Erdek Maymundere 'de Piknik Magandalarından İbretlik Rezalet

Erdek Ocaklar mevkiinde askeriye ye ait olan  sahildeki piknik ve plaj   alanı   duyarsız günübirlikçiler tarafından  çöplüğe çevrildi. Geçmiş dönemlerde askeriyenin kendi bünyesinde hizmet veren ancak son yıllarda kullanılmayan Kapıdağı'nın en güzel mesire yeri ve plaj alanına  araçlarıyla gelip konuşlanan ve yasak olmasına rağmen  mangal yakan günübirlikçiler gün sonunda tüm çöplerini alanda bırakmalarından dolayı doğa harikası alan adeta  kent çöplüğü manzarasına dönüştü. 

Kapıdağı'nın en güzel sahilinin yer aldığı piknik alanında ki kötü görünüme şahit olan  Balıkesir Bandırma'da yaşayan polis emeklisi Halis Kahraman, çevre kirliliğine duyarlı bir vatandaş olarak,Erdek ilçesi Ocaklar beldesi Piknik ve plaj alanındaki çöp yığınlarının kaldırılması talebini içeren şikayet başvurusunu Başbakanlık BİMER aracılığıyla, Balıkesir Valiliği ile Büyükşehir Belediye Başkanlığına iletti.

 Halis Kahraman'ın Başbakanlık BİMER'e ilettiği 14.9.2017 tarihli 1701332930 numaralı şikayet başvurusunda şu ifadeler yer aldı :

"Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Ocaklar beldesi Taş ocakları mevkiindeki eski askeri kamp yerindeki piknik ve plaj alanı, duyarsız vatandaşların bıraktıkları atıklar yüzünden çöplüğe dönüştüğünü gördüm..

Bahse konu yere pikniğe ve plaja gelen vatandaşlar, piknik sonrasında arta kalan çöplerini ayrılırken olduğu gibi aynı yere bırakıyor.

Ancak, köpekler ve diğer canlılar tarafından bu çöplerin karıştırılabilme ihtimalini unutuyorlar. Çevre kirliliğinin başlıca sebeplerinden biri olan bu çöpler insan sağlığını olumsuz yönde tehdit ediyor ve çok kötü görüntüler oluşturuyor. 

Çevreye zarar verdiğinin farkında olmayan duyarsız vatandaşlar, bıraktıkları çöpler ile bu alanların kullanılamaz bir hale gelmesine neden oluyorlar. 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanı içerisinde yer alan bu alandan aylardır çöp yığınlarının kaldırılmayarak, çevre kirliliğine neden olunduğuna tanık oldum. 

Çevre kirliliğine duyarlı bir vatandaş olarak, bu durumdan şikayetçiyim.Bu durumu fotoğrafladım. (5) beş adet Foto dilekçe ekinde yer almaktadır.

Piknik ve plaj alanlarının temiz tutulmasının sağlanması ve çevre kirliliğinin en aza indirilmesi için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi temizlik ekiplerince aylardır bekleyen çöp yığınlarını acilen kaldırılmasını ve bu alanın insan sağlığı yönünden ilaçlanmasını istiyorum. 

Bu talebimin gereğinin yapılmasını ve neticeden tarafıma bilgi verilmesini talep ediyorum. 14.9.2017

EKİ : (5) beş adet çöp yığınlarını gösterir fotoğraf

BANDIRMA GERÇEK - HALİS KAHRAMAN -  Editör : Mehmet Leventoğlu