Erdek Ormanlı Mahallesinde biyoteknik mücadele

Zeytin sineği mücadelesinde biyoteknik mücadele yönteminin yaygınlaştırılması hız kazandı.

Zeytin sineği mücadelesinde biyoteknik mücadele yönteminin yaygınlaştırılması projesi ile zeytin sineği mücadelesinde biyoteknik mücadele yönteminin öğrenilmesi ve ilimizde uygulanması hedeflendi.

Proje kapsamında izole bir alana ihtiyaç duyulması ve özel bir havza oluşturması nedeniyle Erdek ilçesi kırsal Ormanlı Mahallesi pilot bölge olarak belirlendi. Mücadele kapsamında tuzakların temmuz ayının ilk haftasında her ağaca bir tuzak gelecek şekilde asılması planlanıyor.

Zeytin sineği popülasyonu, periyodun uzunluğu ve tuzak etki süresine göre tuzakların yenilenmesi biyoteknik mücadele kapsamında devam edecek. Biyoteknik mücadele yöntemi dişi sineklerin salgıladığı ve erkek sinekleri cezbeden kokunun ilaç emdirilmiş tuzaklar ile kullanılması esasına dayanıyor.

Zeytin ağaçlarına asılan tuzakların kokusuna gelen zeytin sineği ile ilaç kullanılmadan mücadele ediliyor. Zeytin sineği mücadelesinde biyoteknik mücadele yönteminin yaygınlaştırılması amacıyla uygulama ve sonuç aşamasında İl-İlçe Müdürlüklerinde teknik elemanlar ile önder üreticilerimizin katılımı sağlanarak sonuçları hakkında yerinde bilgiler verilmesi planlanıyor.
Zeytin sineği ile biyoteknik mücadele yönteminin yaygınlaştırılması ile zeytin sineği mücadelesinde kimyasal kullanımının azaltılması hedefleniyor.

Kaynak:  İl Tarım Md.lüğü
BG HABER MERKEZİ-C.DOĞAN