Demiray ; Balık Yemekten Korkmayın

 

Geçtiğimiz hafta 2021 yılı balık sezonu için faaliyete geçen mezatta fiyatlar dip yaptı.
Pazartesi gününden bu yana Balık Mezatını izleyenlerin ifadesi ile; İstavrit’in tablası 600-700 gr. geçtiğimiz hafta 30-35 TL iken önceki gün 10-15 TL’den, Tekir tablası 600-700 gr. geçtiğimiz hafta 50-70 TL iken önceki gün 30-35 TL’ye, Kefal tablası 600-700 gr. geçtiğimiz hafta 20-25 TL arası iken, önceki gün 10-15 TL’ye, Sarpa tablası geçtiğimiz hafta 20-30 TL arası iken önceki gün 10-15 TL fiyatlara alıcı buldu.

BALIKÇI ESNAFINA AĞIR DARBE VURDU
Deniz salyası nedeni ile tedirgin olan vatandaşların deniz ve deniz ürünlerinden uzak durması sonucu Erdekli balıkçılar ve pansiyoncular başta olmak üzere bölge esnafımızın iş potansiyeline ağır darbe vurdu. Erdek ve Kapıdağ Limanlarındaki balıkçı esnafı kahvede bekliyor.
Ulusal basında Erdek ve Bandırma olarak anılan deniz salyası haberleri etkisi ile cazibe merkezi olmaktan çıkartılan Erdek’te balıkçı esnafı emeklerinin karşılığını alamamaktan yana dertli. Bu nedenle balık avına çıkamayan Erdekli balıkçılar, balıkçı kahvesinde endişeli halde bekliyor.

TURİZM SEKTÖRÜNÜ DE OLUMSUZ ETKİLEDİ
Diğer taraftan Marmara Denizindeki yaşanan süreçten aynı şekilde olumsuz etkilenen otel, motel, apart ve pansiyoncular da belki rezervasyonlarını sürekli açık tutarak güncelliyor. Erdek Balıkçılar ve Su Ürünleri Kooperatifi yöneticileri ve üyeleri Erdek Körfezindeki salya problemi ile ilgili olarak düşüncelerini paylaştı. Erdekli balıkçı ve dalgıçlar körfezde tuttukları balıkların ağır metal atıkları içermediginden zehirleyici etkisinin olmadığını söylediler.
Görüştukleri bilim insanları bu görüşü destekler açıklamalarda bulunuyorlar.

SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ DE ADIM ATTI
Erdek Balıkçılık ve Su Ürünleri Kooperatifi yönetimi, körfezde tutulan balıkların ve Erdek Körfezinde denize girmenin sağlığa zararlı olduğu yönündeki spekülasyonlara son vermek için bir adım attı. Kooperatif mensubu dalgıçlar bu sabah körfezde dalış yaparak deniz dibinden numune aldılar. Alınan numune Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümden Profesör Güven Özdemir’e gönderildi. Gelecek rapor Erdek ekonomisi için önem taşıdığından balıkçılarımız ve pansiyoncularımız tarafından bekleniyor.
(haber/foto: M.Issızlar-İ.Şahin)

KAYNAK : ERDEK DOĞUŞ GAZETESİ