Bandırma,Spor ve Kulüp Başkanlığı !

Bandırmaspor, geçen yıl oynadığı TFF 1. Ligden, Spor Toto 2. Lige düştü. Başkan Erhan ELMASTAŞ, benimle yaptığı bir şahsi görüşmede, BAŞKAN ADAYI olmayacağını söyledi ama... dün yapılan Kongresinde yeniden Aday oldu ve çok az bir oy farkıyla kazansa da, Göksel KARLAHAN kaybetti o, yeniden Başkan oldu. Öncelikle, kazanan ekibe ve Bandırma Spora, sportif faaliyetlerinde başarılar diliyorum...
Bandırma Spor Kongresine ait izlenimlerimi, yazmadan önce ; SPOR KLÜP Başkanlıklarının cazibesinden, getiri ve götürüsünden, biraz söz etmek istiyorum. 
SPOR KLÜP BAŞKANLIKLARI...
Bütün Dünyada olduğu gibi, özellikle kapitalizmin egemen olduğu ülkelerde ve Türkiye de, Spor Klüp Başkanlıkları genellikle bir atlama tahtası ve kara paraların aklanması, nüfus edinme şeklinde de kullanılır. Klüp Başkanlıkları siyasetçiler için, ticaret yapanlar için, farklı getirileri olan merkezlerdir... Başkanlık ; bazılarına göre zırhtır, bazılarına göre kamuflajdır...
Bir zamanların Fenerbahçe Klüp Başkanı Emin CANKURTARAN ın, mafya babası olduğu, İstanbul sokaklarındaki tombalacılacıların, malbora satıcılarının babası olduğu  söylentilerini, çok duymuştuk mesela. Yine bir zamanlar mafyaların başkan olduğu klüp olarak, MALATYA SPOR adını da çok duyduk.  Mahşerin DÖRT atlısı olarak da adlandırılan Malatya Sporun (4) başkanı ; Nurettin GÜVEN, Turan ÇEVİK, Metin Kaya ÇAĞLAYAN ve M.Ali AĞCA olayında ünlenen Oral ÇELİK... Hayali ihracaat, uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayetten vd den mahkum olmuş isimler...
Yani dünyada olduğu gibi, İtalyada olduğu gibi Türkiyede de özellikle darbe dönemlerinde, ama demokrasi dönemlerinde de... mafya ; spor klüplerinden elini asla çekmemiştir. Kumpas olduğu ileri sürülerek boşa çıkarılan ŞİKE Davasında, FENERBAHÇE gibi bir klübümüzün başkanı olan Aziz YILDIRIM, uzun süre hapis dahi yatmıştır. Ama Aziz YILDIRIM, halen Fenerbahçe Klüp Başkanıdır. Spor Klüplerimizin yöneticileri tek tek incelense, yasadışı işlere bulaşmış, haksız zenginleşmiş ama vergi levhaları genellikle boş olan insanlarımızı maalesef görürüz. Ama bu yöneticilerimiz, spor klüp başkanlığı ile protokol adamıdır artık ve devlet ekabirinin saygı duyulanıdır ve her yere rahatlıkla girip-çıkabilen ve bürokraside saygı gören, vergi denetmenlerince defterleri bizim gibi zırt pırt incelenmeyen, ceza kesilmeyen ve klüplerine para verip fakirleşecekleri halde, klüp başkanlıkları ile... zenginleşen kimselerdir. 
Ülkesinde BAŞKAN olanların dahi, Klüp Başkanı olduklarını da düşünürsek, ben çok yakında sayın Cumhurbaşkanımızın da bir klübün başkanı olmasını bekliyorum ne yalan !
