CHP'den Kanun Teklifi "Elektrik, Su, İnternet ve Doğalgaz'da KDV Yüzde 1'e Düşsün"

Türkiye'de dünyada benzeri olmayan uygulamada vergiden vergi alınan  elektirk faturaları başta olmak üzere artık lüks değil zorunlu tüketim maddeleri arasında yer alan  internet, doğalgaz ve su olmak üzere KDV oranının düşürülmesi için CHP kanun teklifi verdi.

CHP'li milletvekilleri, konutlarda kullanılan elektrik, su, doğalgaz ve internet hizmetlerinde KDV oranının yüzde 1'e düşmesi için kanun teklifi verdi.

Teklifin ilk imzacısı olan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, "Kanun teklifi ile aile bütçelerinin sınırlı da olsa rahatlatılması amaçlanmaktadır" dedi.

Anka Haber Ajansının haberine göre Gök, teklife ilişkin şunları söyledi: 

"Konutlarda tüketilen elektrik, su ve doğal gaz ile kablolu internet hizmetlerinden yüzde 18 KDV alınmakta olup bu hizmetlere ödenen tutarlar, dar gelirli ailelerin bütçesinde önemli bir yer tutmaktadır. TMMOB Makina Mühendisleri Odası yetkililerince yapılan açıklamalara göre; zamlarla birlikte Ankara ve İstanbul’da 4 kişilik bir hanenin doğalgaz, elektrik, su ve internet faturasına ödediği toplam miktar, asgari ücretin 1/4’üne, asgari ücretin altında maaş alan çalışan ve emekliler bakımından ise 1/3’üne denk gelmektedir. Konutlarda tüketilen elektrik, su ve doğalgaz ile kullanılan internet hizmetlerinden alınan KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi ve böylece aile bütçelerinin sınırlı da olsa rahatlatılması amaçlanmaktadır."

27-09-2021/ HABER MERKEZİ