CHP'li Ahmet Akın:Halkın Ekmeği İle Oynamayın !

CHP’Lİ AHMET AKIN:

-       HALKIN İSTEMEDİĞİ PROJELERİ YAPMAK DOĞRU DEĞİL

-       ZEYTİNCİLİĞİMİZE ZARAR VERECEK BİR BARAJI HALKIMIZ İSTEMİYOR

-       HALKIN EKMEĞİ İLE OYNAMAYIN

 

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, halkın istemediği projelerin yapılmasının doğru olmadığını söyledi. Akın, “Ayvalık mahallelerinde yaklaşık 3 bin 500 dönümlük zeytin ve tarım alanı üzerine yapılması planlanan içme suyu baraj projesi ile hazır beton santrali projesini yöre halkımız istemiyor. Halka rağmen baraj yapmak doğru değil” dedi.

CHP’li Ahmet Akın, Ayvalık Karakoç İçme ve Kullanma Suyu Barajı, Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi ve Hazır Beton Santrali Projesi ile ilgili ÇED Genel Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya katıldı. Toplantıda görüşlerini dile getiren Ahmet Akın, projenin yapılması planlanan bölgenin verimli bir ova olduğunu vurguladı. Akın şunları söyledi:

“Bu ovada devlet destekli olarak zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Planlanan alanın yüzde 80'i zeytinlik. Barajın bu ovaya yapılması demek, bölgede mevcut zeytinliklerin adeta yok olması demek. Barajın üreteceği nem, zeytin çiçeğini yakacak ve mahsule dönüşmeden ziyan olacak. Burada insanlarımız tarımsal faaliyet ile geçimini sağlıyor. Yöre halkının başlıca gelir kaynağı zeytinciliktir. Halkın ekmeği ile oynamayın. Ayrıca, projede öngörülen alan içinde mera olarak kullanılan alanlar da var. Meraların yok edilmesi, hayvancılığın da yok edilmesidir. Karakoç Deresi bölgede yaşayan halkın tarımsal faaliyetlerinde kullandığı ve yetiştiricilik için hayati önem taşıyan bir deredir. Bu kaynağın kaybedilmesi halinde tarım bitecektir. Hayvancılık bitecektir. Ayvalık mahallelerinde yaklaşık 3 bin 500 dönümlük zeytin ve tarım alanı üzerine yapılması planlanan içme suyu baraj projesi ile hazır beton santrali projesini yöre halkımız istemiyor. Halka rağmen baraj yapmak doğru değil.”

Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, proje ile ilgili ÇED dosyası hakkında ayrıntılı olarak hazırladığı incelemelerini ve itiraz noktalarını dile getirdiği dilekçesini de komisyona verdi.