdığına dikkat çekti. Genişleyen talebe, global bakış açısına sahip yerli bir üretici olarak cevap vermek istediklerini söyleyen Gülin Görünmez, “Ülkemizde evcil hayvanlar konusunda gelişen kültür, her yıl ortalama yüzde 15 civarında büyüyen ve 1 milyar dolarlık hacme ulaşan canlı bir pazar oluşturdu. Bugün mamadan tekstil ürünlerine, aksesuarlardan bakım ürünlerine dek çeşitlenen ve zenginleşen bir piyasa söz konusu. Dünyada ABD, Çin ve AB Ülkelerinin öncülüğünü yaptığı 150 milyar dolarlık dev bir pazarın olduğunu düşünürsek, Türkiye’nin iç ve dış dinamikleriyle güçlü bir potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu. 

 “Ürünlerimizi ihraç edeceğiz”

Gülin Görünmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki 5 yıl içinde ürün bazında değişim göstermekle birlikte, temizlik odaklı ürünlerde yüzde 40’ları bulacak büyüme öngörüyoruz. Biz, Hayat olarak bu kategoriye, hijyen ve temizlik konusundaki 34 yıllık deneyimimizle ve ülkenin en büyük yerli üreticisi olarak girmeye karar verdik. Evcil Hayvan Bakım Ürünleri’nde kısa süre içinde Türkiye’de hayvanseverler tarafından öncelikle tercih edilen marka haline gelmeyi hedefliyoruz. 2022 itibarıyla da 100’ü aşkın ülkeyi kapsayan ihracat kabiliyetimizle, Sholk markamızı dünyanın farklı köşelerine ulaştıracağız” diye konuştu. 

“Evcil hayvanların olduğu ortamda, temizlik özel ürünlerle gerçekleştirilmeli”

Evcil hayvan bulunan evlerde, ev içi temizlik ihtiyacının mevcut temizlik malzemeleriyle yapıldığına dikkat çeken Hayat Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Gülin Görünmez, “Günlük temizliklerimizde kullandığımız ürünler, farklı hassasiyetleri nedeniyle hayvan dostlarımız için sağlıklı olmayabiliyor. Bu yönde bir farkındalığın oluşması gerekiyor. Yürüttüğümüz detaylı Ar-Ge çalışmalarında hayvan severlerin hijyen konusundaki hassasiyetlerini göz önünde bulundurmanın yanı sıra, veterinerlerin uzman görüşlerini ve evcil hayvanların sağlık ve konforlarını dikkate aldık. Sholk; kokusuyla rahatsız etmeyen, hipoalerjenik, tahrişe ve iritasyona neden olmayan formülleriyle dil, pati, burun ve solunum dostu olarak geliştirildi. Evcil hayvanların cilt hassasiyetlerine karşı da dermotolojik yönden test edildi” dedi. 

 Türkiye en çok kedi seviyor

Büyüme potansiyeli taşıyan Türkiye pet piyasasındaki gelişimi, ağırlıklı olarak evcil kedi ve köpeklere yönelik ihtiyaçlar biçimlendiriyor. Türkiye’deki 24 milyon hanenin en az 4 milyonunda kedi veya köpek beslendiğini ortaya koyan çeşitli araştırmalara göre, toplam hanelerin yüzde 10’unda köpek, yüzde 13’ünde ise kedi besleniyor. Toplumun değişen dinamikleri doğrultusunda Türkiye’de hem evcil hayvan sayısının hem de buna yönelik pazarın gelişmesi bekleniyor. 

07-10-2021/

Bilgi için

effect bcw | effect burson cohn & wolfe

Coşkun Keskingözler / coskun.keskingozler@effect.bcw-global.com / 0533 242 14 39

Serpil Akdeniz / serpil.akdeniz@effect.bcw-global.com / 0 549 744 68 52

Türkan Doğan / turkan.dogan@effect.bcw-global.com /  0 537 689 29 03

Hayat Hakkında

Hızlı tüketim sektöründe faaliyet gösteren Hayat, 1987 yılında kuruldu. Bugün Türkiye dahil dünya çapında 8 ülkede 21 tesisi ile küreselleşme yolculuğunu sürdüren Hayat, 9 bini aşkın çalışan sayısıyla bebek bakım, kadın kişisel bakım, ev bakım, temizlik kağıdı ve kişisel sağlık kategorilerinde en yüksek kalitede yenilikçi ürünler sunuyor. Hayat, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralamasında 39. sırada yer alıyor.