Barış Karadeniz "Zengin daha zengin, fakirin daha fakir olmaya devam ediyor"

“VATANDAŞ İŞ, AŞ DERDİNDE, SİZ BAŞKANLIK”

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Türkiye’nin iyi yönetilmediğini belirterek “Vatandaş iş ve aş derdinde. Sizin derdiniz başkanlık” dedi.

CHP Milletvekili Karadeniz, TBMM’de görüşülen Küçük ve Orta İşletmeler (KOBİ)’lerin finansman sorunlarına çözüm getirmesi amacıyla düzenlenen Ticari İşletmelerde Taşınır Rehni Kanunu Tasarısı’nın 14’üncü maddesi üzerinde konuştu. KOBİ’lerin ekonomik ve sosyal yapının istikrar unsuru olduğunu, tasarının KOBİ’lere finansman sorunlarına yönelik olarak bir nebze olsun çözüm getireceğini belirterek bu düzenlemeye olumlu baktıklarını söyledi. Karadeniz, “Ancak yine de KOBİ’lerimiz üretim, istihdam ve ihracata olan katkılarına karşılık yeteri kadar destek aldıklarını söylemek mümkün değildir. KOBİ’lerimizin yakıcı sorunları çözüm beklemektedir. KOBİ’lerin sorunlarının çözümü ekonomik ve sosyal yapımızın da istikrarını sağlayacaktır” dedi.

Karadeniz, “Türkiye’de şu an savaş varmış gibi” ekonomisi yaşandığını belirterek AKP Hükümeti’ni eleştirdi. Zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olduğunu ifade eden Karadeniz, şöyle konuştu:

Bankalardan çekilen krediler yatırım için değil borç kapatmak için kullanılıyor. Devlet harcamaları katlanarak artarken halkın yaşam koşulları gittikçe kötüleşiyor. TÜİK verilerine göre 12 milyon kişi yoksulluk sınırın altında yaşam mücadelesi veriyor. Nüfusun % 70’i borçla yaşıyor. Bu yıl 898 bin kişi kredi borcunu ödeyememiş. Ülkemizde protesto edilen senetlerin toplam tutarı 8 milyar 518 milyon. Sinop’ta son 9 aylık protestolu senet sayısı bin 332! Geçen yılın toplamı bin 622! Sinop’ta esnaf kan ağlıyor. Turizmci kan ağlıyor. Rus uçağının düşürülmesi iki yılda 10 milyar dolar Türkiye’nin ihracat gelirini düşürdü. Bu 10 milyar doların hesabını kim verecek. Esnafımız siftahsız dükkanını kapatıyor. Çalışanların sorunları her geçen daha da artıyor. Atanamayan öğretmenler hala atanmayı bekliyor. Okullar bu yıl öğretmensiz açıldı. Siz çözüm üretmek yerine çalışmayan sayısını artırıyorsunuz. Başbakan’a, Maliye Bakanına sorsan herşey güllük gülistanlık. Onların çocuklarının ekonomisi tıkırında elbette. Ekonomi deyince kendi çocuklarının ekonomisinden bahsediyorlar. Tok açın halinden anlamaz. Taşeron işçiler kadro istiyor. Siz kulağınızın üstüne yatıyorsunuz. Siz değil misiniz seçim meydanlarında taşerona kadro vereceğiz diyen? Çiftçi borçla boğuşuyor. Çiftçi pahalı mazotta, pahalı gübreye para yetiştiremiyor. İcralık olmayan çiftçi neredeyse yok. Çiftçi toprağını satıp, tarımdan vazgeçiyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlara ‘Takılmaya devam edecekler’ diyorsunuz. Köprü paralarını köprüden geçene değil geçmeyene de ödetiyor, ‘geçen de geçmeyen de ödeyecek’ diyorsunuz. Biz yatırımlara karşı değiliz. Biz halkın sömürülmesine karşıyız. Siz, halkın sorunlarına çözüm getiren kanun tasarılarını getirin, biz de olumlu bakarız. Bize diyorsunuz ya, ‘Çarşı her şeye karşı’ diye. Sizin de istekleriniz bitmiyor. Akşam yatıyorsunuz ‘ne istesek’ diye. Sabah kalkıyorsunuz istemeye başlıyorsunuz. Kendiniz için değil artık halk için isteyin. Siyaset bize ne verir değil, biz siyasetçi olarak topluma ne verebiliriz, deyin.”

“Türkiye İyi Yönetilmiyor. Halkın Yakasından Elinizi Çekin”

CHP’li Karadeniz konuşmasının devamında, vatandaşın iş ve aş derdinde olduğunu vurguladı. “Sizin derdiniz başkanlık” diyen CHP’li Karadeniz, işsizlik rakamlarına dikkat çekerek, “Türkiye’de işsizlik Temmuz’da, yüzde 10.7’ye çıkmış. İşsiz sayısı 354 bin artarak 3 milyon 324 bine ulaşmış. Ülkemizin geleceği, ailelerin umudu gençlerin işi yok. Genç işsizliği son bir yılda 1,5 puan artmış. Her 5 gencimizden biri işsiz. Gençlerimizi işsizlik batağından kurtarmak yerine Erdoğan’ı nasıl başkan yaparım derdindesiniz. Genç arkadaşlarıma sesleniyorum: Ömür boyu sosyal güvencenizin olduğu bir iş mi istersiniz, yoksa Erdoğan başkan olduğu halde işsiz mi kalmayı istersiniz? Bu sevdadan vazgeçip gençlerimizi işsizlikten kurtaracak çözümler bulalım. Bu bizim hak ettiğimiz bir tablo değil. Türkiye iyi yönetilmiyor. Siz de bunu çok iyi görüyorsunuz. O nedenle gelin halkın yakasından elinizi çekin” diyerek sözlerini tamamladı.