Başkan Erden Köybaşı’dan 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Mesajı

Başkan Erden Köybaşı’dan 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Mesajında basının önemine vurgu yapan Köybaşı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Basın, ulusun ortak sesidir" sözünü hatırlatarak, gazetecilik mesleğinin, toplumun bilinçlenmesinde ve doğruların öğrenilmesinde kilit bir rol oynadığını belirtti.

Köybaşı, "Savaş, doğal afet gibi her türlü zor koşulda dahi, kamunun menfaatleri doğrultusunda, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla çalışan, ulusumuzun ortak sesi olmayı sürdüren tüm basın emekçilerini saygıyla selamlıyorum. Onların bu özverili çalışmaları, toplumumuzun gerçekleri öğrenmesinde ve demokrasimizin korunmasında hayati bir öneme sahiptir" ifadelerini kullandı.

Zor şartlar altında bile meslek etiğine bağlı kalarak çalışan gazetecilerin, toplumsal bilincin şekillenmesinde büyük bir güç olduğunu vurgulayan Erden Köybaşı, mesajında şu sözlere yer verdi: "Mesleğini onuruyla icra eden tüm basın çalışanlarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü'nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Toplumumuzun aydınlanması için verdikleri mücadele, her türlü takdirin üzerindedir."
Mevcut AKP iktidarı tarafından yazılı ve görsel medyanın büyük çoğunluğu kontrol altına alınmış gazete manşetleri tek merkezden atılmaktadır.
Gazetecilik yapan yapmaya çalışanlar  ya işsiz bırakılmakta yada hapse atılmaktadır.
Başta gazeteci Barış Pehlivan olmak üzere tek suçları adaletsizliğe ses yükseltmek karşı çıkmak ve gazetecilik, muhalif gazetecilik yapmak olan onlarca gazeteci adaletsiz adaletin pençesinde adalet aramaktadır.
Bu anlamlı günde, Yurttaşlarımızı bilgilendirme görevini yerine getiren basın emekçilerinin yanında olduklarını ve her zaman destekçileri olacaklarını belirten Köybaşı, sözlerini "Basın emekçilerimizin Dünya Gazeteciler Günü kutlu olsun. Yolları açık, kalemleri özgür olsun" diyerek tamamladı.