Gezi Direniştir. Kararlar Siyasidir.

GEZİ DİRENİŞTİR, KARARLAR SİYASİDİR !

GEZİ DAVASI diye, sürdürülen muhakemeler safahatında, Türkiye sınıfta kaldı !
Gezi den dolayı ceza alanlar, daha önceden aynı davadan beraat etmişmiş, verilen kararlarda ölçülülük ve hakkaniyet yokmuş gibi... gezi davasının hukuki tarafından da bahsetmeyeceğim. Ama geziye maddi manevi destek verenler suçlanıyorsa, gezinin önce, anayasayı değiştirip devleti ve hükümeti yıkmaya dönük bir yasadışı örgüt olduğu, Fetullah hoca efendinin FETÖ olması gibi, mahkeme kararıyla tescil edilmeliydi diye düşünüyorum.

Böyle bir örgüt tescili yoksa, bu örgüte yardım ve yataklık yapmaktan, kişiler nasıl mahkum edilebilir ?

Eğer yandaş kanalların dışında TELE 1, KRT TV, HALK TV gibi kanalları da izliyorsanız, oralarda hukukçular, gazeteciler, siyasiler... mahkeme kararının hakkaniyeti konusunda, yeterli ve gerekli açıklamaları yapıyorlar zaten.

2013 TE SEN NERDEYDİN ? Diye sorarsanız... Geziciler kadar aktif bir protestocu veya eylemci değildim ama ;  Bandırma Meydanında ki gezicileri ziyaret edip, yaptıkları eylemi anlamaya çalışan bir vatandaştım. GEZİ'ye, HDP lilerin destek vermesi yüzünden, o günlerde eylem PKK  EYLEMİ gibi lanse edilmişti ve katılanlar lanetli gibi dışlanılmıştı da... bugün, bunun da yanlış bir algı olduğu, artık görülüyor. 
2013 GEZİ EYLEMLERİ, o tarihteki AKP Hükümeti tarafından, hükümeti devirmeye çalışan, anayasal düzeni değiştirmeye çalışan bir eylem olarak olarak görülmüş, bu suçlamalarla gözaltılar ve yargılamalar da olmuştu. Bilebildiğim kadarı ile de, o ilk hukuki safahatta eylemcilerin hepsi beraat etmiş, ölen... öldüğü ile kalmıştı. Aradan 9 yıl geçtikten sonra da, hukuka eski delilerin kıymetlendirilmesi diye bir kavram sokulmuş, bu kavram ile de GEZİ DAVASI yeniden ihdas edilmişti.
GEZİ, o günlerin konjoktüründe düzene, olumsuz sosyal gelişmelere karşı, Türkiyenin her yerinde desteklenen ve milyonların katıldığı bir direnişti. Katılımcıların içinde, her siyasi görüşten vatandaşlarımız vardı. Tek yönlü değerlendirilemeyecek, genişlikteydi.
Olan oldu... GEZİ DAVASI diye bir dava mahkemede görüldü ve 1 ağırlaştırılmış müebbet ile 7 kişiye de 18 er yıl hapis cezaları verildi. 25 NİSAN 2022. Şimdi bu tarihi not edelim çünkü ; bu tarih ülkemiz için bir milat olacak gibi...Önümüzdeki seçimlere gereken kutupluluk ve bu kutupların şiddeti bu karar ile sağlanabilir veya başta Avrupa ve İnsan Hakları Mahkemesinin, Avrupa Konseyinin... ülkemiz üzerine, yaptırımları gelebilir. Yurt içinde de, karara tepki gösteren eylemlerin dozu artabilir.
Şimdi, özellikle sosyal medyada ve bir kısım yazılı basında, Osman KAVALA ya verilen cezanın yerinde olduğu... az bile diyenlerin pompalamaları ! başladı. Bunlara karşı da, bu kararın adil olmadığını savunanların, elmecbur sesleri yükselmeye...
KARARLARA SEVİNELİM Mİ ? ÜZÜLELİM Mİ ?
Ben şahsen üzülüyorum... Mahkum olan (8) kişiden hiç birini tanımıyorum, en ufak bir irtibatım veya fikri yakınlığım da yok. Hatta, siyasi ve dünya görüşlerimiz bakımından da. bir benzerliğimiz, bir özdeşliğimiz yok, hatta karşıtlığımız var. Ama, idam karşılığı verilen ağırlaştırılmış müeebbed e de, 18 yıllık cinayet işleyene verilen ağır cezalara da, üzüldüm. ERGENEKON davasında da, böylesi yandaş basın pompalamaları, algı yaratmaya dönük mühendislikler vardı ve onlarca kişi hapislere atılmıştı. Başbakan bile, ben iddianameyi düzenleyen kişiyim anlamında, bu davanın savcısıyım demişti... Peki ne oldu, pekçok kişi yargılandı