Bandırmaspor'un Malatya Zaferi

BANDIRMASPOR’UN MALATYA ZAFERİ

Erdem ÖZCAN

Yeni Malatyaspor, Süper Lig’in 20 takim arasında en sonunda yer alıyordu ama özellikle 5 gün önceki Fenerbahçe ile oynadıkları maçta çıkardıkları etkili oyunla ister istemez “Bandırmaspor acaba Ziraat Türkiye Kupası’nda ne yapar ?” diye düşünüyordum. Bir taraftan da Bandırmaspor’un parlak yıllarında aldığı maçları düşünüyordum. Mesela, 1967-1968 sezonunda Galatasaray’la Türkiye Kupası’nda çeyrek finaldeki karşılaşmasıydı. Elenmesine rağmen Bandırmaspor adını tüm spor camiası duyurmuş oldu.

Onun için taraftarların en büyük arzusu; Bandırmaspor, Y. Malatyaspor’u elese de ilk 16 takım arasında bulunan Fenerbahçe veya Beşiktaş ile eşleşse idi… İlk temennileri gerçek oldu. Malatya taraftarlarının da alkışladığı Bandırmaspor Malatya’dan 3-2 galibiyetle dönme başarısını gösterdi. Şimdi sıra kurada taraftarların büyük isteği Fenerbahçe veya Beşiktaş takımlarından birisinin çıkmasındaydı.

Onun için Bandırmaspor’un ilk işi Y. Malatyaspor’u mağlup etmesi gerekiyordu. Nitekim ilk temenni gerçek oldu. Sahadan 3-2 galibiyetle ayrılan bordo-beyazlı takım galibiyeti fazlasıyla hak etti. Karşılaşma başlar başlamaz ilk 8 dakikada Y. Malatyaspor’un adeta tek kale oynaması düşündürüyordu. Ancak bu tek kale oynaması Bandırmaspor’un ilk akınında Doğan Can Davas’ın çok kaliteli golü ile adeta göstere göstere atmasıyla son buldu.

Bandırmaspor nekadar az hücüm yapıyorsa Y. Malatyaspor da okadar çok hücum yapıyordu. Gol pozisyonlarına da giriyorlardı. Ancak kaleci Gökhan yerine kalede yer alan Hüseyin günündeydi ve yerinde kurtarışlarıyla gol imkânı vermedi.

Bandırmaspor az hücum yapmasına rağmen golleri atan takım oluyordu.

Bandırmaspor ‘un başarılı oyunu Malatyaspor taraftarlar tarafından uzun süre alkışlanırken takımlarına da tepki gösterdiler.

Mulumba olsun Keny olsun sakin ve yerinde müdahaleleriyle takımına. yön verdiler. Bandırmaspor 3-2 lik deplasman galibiyetiyle Ziraat Türkiye Kupası maçında çok değerli bir galibiyet almış oldu.

Son 16 takım içinde yer almayı başardılar.

30-12-2021/ERDEM ÖZCAN /BANDIRMA