Cumhurbaşkanı Erdoğan Kıbrıs'ta...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Kuzey Kıbrıs'a yaptığı iki günlük ziyarette, adada iki devletli bir çözümü hala sıkı bir şekilde desteklediğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, izleyicilere Ankara'nın Taliban ile Türkiye'nin Kabil'de bir havaalanı işletme hedefi hakkında müzakereleri başlatmayı planladığını anlatmak için Kurban Bayramı namazında bir konuşma yaptı. Recep Tayyip Erdoğan, Barış Harekatının 47. yıldönümünde Pazartesi günü Kıbrıs'a geldi. Ülkenin kuzeyi 20 Temmuz'u 'barış ve özgürlük günü' olarak anıyor.

Erdoğan, 48 saatlik ziyaret boyunca Lefkoşa'da bakanlar ve Kıbrıslı Türk yetkililerle bir futbol maçı ve parlamentonun 'özel' bir oturumu da dahil olmak üzere çok sayıda resmi etkinliğe katıldı.

Pazartesi günü milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada Erdoğan, ülkesinin Kıbrıs için iki devletli bir çözümün yanında olduğunu ve hiçbir devletin "bir 50 yıl daha kaybetmeyi" göze alamayacağını söyledi. " "Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı" Ersin Tatar'ın sunduğu öneriyi tamamen destekliyoruz. Uzlaşma niyetinde değiliz."

Erdoğan, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs için yeni bir cumhurbaşkanlığı binasının yanı sıra Metehan ilçesinde bir milli park inşa edeceğini de söyledi. Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türkleri hiçbir zaman kendileriyle eşit görmediklerini iddia ederek, "Bu müzakerelerde tartışılacak bir şey kalmadı" dedi.
Bu arada TDP, eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın basın koordinatörü Ali Bizden'in bu yıl 6 Temmuz'da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan sınır dışı edilmesi nedeniyle Erdoğan'ın milletvekillerine hitabını boykot ettiği öğrenildi.
Salı günü Lefkoşa'daki Hala Sultan Camii'nde Kurban Bayramı namazından sonra konuşan Erdoğan, ülkesinin Taliban ile müzakereleri başlatmayı planladığını söyledi.

Türkiye, Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini sağlamayı ve işletmeyi teklif etti. Ankara şimdiye kadar ABD ile bu konuda müzakereler yürütüyordu.
Erdoğan, "Bu süreç Taliban ile de görüşülecek" diyen Erdoğan, İslamcıların ABD ile de görüştüklerini ve "Türkiye ile bu görüşmeleri çok daha rahat yapmaları gerektiğini" sözlerine ekledi.

Erdoğan'ın yorumları, geçen hafta Taliban'ın Türkiye'nin askerlerini diğer yabancı güçlerle birlikte Afganistan'dan çekmesi gerektiği yönündeki uyarılarının ardından geldi. Havaalanı meselesi, son 2500-3500 ABD askerinin ve 76.000 müttefik NATO askerinin Afganistan'dan nihai olarak çekilmesinden önce, Taliban'ın ülkede hızla zemin kazandığı bir zamanda giderek daha acil hale geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pazartesi günü gelişi, Türk kontrolündeki Gazimağusa'ya 2 kilometre uzaklıktaki Derynia köyünde Kıbrıslı Rumların protestolarıyla karşılandı.Göstericiler, Erdoğan'ın Kıbrıs'ın geleceğine ilişkin tahminlerinin aksine, parçalanmış devletin yeniden birleşmesi çağrısında bulundu.

Sadece Türkiye Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık ilanını tanıyor ve Türkiye  Akdeniz adasında 35.000 asker bulunduruyor.

Türkiye ve çoğunluk Kıbrıslı Türkler, iki devletli bir anlaşmanın barışa giden tek yol olduğunu söylüyorlar, çünkü yaklaşık elli yıldır federasyon oluşturmaya dayalı müzakereler hiçbir yere varmadı.

1983 tarihli bir kararda BM Güvenlik Konseyi, KKTC  ve geri çekilmesi çağrısında bulundu. Avrupa Birliği de iki devletli bir çözümü kabul etmiyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen bu ayın başlarında Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ın 2004 yılında katıldığı 27 üyeli bloğun böyle bir düzenlemeyi "asla, asla" kabul etmeyeceğini söyledi.

 

20-07-2021 KAYNAK. EURONEWS