Gureba-i Laklakan

GUREBA- İ   LAKLAKAN

Türkçesi Düşkün Leylek Evi.  

Eski Osmanlı zamanında, Leyleklerin Göç yolu üzerinde kurulmuş  İlk ve tek  Hayvan hastanesi.

 Leyleklerin göç yolları çok uzun ve zor olduğundan, yolda birçok Leylek hastalanıyor veya kanadı, kolu kırılabiliyormuş.  Bunların tedavi edilebilmesi için kurulmuş bu hastane.  Tedavileri yapılıyor ve giden göç sürüsü tekrar geri dönüşüne kadar burada  bakılıyormuş. Göç sürüsü geri dönüş zamanı buradan geçerken yine arkadaşlarının yanına salınıyor ve uçup gidiyorlarmış. Ne kadar insani bir uygulama...  Kuşlar için de kış aylarında korunmaları için tahtadan kuş evleri yapılır ağaçların dallarına asılırmış...

Şimdilerde de  zaman zaman bazı yerlerde  devam ediyor bu uygulama.   Birçok duyarlı vatandaşlarımız da  yazın sıcaktan bunalmasınlar diye  su kapları bırakıyorlar yol kenarlarına, kışın   üşümesinler diye  kedi evi köpek evi yapıyorlar.  Uygun yerlerde besleme yapıyorlar.   Bunlar güzel uygulamalar. İnsan mutlu  oluyor bunları görünce..  Ancak, bir de tüm canlılara düşman olanlar var.  Yerleri pisletiyor diye,   o güzelim güvercinleri yem döküp topladıktan sonra çevresine benzin döküp canlı canlı yakarak öldürenleri okuduk gazetelerde..

 O güzelim Keklikleri, üreme zamanında  avlayıp bebelerini öksüz bırakanlar. Aynı şekilde,  yavrularını koruma amaçlı  toprakda kazdığı çukurlara saklayan Tavşanları öldürüp,  yavruları annelerini beklerken ölmelerine sebep olanlar..  Avcılık  sporu diyorlar bunu adına..?  daha pekçok örnek çıkıyor karşımıza zaman zaman.  Bir de sadistce işkece yapanlar var sokakda yaşayan kedi köpeklere. ayaklarını kırıyorlar. Kulaklarını kesiyorlar. Gözlerini oyuyorlar.  yazmaya ve okumaya dayanılamayacak işkenceler yapıyorlar.. Bunları görmek ve duymak da insanları mutsuz ediyor.  Öfkemiz içimizde kalıyor. Bunlara engel olamamanın çaresizliği içimizi yakıyor..  

Bir de ibadet veya sevap amaçlı yapılan hayvan kesimlerindeki hatalar var.  Her kurban bayramında ne yazık ki aynı benzer olayları görüyor ve üzülüyoruz.  Yine aynı  olayları izledik günlerce TV.lerde gazetelerde.  Burnundan demir halka ile ağaca bağlanan danalar.  İplerle  ayakları kafasına bağlanarak  motora yüklenen danalar.    Hiçbiryerden havalandırması  olmayan Teneke kamyon  Kasası ile taşınmaya çalışılırken  havasız ve nefessiz kalan  bayılan  ve Ölen zavallı danalar..  Kecileeğini anlayıp kaçan  hayvanları  yakalamak için uygulanan vahşi uygulamalar..  Bütün bunları yapanların normal insan oldukları düşünüyormusunuz. .  Göç ederken yaralanan Leylekler için  Bakımevi yapan insanlar  mı  geçen zaman içinde  bu kadar gaddar, duyarsız, acımasız oldular, yoksa başka diyarlardan mı geldi bu merhametsiz  insanlar.

  Osmanlı zamanında Ahmet Haşim, yazdığı eserlerini topladığı kitabının adını " Gurabahane-i  Laklakan koymuş  o Leylek  Bakım evinden esinlenerek. " Ben de onlardan farklımıyım, bu köşe de benim için bir Gurabahanedir."  demiş.  çıkardığı dergide yazdıkları için..
Bir zamanlar  Düşkün Leylekleri tedavi eden bu Leylek Hastanesi zaman içinde kapanmış.  Çoğalan yapılaşma ve kaybolan doğal yaşam alanları da  yok olunca Leylekler de gelip geçmez olmuşlar.  Bir zaman sonra ,  Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından bu Leylek Hastanesi.  Müze olarak hizmet vermeye başlamış. Gureba-i Laklakan Müzesi..   Sanırım sonra  kapanmış.   Bu dünya sadece insanlar için değil. Tüm canlıların yaşam hakkı var.  Sadece hayvan deyil, ağaçlar, çiçekler, böcekler, topraklar, doğal hayatta var olan tüm canlıları, özellikle de nefes almamızı sağlayan, bize oksijen üreten Ormanlarımızı sevmeyi ve korumayı öğretelim çocuklarımıza. Ağaç dikmenin  erdemini aşılayalım.  Son zamanlarda yurdun her köşesinde  yanan ormanlarımız yüreklerimizi yakıyor.  Televizyonlarda, " şimdi de orman yangınları haberlerimizde sıra ".. diye cayır cayır , hektar hektar yanan ormanları izlerken nefesimiz daralıyor..  Alevlerden Göremediğimiz çeşit çeşit canlıların nasıl yandıklarını düşünmek, hayal etmek bile psikolojimizi bozuyor... 
Yangın, şiddet, öfke  olmayan mutlu haberlerin yer aldığı Ana Haber Bültenlerini özledik..  Umutla bekleyelim. Daha mutlu sabahlara uyanmak dileği ile... Sağlıkla kalın.

16-08-2019 BANDIRMA