BAÜN Hastanesi,Hizmet Ağını Genişletiyor

BAÜN Hastanesi, Hizmet Ağını Genişletiyor

Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, kamu yatırımlarının yanı sıra hayırsever destekleriyle de hizmet alanlarını ve teknolojik olanaklarını zenginleştiriyor. Hastanede son olarak Balıkesir Üniversitesi Vakfı ile Balıkesir Verem ve Kanserle Savaş Vakfı tarafından Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Baş, Boyun Cerrahisi Bölümüne bağışlanan ‘Videolaringostroboskopi’ ve ‘İşitsel Uyarılmış Potansiyeller’ cihazları hizmete girdi.

Cihazların teslimi ve hizmete girmesi sebebiyle Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, her iki vakfın da yönetiminde yer alan Ziyaettin Tan ve Mevlüt Yolcu ile birlikte hastanede incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgiler aldı. Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ali Engin Ulusal’ın eşliğinde KBB ve Baş, Boyun Cerrahisi Bölümünü ziyaret eden Rektör Özdemir ve vakıf üyeleri, cihazların üniversiteye ve Balıkesir halkına hayırlı olması dileklerinde bulundular.

KBB ve Baş, Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Haşmet Yazıcı ve cihazları teslim eden firma yetkileri yaptıkları bilgilendirmede Videolaringostroboskopi cihazının başta gırtlak kanseri vakaları ile ses telleri rahatsızlıklarının tanı ve tedavisinde kullanıldığını belirterek, bu vakaların artık İzmir ve Bursa gibi illere sevkine gerek kalmayacağını ifade ettiler. İşitsel Uyarılmış Potansiyeller cihazının da başta bebek ve yetişkinlerdeki detaylı işitme testleri, denge rahatsızlıkları, yüz felci vakalarının yanı sıra bilimsel araştırmalar ve hayvan deneyleri gibi alanlarda kullanıldığını belirten yetkililer, cihazın mevcut kapasite, yazılımı ve donanımı ile Türkiye’de yalnızca Balıkesir Üniversitesinde bulunduğuna dikkat çektiler. İşitme kaybının zamanında tespit edilememesinin çocukluk çağında fizyolojik, psikolojik ve sosyal problemlere sebep olabildiğini söyleyen yetkililer, cihazın bu anlamda çok erken dönemde kısa sürede işitme testini gerçekleştirebilmesi bakımdan da önemli olduğuna vurgu yaptılar.

Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ali Engin Ulusal da vatandaşlar için nitelikli sağlık hizmeti sunmak amacıyla yoğun bir biçimde çalıştıklarını ifade ederken, üniversite yönetimine, vakıf yöneticilerine ve tüm hayırseverlere destekleri için teşekkür etti. Hastanenin her geçen gün gerek personel yapılanması gerekse teknolojik donanımı ile gelişimini sürdürdüğünü belirten Ulusal, her iki cihazın da ilgili alanlarda Balıkesir’den farklı illere sevklere gerek bırakmadan vatandaşlara hizmet vereceğini sözlerine ekledi.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü ve aynı zamanda Balıkesir Üniversitesi Vakfı Başkanı olan Prof. Dr. Kerim Özdemir de yaptığı açıklamada, üniversitenin her alanda Balıkesir’e değer katmayı ilke edindiğini belirtirken, kamu yatırımlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerin katkıları ile hastanenin hizmet ağı ve kapasitesinin daha da genişlediğini belirtti. Balıkesirlilerin sağlık problemleri nedeniyle çevre illere sevkinin önüne geçiyor olmanın önemine dikkat çeken Rektör Özdemir, Balıkesir Üniversitesi Vakfı ile Balıkesir Verem ve Kanserle Savaş Vakfı yöneticilerine de teşekkürlerini sundu.

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

0266 612 1423 basin@balikesir.edu.tr

Bandırma Gerçek