Edremit'in Kurtuluş Gününde "Zincirlerinden Kurtarılan Kadın" Gösterisine AK Parti'den Tepki

Balıkesir’in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü halkın katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı. Kurtuluş Günü kutlamalarında  Kadınların Zincirlerinden Kurtarılması Gösterisine AK Parti'den Tepki gösterildi.
Balıkesir’in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü Cumhuriyet Meydanı’nı ve Adnan Medres Bulvarı’nda düzenlenen törenler ile kutlandı. Kutlama töreni Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Kutlamalar kaymakamlık, garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığı makamları çelenklerinin Atatürk Anıtı’na konulmasıyla başladı. Kaymakam Turgay Ünsal, 19. Motorlu Piyade Tugayı ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Alper Örün, Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ve diğer protokol mensupları, askeri erkan, muharip gaziler, sivil toplum kuruluşları, dernek ve oda başkanları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşın katıldığı kutlamalarda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, 'Sevgili Edremitliler, Bizim için çok anlamlı olan bugün size şunu anlatmaya çalıştım: Edremit’in kurtuluşu cesarettir, mücadeledir, özveridir, direniştir. Bugün Edremit’in denizine giriyorsak, dağlarında geziyorsak, havasını soluyorsak hep bunlar sayesindedir. Edremitli atalarımızın, tüm kahramanlarımızın mücadeleleri bize ilham olsun. İsmini andığım ve anamadığım tüm atalarımıza şükranlarımı sunuyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlemle anıyorum. Edremit’in 99. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.' dedi.

Binlerce kişinin izlediği Adnan Medreres Bulvarına atlarıyla alana gelen Edremit efeleri, askerler, sivil toplum kuruluşları, dernek ve odalar ile ilçedeki işletmeler, yaya olarak ve araçlarıyla gerçekleştirdiği resmi geçit  ilgiyle izlenirken tören kutlama geçişlerinde  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisinde, kara çarşaflı genç bir kadının zincirlerinden kurtarılarak özgürlüğüne kavuşturulması  gösterisi vatandaşlarca alkışlanırken bu görsel mizansen  AK Parti Edremit İlçe Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Murat Tuna tarafından "Türk kadını zicire vurulamaz" denilerek sert bir şekilde protesto edildi. Murat Tuna 'Türk kadınını zincire vuracak daha anasından doğmadı' diyerek tepkisini gösterirken AK Parti Balıkesir milletvekili Mustafa Canbey atv televizyonuna bağlanarak  yapılan gösteriyi kınayarak sert eleştirilerde bulundu ve Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan'ı gösteriyi düzenlemekle suçladı. Başkan Arslan konuyla ilgili soruya  "Bu bir mizansendir,burada yapılacak gösterilerden sorumlu değiliz. Burada o günleri hatırlatarak özgürlüğün nasıl kurtulduğunu anlatıyor. Kimseyi rahatsız edecek bir şey yok, kadınlar zincirlerinden kurtarılmadı mı?" ifadesini kullandı.

09-09-2021