Beden Eğitimi Sınavı

Akpınar'ı ortaokulda her dönem " teşekkür" lisede takdirname alarak okul ikincisi olarak bitirdim. Yani inek öğrenciydim.Öyle bilindim.
Altı sene boyunca beden eğitimi en korktuğum en çok azar işittiğim ,en zor sınuıf geçtiğim ders oldu.Bedeneğitiminden çektiğimi hiç bir dersten çekmedim.!

İnek öğrenciliğimin faydasını hayata atılmadan ,daha Akpınar'daiken beden eğitimi derslerinde görmeye başladım ,gördüm..
**
Ortaokul üçüncü ,bugünkü sekizinci sınıf eğitim öğretim  dönemi sonu..Demek ki o zamanlar da eğitim yaz boz tahtasıymış ki o seneye kadar olmayan ortaokul bitirme
sınavıları konuldu. Sene içindeki yazılı - sözlü notlarımızın hiç bir etkisi olmadan ,yııl sonundaki bu sınavlardan başarılı olmak zorunda bırakıldık...
Beden eğitimi hariç korkum yok. Sene boyunca kış ayşarında uygulamalı sınav olmadığımız için futbol, basketbol, voleybol,jimnastik vb sporların öğretilen oyun
kurallarından yazılı oluyor 8,9 alıp uygulamalı sınavlardaki düşük notlarımla dengeleyip paçayı yırtıyordum .O seneki beden eğitimi notum da altı idi.
Bitirme sınavları temmuz başlarındaydı ve beden eğitiminden de mutlaka uygulamalı sınav olacaktık. Emindim.Emin olduğum için de kaqra kara düşünüyordum.gEÇMEM İÇİN
MUCİZE GEREKİYORDU.!
O BÜYÜK GÜN GELDİ ÇATTI.

Bütün sınıf sene boyunca giydiğimiz yıkanmakjtanalı al moru mor - özür dilerim yanlış yazdım-m çivit mavisi rengi açık mavi - koyu mavi
alacalı bulacalı olmuş eşofmanlarımızı giyip okulumuz futbol sahasının korner köşesinde toplandık.Beden eğitimi öğretmenimiz M. Ayaz ve komisyon üyesi iki öğretmen
kale direği arkasında ki çimenlerin üzerinde sandalyelerine kurulmuş önlerindeki küçük küçük tahta sehpadaki bardaklarından çaylarını yudumluyorlar . Kale direği sökülmüş ,biraz ilerisine dört katlı yaklaşık bir metre yüksekliğindeki atlama sandığı koyulmuş bizleri bekliyor. Yapmamız gereken koşarak gelip sıçrayıp ,sandık üzerinde takla atıp ,öbür taraf düşmek...Buna göre not alacağız.Tamam da sene içinde kaç kez denemiştim.Dört değil iki katlı olsa da takla atabilmem imkansız. ..Yer minderinde bile düzgün takla atamadığım için azar işitmiş biriyim!" Kesin çaktım,eylüle kaldım" diyorum.Kalmak dert değilde eylül değil 12 eylül olsa o sandıkların üstünden takla atmam mümkün değil!.Özel okul değil ki " Hababam Sıfı" gibi yirmi yaşına kadar beni ortaokulda tutsunlar! Matematik sınavına girerken sınıfımızın fırlama tipleri nasıl strese girip terliyorsa şu an bende öyle terliyorum. Tek farkla ..Onların benden kopya çekmek şansı vardı. Benim öyle bir şansım ds yok. Doalyısıylas onlar kuyruk sokumuna kadar terliyordu.Bense dasha da şağıya kadar!
- 790,Sinan Beyhan
Ağır adımlarla suçumu iğtiraf etmiş ,müebbete mahküm oılacağını bilen katil psikolojisiyle jurinin masasına yaklaştım.
- Sinan ,haydi bakalım atla 
- Hocam atlayamam ,hiç denemeyeyim.
-Atla ,bir veririm çakarsın.
- HOCAM BİR DEĞİL, EKSİ VERSENİZ DE YAPAMAM, BİLİYORSUNUZ.
-HIYAR, BİLİYORUM HERALDE , KOŞ DENE BAKAYIM.
Duraksadım..Diğer öğretmenimiz devreye girdi.
- SİNAN İNAT ETME DENE
Gönülsüzce döndüm, sandığa kadar koştum , ellerimi dayayıp sıçradım. O kadar..gerisi yok!  Süt dökmüş kedi misali,süklüm püklüm ,ağır adımlarla jurinin önüne geldim."Kesin bir aldım,çaktım" diyorum.

Yeni mezun,genç,deli dolu,belden aşağı ve küfürlü olmamk şartıyla zaman zaman delikanlı ağızlarıyla konuşan beden hocam:

- Gayretin ve diğer notlarının - yani inekliğimin- hatırına beş..Geçtin.

