Gün Dönümü Şenliği Küçükkuyu'da..Davetlisiniz

 

Temiz bir doğa, aydınlık bir gelecek için…

GÜN DÖNÜMÜ ŞENLİĞİ- 2015/Kış

 

Yeni bir “Gün Dönümü” yaklaşıyor. 21 Aralık’tan sonra gündüzler uzayıp geceler kısalmaya başlayacak. Uzun karanlık kış günleri artık geride kalacak. Güneş doğayı daha çok ısıtıp ışıtacak.  Gündüzler geceyi, aydınlık ise karanlığı yenecek. Yaşam canlanacak.
Asya, Avrupa, Amerika, Anadolu’da farklı inançlardan tüm dünya halkları “Gün Dönümü”nü sevinçle karşılar, gündüzün geceye galibiyetini coşkuyla kutlarmış. Birlikte yemekler yenilir, eğlenilir, hediyeler verilirmiş. Diğer halklarda olduğu gibi Orta Asya halklarının inançlarında Gün Dönümü’nün özel bir yeri varmış. Gün Dönümü kutlamalarında Hayat Ağacı olarak adlandırılan, kutsal sayılan Akçaçam’ın büyük önemi varmış. Toprağın derinliklerine kök salan Akçaçam, göğün en yükseklerine dallarını uzatırmış. Tanrı Ülgen, Hayat Ağacı’nın tepesinde oturur, gündüzle gecenin mücadelesini yönetirmiş. Ünlü bilim kadınımız Muazzez İlmiye Çığ’ın araştırmalarına göre Asya ve Ortadoğu Halkları, bu kutlamalara “Nardugan” adını vermiş.
Bizler de Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği olarak “Gün Dönümü” nü kutlamak ve Bölgedeki Kısacık altın Madeni Projesine dikkatleri çekmek üzere bir şenlik düzenledik.
SERGİ, TAKAS, SÖYLEŞİ, BEDEN RİTM ATÖLYESİ…
20 Aralık 2015 Pazar günü gerçekleştirilecek Şenlikte sergi, takas, söyleşi, beden ritim atölyesi ve konserler yer alıyor. Şenlik, saat 11.00’de Dernek Merkezinde, Çocuklar İçin Resim Kursu Öğrencilerinin resim sergisi ve Alüminyum Rölyef Kursu öğrencilerinin rölyef sergisi açılışları ile başlayacak. Etkinlikler, takas masası kurulması ile devam edecek. İhtiyaç duyulmayan giysi, kitap, ev eşyası gibi ürünler, ihtiyaç duyulan ürünlerle değiş tokuş edilecek. Parayla yeni ürün atın almak yerine, mevcut ürünleri değerlendirme düşüncesi desteklenecek. Saat 12.00’de,  “Gönüllü Sadelik” başlığı altında Nebile Bayrak ile söyleşi, ardından da bedenleri ısıtmak ve zihinleri açmak için Hakan Gürbüz ile beden ritim atölyesi gerçekleştirilecek.
KOŞBURNU KÖYÜ’NDE KONSER!
Gündüz yapılacak etkinliklerin ardından, aynı gün akşam, Bayramiç’e bağlı Koşuburnu Köyü’nde bir konser yapılacak. Saat 19.00’da başlayacak olan konserde birbirinden kıymetli üç ayrı grup sahne alacak. Dernek üyelerimizden Mecit Ünal, Yusuf Korkmaz ve Mustafa Korkmaz’dan oluşan ilk grup yöremizden ve çeşitli yörelerden seçtikleri türküleri seslendirecek.
Ardından sahne alacak grup ise deyişler ve zeybeklerden oluşan eserler sunacak. Gruba Türkiye’nin önemli bağlama icracılarından Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Konservatuarı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cenk Güray ile yine önemli bir bağlama icracısı, halk müziği derlemecisi ve besteci Ali Fuat Aydın bağlamalarıyla yer alıyor. Vokalde ise Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Konservatuarı öğrencileri Büşra Köroğlu ve Eser Ok eşlik ediyor.
Birbirinden coşkulu klasik ve popüler şarkılardan oluşan bir repertuvarla sahne alacak son grup ise Cümbüş Cemaat grubu. Grup, basgitarda Hakan Gürbüz, perküsyonda Mehmed Mert Baycan, kemanda Ozan Çoban ile akustik gitar ve vokalde İsmail Cem Köklükaya’dan oluşuyor. Gecenin soğuğunda açık alanda yakılacak ateşlerin başında gerçekleştirilecek olan konser, Koşuburnu Köyü için bir ilk olacak.
KAZDAĞI DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI KORUMA DERNEĞİ 
 
Destekleyen Kuruluşlar: 
Küçükkuyu Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Çevre Platformu, Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, İda Dayanışma Derneği, Ayvalık Tabiat Platformu, GÜMÇED Edremit Şb.

Tarih:  20 Aralık 2015-Pazar günü

Program:
10.00-16.00 Dernek Merkezi-Küçükkuyu
                        Resim ve Alüminyum Folyo Kabartma Sergileri ( 11.00-16.00 arası)
Takas Pazarı: Kullanmadığımız eşyaları getiriyor, ihtiyaç duyduklarımızı götürüyoruz. Giysi, Kitap, ev eşyası…
                        Söyleşi: “Gönüllü Sadelik” Konuşmacı: Hakan Gönül  (12.00-13.00 arası)
                        Beden Ritim Atölyesi: Hakan Gürbüz ( 13.00-14.00 arası)
 
19.00-23.00 Koşuburnu Köyü’nde KONSER
            Gruplar:
            Mecit Ünal, Yusuf Korkmaz, Mustafa Korkmaz
Cenk Güray, Ali Fuat Aydın, Büşra Köroğlu, Eser Ok
“Cümbüş Cemaat”-Hakan Gürbüz, Mehmed Mert Baycan, Ozan Çoban, İsmail Cem Köklükay

 

***

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği hakkında:

Çanakkale’nin Küçükkuyu Beldesi’nde kurulan ve kısa adı Kazdağı Koruma olan dernek, Kazdağı ve çevresindeki doğal, tarihi ve kültürel varlıkların korunmasını, doğa koruma bilincinin geliştirilmesini, tarım, turizm, sanayi, imar faaliyetlerinde doğa dostu olan uygulamaların ve teknolojilerin desteklenmesini, ekolojik ürünlerin üretimi, işlenmesi, pazarlamasını desteklemeyi, sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenlemeyi amaçlıyor. Bölgesel Kalkınmaya destek olmayı da hedefleyen dernek, kadınlarla birlikte çalışmaya özel önem veriyor.

İletişim Tel: 0536 6479254/ 0533 4552102