Başkan Yılmaz Bandırma Entegre Su Arıtma Tesisi İnşaatı Temelini Törenle Attı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Bandırma ziyaretinde  Bandırma körfezi entegre su arıtma tesisinin temelini attı.

Yaklaşık 30 yıl önce Bandırma  Belediye Başkanı Sedat Pekel döneminde gerçekleştirilen başvuruyla başlatılan ve zaman içinde projeledirilerek başvurulan , süreçte 2014 yılında  Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Programı (IPA) tarafından kabul edilerek  desteklenen Bandırma ve Körfezi Atık Su Arıtma Tesis ve Altyapı yatırımlarının ihalesi gerçekleştirilip ön hazırlıklarının yapıldığı  tesisin temelini atılması Balıkesir Büyükşehir Başkanı Yücel Yılmaz'a nasip oldu. Başkan Yılmaz temel atma töreni sonrası duygularını "Entegre Su Projemizi hayata geçiriyoruz. Bugün dualar eşliğinde temelimizi attığımız projeyi tamamlandığımızda Bandırma ve körfezimizde  içme suyu ve kanalizayon sorunları sona erecek.hayırlı olsun "dilekleriyle paylaştı.

Bandırma körfezini yeniden temiz günlerine dönüştürecek olan ve yer tespitlerinden sonra  Bandırma’da yapımı başlanan 173 bin kişi kapasitel ileri biyolojik sınıf tesisin yapımına devam ediliyor.30 milyon Euro’luk projeiinin yüzde 85 finansmanı Avrupa Birilği Katılım Öncesi Mal Yardım Programı (IPA) kapsamında sağlanırken, geri kalan finansman ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve ilgili bakanlık tarafından karşılanıyor. 

İki grup olarak yapılacak projede biyolojik arıtmanın yanısıra, atıksu terfi istasyonu, koku giderim üniteleri, online takip sistemleri ve , 6 bin 90 kilometre uzunluğunda kanalizasyon kolektör hatlarıile birlikte  28.8 kilometre uzunluğunda kanalizasyon şebeke hattı, 3 adet paket tip terfi merkezi, 2 adet 5 bin metreküp hacimli içme suyu projesi gerçekleştirilmiş olacak.

31-01-2021/BANDIRMA GERÇEK