Gönen Yıldız Otel Hizmete Kapatıldı. İşçiler Eylemde

Türkiye'nin en önemli termal turizm merkezlerinden olan Gönen'de çoğunluk hissesinin Gönen Belediyesi olduğu Gönen Kaplıcaları İşletmeleri A.Ş.'ye ait dört yıldızlı Gönen Yıldız Otel'in 1 Ağustos 2021 itibariyle  hizmete kapatılarak işçilerin ücretsiz izne çıkarılması üzerine işçiler adına sendika tarafından basın açıklaması eylemi yapıldı ve otel önünde yapılan açıklamada söz konusu zarardan  işçilerin sorumlu olmadığı ve ücretsiz izne çıkarılmanın hukuksuz olduğu öne sürülerek tesisin özel sektöre devredilmesine tepki gösterildi.

İddialara göre yaklaşık 25 Milyon TL  borcu olduğu ve sürekli zarar ettiği için  dünyaca ünlü Yıldız Termal Otel'in  özel sektöre kiralanmak veya satılmak için girişimlerin olduğu  konuyla ilgili henüz Gönen Belediyesi'nden ve CHP li Başkan İbrahim Palaz'dan resmi bir açıklama beklendiği öğrenildi. 

Gelişmeler üzerine  Gönen Kaplıcalar AŞ bünyesindeki tesislerin  özel sektöre satılması veya kiralanması haberlerine  çalışanlardan tepki geldi. Gönen Kaplıcalarında çalışan TOLAYİS Sendikasına üye işçiler Yıldız Otel önünde basın açıklaması yaptı.  Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İlyas Satırlı'nın da  destek verdiği basın açıklamasını  işçiler adına TOLAYİS Bursa Şube Başkanı Yücel Köksal yaptı.

Gönen Kaplıcalarının bu bölgenin önemli işletmelerinden biri olduğuna dikkat çeken Köksal “Yarattığı ekonomik kaynaklarla bölgeyi beslemektedir. Gönen Kaplıcaları esnafımızın, üyelerimizin ve çiftçilerimizin geçim kaynağıdır. Özel şirket mantığıyla bu işletmeye bakanlar karşılarında sendikamızı, üyelerimizi ve Gönenlileri göreceklerdir” dedi.

Gönen Kaplıcalarını özelleştirmek isteyenlerin bedeline katlanmak zorunda kalacaklarına dikkat çeken Köksal “Buna asla müsaade etmeyeceğiz. CHP’li bir belediye başkanı tarafından özelleştirmenin alt yapısının oluşturulmasına yönelik girişimleri kınıyoruz. Bu güzide tesisi birilerine peşkeş çekemeyecekler. Kaplıcalar AŞ yönetimi  Gönenlilerden mi yoksa sermayeden mi yanındasınız? Bu güne kadar yapılan özelleştirmelerin yarattığı ekonomik,  sosyal ve siyasal sonuçlardan ders almadınız mı? Pandemiyi fırsat bilerek üyelerimizi ücretsiz izne çıkarmak için baskı yapanlar bilin ki çalışanlarımız yalnız değildir. Üyelerimizin 60 ila 120 gün birikmiş izinleri olmasına rağmen ücretsiz izin baskısı yapanlara sesleniyorum, başaramayacaksınız. Bizler üyelerimizin yasal hakkı olan ve bugüne kadar kullandırılmayan ücretli yasal izinlerin verilmesini talep ediyoruzi Gönen Kaplıcaları sahipsiz değildir” şeklinde konuştu.

1975 yılında hizmete açılan otel 2007 yılında 3 milyon TL lik yatırımla yenilenmişti.

04-08-2021- GÖNEN