Dünya Nereye Gidiyor? Kobot'lar mı Yönetecek?

Dünya Nereye Gidiyor? Kobot'lar mı bizi yönetecek.

Robotlardan sonra (Kollaboratif robot olarak adlandırılan) kısaca 'Kobotlar' üretilmeye başlandı, gelecekte dünyayı şekillendirecek teknoloji bize ne verecek / neler alacak?..

Önümüzdeki yıllarda fabrikada ki üretimden, parekende sektörüne, giyim,moda,aksesuara  kadar hayatımızda olacaklardır..

Soralım; İnsanın ve emeğin yerini alacak yapay zekalı bu makinalara,

Robot / Kobotlar Sendika ister mi?..

Robot / Kobotlar, Ücret ve zam ister mi?..

Robot / Kobotlar, Sosyal yardım ister mi?..

Robot / Kobotlar, evlilik, çocuk ister mi ve sorumluluk alırmı?..

HAYIR...HAYIR...HAYIR

Peki amaç nedir?.

Kapitalizm, açlık sınırında ücretlendirdiği emek ağırlıklı işçi sınıfını üretimin dışına çıkartıp, yerini Robot / Kobotlara bırakmak istiyor.

Kobot işbirliği yapan robot anlamına gelir. Kullanımı kolay, görece uygun fiyatlı olan bir işçi robottur. Fabrikalarda, kaynaklamadan yapıştırmaya, kaldırmadan taşımaya ve paketlemeye kadar tekrarlı görevleri yerine getirecek şekilde programlanabilir. Bazı kobotlar kendilerine nasıl yapılacağı gösterilen bir görevi nasıl tekrarlayacaklarını da öğrenebilir.

Barclays'teki sermaye ürünleri analistleri, geçtiğimiz yıl 116 milyon $ olan küresel kobot pazarının 2025 yılına kadar 11,5 milyar $'a çıkacağını tahmin ediyor.

Bu kobotlar nerede kullanılıyor?

Halihazırda, çoğunlukla otomotiv şirketlerince kullanılıyorlar. Mercedes-Benz, BMW ve General Motors, kobotları fabrikalarında kullanmaya başladı ya da en azından bunlarla ilgili denemeler yapıyor.

Demek ki Robot ve Kobotlar, kapitalist sermayaye daha çok para kazandıracak, sendika, işçi yada kısaca insanı üretimin dışına çıkartarak açlık ve sefaletle yaşamasını imkansız hale getirecekler..

Çünkü; onlara göre dünya nufusu çok kalabalık, doğal kaynakların, gıdaların ve suların daha fazla yok olmaması için  en az 2 milyar insanın yok olması gerekli..

Nasıl başaracaklar?..

Fakir insanın kullanımına sunulan topraklar zehirlenerek, gıdalar Genetiği değiştirilmiş organizmalarla (GDO) insanın bağışıklık sistemini çökertip hasta yaparak,

Doğal su kaynaklarını kirleterek,

Yaşadığınız coğrafyada havayı kirleterek, doğayı, ağaçları katlederek..

Soruyorum!..

Geri kalmış (Bırakılmış) ülkelerde neden savaşlar çıkartılıp silahlar satılıyor ve o silahlarla yüzbinlerce insan ölüyor?..

Geri kalmış (Bırakılmış) ülkelerin ormanları, dağları ve suları kirletilmek/yok edilmek için maden ruhsatları neden özellikle küresel sermaye şirketlerine veriliyor?..

Geri kalmış (Bırakılmış) ülkenin tarımı neden üretim yapamıyor, yada üretim yapılmasına izin vermeleri halinde  GDO'lu tohumla ekim yapması dayatılıyor?..

Dostlar, dünya güzel bir yere gitmiyor aslında...

Ozanca/26-12-2019