Bor Madeni Parkinson ve Alzheimer Hastalarına Şifa Olacak

Bor Madeni Parkinson ve Alzheimer Hastalarına Şifa Olacak

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Türkez, Alzheimer ile Parkinson’un önlenmesi ve tedavisinde kullanılması için bor madeninden ilaç yaptıklarını açıkladı. Türkez, Üniversite olarak uluslararası patentini aldıkları ilacın klinik çalışmaları için müracaat ettiklerini de bildirdi. Prof. Dr. Hasan Türkez, Bor madeni konusunda bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Bor madeni ile ilgili çalışmaların önceki yıllara göre arttığını vurgulayan Prof. Dr. Türkez, “Bunun en önemli sebeplerinden biri Uluslararası Bor Araştırma Enstitüsü’nün kurularak çalışmaların koordine edilmesi, bor konusunda hazırlanan projelerin desteklenmesi. Türkiye’de artık ‘Bor üzerine çalışıyorum, destek bulamıyorum’ diye bir şikayet kalmayacak. Ülkemiz, hükümetimiz borun farkında. Ülke için katma değer sağlayacak konuların projelendirilmesi, ilgili kurumlara sunulması önemli. Artık bor konusunda dünyada rezervde söz sahibi olduğumuz gibi bilimde de söz sahibi olacağımız günü bekliyoruz” dedi.
Deney hayvanları üzerinde yaptıkları araştırma sonucundan yola çıkarak, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının tedavisinde kullanılacak ilacı da keşfettiklerini belirten Prof. Dr. Hasan Türkez, " 6 senedir uluslararası ekiple Alzheimer ve Parkinsonun önlenmesinde tedavisinde kullanılabilecek bor içeren farmakolojik formülasyonu hazırladık, uluslararası patentlerini aldık. Klinik çalışmalar için başvuru sürecimiz önceki ay itibarıyla başladı. İnsan denemeleri noktasındayız. İnsanlardan alacağımız neticeler doğrultusunda ümit ediyorum ki bor içeren ilaçlar, yakın zamanda eczanelerde yerini almaya başlayacak.”dedi.

25-12-2019