Fransa'da Üstsüz Güneşlenen Kadınları Uyaran Polise Tepkiler Artıyor

Fransa’da üstsüz güneşlenen bir grup kadının jandarma tarafından uyarılması üzerine ülke çapında başlayan protesto ve tartışmalarda İçişleri Bakanı devreye girerek jandarmanın davranışını kınadı.

Fransızlar üstsüz güneşlenen kadınlara müdahaleyi özgürlüğe müdahale olarak değerlendirdi .

“Suudi Arabistan mı olduk?” diye soran tepkili halkın düşüncelerine katılan   Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, polisin Akdeniz sahilinde üstsüz güneşlenen kadınlardan giyinmelerini istemesinin Fransız özgürlük anlayışına ters olduğunu  dile getirdi ardından üstsüz güneşlenmeyi savundu.

Geçen hafta Fransa'da Sainte-Marie-La-Mer sahilinde üstsüz güneşlenen üç kadın, tatil yapan bir aile tarafından şikayet edildi. Ardından da iki polis memuru, çocuklarından endişe duyan bu ailenin talebi üzerine sahilde bulunan üç kadından göğüslerini kapatmalarını istedi. Olay ülkede memurlara karşı büyük bir tepki yarattı.Kadınları destekleyen Bakan Darmanin Twitter'de yaptığı paylaşımda üstsüz güneşlenen kadınlara destek verdi: "Özgürlük değerli bir olgudur"Darmanin, kadınların kıyafetlerini giymelerinin istenmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Pyrenees-Orientales polisinin Facebook'ta yayımladığı basın açıklamasında, "Hiçbir belediye emri Sainte-Marie-la-Mer'de üstsüz güneşlenmeyi yasaklamaz" ifadeleri de yer aldı.'

.Fransa'da üstsüz güneşlenmek yasa dışı değil, ancak yerel yetkililer giyimle ilgili direktiflerle uygulamayı yasaklayabiliyor.

2019'da VieHealthy web sitesi tarafından yapılan bir anket, üstsüz güneşlenmenin şu anda hem Fransa'da geçmişte olduğunu hem de diğer Avrupa ülkelerinden daha az yaygın olduğunu gösterdi.Ankete katılan Fransız kadınların yüzde 22'si üstsüz güneşlendiğini söylerken, İspanyol kadınlarında bu oran yüzde 48, Alman kadınlarda ise yüzde 34.   
26-08-2020/Kaynak. https://france3-regions.francetvinfo.fr/occitanie/pyrenees-orientales/perpignan/seins-nus-interdits-plage-sainte-marie-mer-gendarmes-demandent-femmes-se-rhabiller-1865524.html#xtor=CS1-747- Sputnik