hüküm giydi ve yıllarca cezaevlerinde kaldılar ve o olayda da ölenler oldu, kalanlar oldu. GAZİ GÜDER... Milli Yazılım ın babası... O davada, uzun yıllar cezaevinde kalarak sağlığını yitiren bir arkadaşımdı ve milli yazılımı gerçekleştiremeden, geçen sene o da, hayatını kaybetti. Öldükten sonra da BERAAT etti. Çünkü ERGENEKON Davasında gerçekleşen yeniden yargılamalar sonucunda, önceden hüküm giyenlerin hepsi, beraat etmişti. Yani, ilk derece mahkemesinin verdiği kararlar, nihai sonuçlar değildi... İlk derece mahkemesi, İstinaf, Yargıtay Temyizi, Anayasa Mahkemesi, AİHM gibi süreçlerden sonra ancak, verilen bir mahkeme kararı kesinlik kazanabiliyordu. Yani, dünkü GEZİ DAVASINDA verilen kararlar da, o süreci yaşayacak hamlıkta bir karar ve ne sevinenlerin sevinmesi doğru, ne de ümitsizliğe kapılıp razı olmak doğru...
Şimdi ben de, Bandırma da AKP liler ile ilgili yazdığım bir yazıdan dolayı, gazetecilik faaliyetimden yargılanmış ve hapis cezası almış bir kişiyim. Üst mahkemeler sürecinde de kararı bozduramadığımdan, gidip cezamı yattım ve cezai sürecimin gerekliliklerini yerine getirdim. Ben hapse girince, üzülen yakınlarım kadar, sevinenler de elbette olmuştur. 
Ben şimdi, beni haksız ve hukuksuz hapse attıran kişilerin veya hakimlerinin, yarın bir yargılamada ağırlaştırılmış müebbed hapis cezası alarak, hapse düştüklerini görsem asla sevinmem. Düşmanımın düşmanı benim dostumdur diye... hareket etmem. Eğer adil yargılanmamışlar ve kendi siyasi güçleri yerine karşı siyasi güç onları içeri tıksa, yine sevinmem. Çünkü ; ADALET hepimize lazım, hepimizin... bir gün adalet aramak adına mahkemelere düşmeyeceğini, kimse garanti edemez. Gezi davasında verilen kararlara, ben de o yüzden üzüldüm. Daha çok üzen ise; bu kararlara sevinenlerin sesleri oldu.
AKP nin 25 ve 26. Dönem İzmir Milletvekili Hüseyin KOCABIYIK ; (üzülenler arasında imiş, sesi ; )
‘BU NASIL KADER’ – Bizimki de nasıl bir kader böyle! Tüm hayatımızda CHP’nin 1946’da yaptığı seçim hilesini tenkit ettik. 2019’da İstanbul’da bir benzerini biz yaptık. Hayatımız boyunca Menderes’i ipe çeken zalim hakim ve savcılara lanet okuduk; şimdi onların benzerleri vicdansız hükümler kuruyorlar.”
‘HUKUK DIŞI KARARLAR’ – Hukuk dışı kararların hakim ve savcıları bizi, hayatımızı adadığımız ne kadar kutsal değer varsa onları savunamaz hale getiriyorlar. Bu karar sahipleri mazide başardığımız her şeyi yıkıyorlar aslında. Bu yıkıma dur diyecek otorite bellidir ve ondan imdat istiyoruz.” Bu twetleri attı ve eşi hanımefendi, UŞAK Valisi Funda KOCABIYIK valilik görevinden alındı. Yani milat oluşuyor !
25 NİSAN 2022 izleyin, sağ olursak göreceğiz, yine bir MİLAT olacaktır. Bir devrin kapanışı veya bir devrin açılış tarihi olacaktır.Kararlardan mütevellit acı çekenler, telafisi mümkün olmayan zararlara uğrayanlar, olacaktır tabi. Ama, bizi karamsarlığa ve karanlığa iten bu kararlar yüzünden, TÜRKİYE de belki de bir güneş doğacaktır. Belki de doğmuştur.

GÜNEŞ umudumu, mahkeme önünde açıklamalar yapan kişilerde, dünkü CHP Kemal KILIÇDAROĞLU grup toplantısı konuşmasında ve bugünkü İYİ Parti Meral AKŞENER’in yaptığı grup toplantı konuşmasında, buldum. Yaşadığımız ekonomik kriz ve pahalılık için bize SABIR tavsiye edenleri cüretkar görüyorum ama bu kararlar sonrasında TÜRKİYE' nin yaşayacağı değişim umudunu, sabredin diyerek sabırla aşılayanları, haklı görüyorum. Gün ola, devran döne !

 Ergenekon, Balyoz v.d ne olduysa.. Gezi de aynı olacaktır.

  27/04/2022  - RAMAZAN NARİN -NOGAYTÜRK