- Teşekkür ederim hocam.

- Teşekkürü boşver,bugünden ders al .Şapşal,beden eğitimi dersi yetenek gerektirir,eşek değiliz biliyoruz. Denemedem ,uğraşmadan yenilgiyi kabul etme,tamam mı?

- Tamam hocam.

-Şimdii! Geriye dönnn marş marş.Bunu da yanlış yapma eylülde gelirsin,duydun mu?

- Duydum hocam.

Nasıl duymazdım! Dört dörtlük bir geri dönüş hareketi çektim,iki üç metre uygun adım yürüdüm.Anıtkabir'deki nöbetçi askerler görseydi beni,kıskançlıklarından çatlardı vallahi!Sonra koşarak arkadaşlarımın yanına gittim...Ortaokulu bitirmiştim..Ertesi sene ortaokulu sınavları kaldırıldı!

Yaz boz gereği!..

****

Lise ikinci sınıf,ikinci dönem uygulamalı sınav..Yapacakğımız voleybol sahasında servis atmak..Sıra bana geldi.

- Haydi bakalım Sinan.İyi servis at,ortalamanı düşürme.

Voleybol topunu elime aldım,ortalamamı düşündüm,smaç servis atmaya karar verdim.Amacım on almak.Servisi attım..Top iki metre önüme düştü.Kıpkırmızı oldum.

- Sinan,normal servis atmayı dene.

Denedim.Çelimsiz olduğumdan top ancak fileye ulaştı.Morardım!

- Son şans.Fileyi aşırırsan beş,aşıramazsan bir,ona göre.Ortalamanı düşün.

Fatih Terim olsa ancak bu kadar gaz verebilirdi.Son şansda inekliğimin sebebiyle idi..Ya Allah" deyip olanca gücümle topa aşağıdan yukarıya vurdum.Fileyi aşıp karşı sahanın ortasına düştü.

- Aferin,işte bu! İlk servisi böyle atsan notun ondu.Şimdi yedi.

On alamadığım için üzülmedim.Yedi aldığıma sevindim.Daha önemlisi haddimi bilmem gerektiğini anladım!

***

Akpınar'da altı sene boyunca tıpkı müzik,resim dersi gibi mecburi beden eğitimi dersi gördüm.Çok zorlandım,çok azar işittim.Sınıfımın takımlarına girmek şöyle dursun derslerde bile seyirci oldum. Atletizim gördüğümüz zaman kısa ve uzun mesafeli koşularda hep sonuncu geldim.Sandık üzerinde takla atamadım Yer minderinde takla atmayı ,amuda kalkmayı güç bela başardım.Sınıfı beş veya altı alarak geçtim.Karne not ortalamam düştü. Hepsi kabul..Ancak tabanı betonda olsa filesi,fileli potası olan voleybol ve basketbol,zemini yer yer çim nizami ölçülerde futbol sahasını ,jimnastik minderini ilk kez Akpınar'da gördük. Futbol,voleybol,basketbol toplarıyla ilk sırada tanıştık.İlk masa tenisini de AKPINAR'DA OYNADIM.sPOR DALLARLARININ KURALLARINI ÖĞRENDİK.rAKİP SINIF ARKADAŞLARIMIZLA YAN YANA ,KAVGASIZ DÖvüşsüz turnuva maçları izleyip seyirci olabilme kültürü kazandık.

Beden eğitiminde de teorik notlarım yüksekti.Buna dayanarak özellikle turnuva maçlarında antrenör havalarına girip!arkadaşlarım kendi bildiklerini okusalar da talimatlar yağdırdım.Maç sonları hatıra fotoğrafları çekilirken formaları sırılsıklam arkadaşlarımın arasında takım elbise ,kıravatlı halimle yönetici havalarında pozlar verdim!

İçimizden doktor,mühendis,polis müdürü,öğretmenler yetişti. Bildiğim profesyonel sanatçı sporcu çıkmadı. Fakat Merzifonspor amatör kümeye düşmeden önce iki dönem yöneticilik yaptım. Bıraktım,takım amatör kümeye düştü. Yönetimin yarısı öğretmen okulu mezunu olsaydı,bırakın amatöre düşmeyi şimdi birinci ligde üç büyüklere kök söktürüyordu Merzifonspor!...

Akpınar ..Okuldu..Öğretim yanında eğitim yuvasıydı. Sayısal,sözel,sosyal,spor,din bilgisi.

Her konuda...

27-11-2020- SİNAN BEYHAN -PENCEREM ADLI KİTABINDAN- 2013

 

DEVAM EDECEK...

23-11-2020 - OP.DR. SİNAN  BEYHAN - PENCEREM - 2013 BASKI- ADLI KİTABINDAN