Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışmasında Birincilik Öğrencilerimizin Oldu

Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışmasında Birincilik Öğrencilerimizin Oldu

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) düzenlediği “DASK 2015 Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması”na katılan Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan Üniversitemiz ekibi birincilik ödülünün sahibi oldu.

Türkiye’deki üniversiteler arasında düzenlenen ve 66 takımın 26’sının finale kaldığı yarışma kapsamında proje ekipleri, İstanbul Ataşehir’de yapılması düşünülen 30 katlı bir otel binasının statik-mimari tasarımıyla birlikte projelerini maket haline getirdi.

Değerlendirmeler sonucunda finale kalan ve aralarında üniversitemizin de yer aldığı 26 üniversitenin maketleri 28-30 Haziran tarihlerinde İstanbul Osmanlı Devlet Arşivleri Kongre Merkezi’nde yarıştı. Yarışma sonunda Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Ferda Şan, Seren Yavuz, Mazlum Yusufoğlu, İnan Şaş ve Meryem Melek’in, Araş. Gör. Halil Uysal danışmalığında oluşturduğu Balıkesir Üniversitesi “Kolezyum” Takımı birincilik ödülünü kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, yarışmanın ardından birinciliği kazanan proje ekibi üyelerini makamında ağırladı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Arı ve İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Özdemir’in de yer aldığı ziyarette Rektör Özdemir, elde edilen başarıda emeği geçenleri tebrik ederken, öğrencilerimizin mesleki gelişimlerini arttıracak tüm çalışmalara desteklerinin bundan sonra da devam edeceğini sözlerine ekledi.