"Beyaz Kum" Merakı Çevrecileri Harekete Geçirdi

 Plajlara Mermer Tozu Döken Otel Sahiplerine Ağır Ceza

Turistik bölgelerde  Plajlarda yeni moda Maldivler Konsepti merakı çevrecileri harekete geçirdi..  Koronavirüs nedeniyle kısıtlamaların kalkması beklentisi içinde olan  turistik bölgelerde bazı otellerin  plajlarını Maldivlere benzetmek ve beyaz kumsal görünümü vermek  için mermer tozu ve kalsiyum karışımı döktükleri tespit edilmesi üzerine Turizm Bakanlığı ülke çapında harekete geçti. . Plajlarına kum döktükleri belirlenen plajları aşta çevreciler olmak üzere yetkilileri harekete geçirdi. Bodrum Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Mir Bahattin Demir, yaklaşık 183 kilometrelik kıyı şeridi bulunan Bodrum Yarımadası'nın 'beyaz kum' merakı nedeniyle tehdit altında olduğunu söyledi. Mermer tozu ve kalsiyum oksit karışımının atık olarak değerlendirildiği çevreye ve insan sağlığına zararlı olduğu iddia ediliyor.

İddialar üzerine Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü harekete geçti. Plajlardan numune alarak inceleme yapan Çevre ve Şehircilik Muğla İl Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, şunları bildirdi:

"Milas-Bodrum sınırında yer alan Pina Yarımadası'ndaki bir otelin sahiline beyaz kum döküldüğü şikayetleri üzerine, Jandarma ve Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı. Bahse konu alanda inceleme yapan ekipler, sahile dökülen maddeden numune aldı. Yapılan laboratuvar sonucuna göre, sahile dökülen maddenin yüzde 55 oranında mermer tozu yoğunluklu kalsiyum oksit maddesi olduğu belirlendi. İncelemenin tamamlanmasının ardından, maddeyi sahile döken tesise 265 bin 497 lira idari para cezası uygulandı."

17-03-2021/