Mesela Bandırmanın özeldeki en büyük kurumu olan BAGFAŞ’ın patronu sayın Y.Kemal GENCER,  Bandırma Gübre Fabrikalarının Genel Müdürlüğünü neden İstanbul da tutar ? Niçin, Bandırma Vergi Dairesinin mükellefi değildir ? Neden BEŞİKTAŞ Yönetimine girip, milyon dolarlar verirken... Bandırma Spor a para vermez ve destek çıkmaz ! (Bandırma’da böylesi pek çok ünlü siyasetçi, bürokrat, tüccar işadamı vardır...) Bu hususta yeni yönetimi de, düşünmeye davet ediyorum tabii... Düşünün ve onları klübe üye yapın. 
BANDIRMA SPOR KLÜP BAŞKANLIĞININ CAZİBESİ VAR MI ?

1965 Yılında kurulan Bandırma Spor Klübümüzün, ilk gününden itibaren, Başkanlıklarını yapanlara, bir bakalım ; HASAN SUR, VEDAT BURCUOĞLU, ALİ HANCIOĞLU, H.RAHMAN ÇAĞAN, İBRAHİM ÜNLÜ, HASAN DEMİRDOĞAN, S.ŞERAFETTİN KANA, HAYDAR SÜZEN, M.ASIM SÜAR, İSMAİL BEKDEMİR, EKREM ŞEKER, OSMAN ŞEREF ERİŞ, MESUT BAYRAKTAR, SERVET ERTAN, CEYHUN TUNÇ, AYDIN GEZER, RECEP KÖROĞLU, ABDULLAH ALKAY, İHSAN KURUOĞLU, DURGUT ERGİN, HALİL ÜNLÜ, KAYHAN İPEK, TALİP YILDIZ, ADNAN ERDAN, ÇETİN MİRAP, MEHMET KILKIŞLI, ERHAN ELMASTAŞ... Hangileri İZ bırakmıştır, bilmiyorum...
Ama Bandırma Spor Klübü başkanlığının bir cazibesi olmalı ki,  mevcut Belediye Başkanımız ısrarla ONURSAL BAŞKAN, mevcut seçilen Başkan da... istemiyorum ama başkanlığı yine yan cebimde tutayım ! diyen bir arkadaşımızdır. Bıraktım dediği görevine, tekrar neden aday olmuştur ? İzaha muhtaç bunu, kendisi mutlaka açıklayacaktır.
KAYBEDEN GÖKSEL KARLAHAN’a gelirsek ;  Yürü ya kulum ve hızlı yükseliş !
Şehrimiz işadamlarındandır... Ama siyasi geçmişi olan bir işadamıdır. İşadamlığını siyaset ve spor klübü ile sürdürmek isteyen bir arkadaşımızdır. ANAP ın son dönemlerinde, anaplıydı mesela, ANAP bitti, Cem UZAN’ın Genç Parti döneminde bu partinin Bandırma İlçe Başkanlığını yaptı. Genç Parti de umduğunu bulamayan KARLAHAN, DSP-CHP içinde kendine yer bulmaya çalıştı ve Belediye Meclis üyesi de oldu. Ama Belediye Başkanı AKP de idi ve o da partisinden AKP ne geçiverdi. Bu geçişin, Belediyeye ait Bandırma Mezbahasının kendisine verilmesi karşılığında olduğu çok söylenmişti o zamanlar. Ve o Belediyeye ait MEZBAHA,  daha sonra hemen BANVİT e çok yüksek bir parayla satıldı mesela...Yani Mezbaha isteklisi BANVİT varken, Belediyenin onu önce Göksel KARLAHAN a satıp, ardından BANVİT e satılması ve nedenleri... çok konuşuldu. Daha sonra bildiğim kadarıyla sayın G. KARLAHAN, AKP den hem Belediye Başkanı adayı oldu, hem milletvekili adayı da oldu... Bu geçmişe göre ; para kazanmanın yolunun siyasetten ve spor klüplerinden geçtiğini, çok iyi kavramış bir arakadaşımız gibi geldi bana. Yoksa durup dururken, Allah ta sanırım bir kuluna, YÜRÜ YA KULUM ! demez...  
Göksel Karlahan’ın kongrede yaptığı konuşmayı dinledim. Klüpte zaten yönetim kurulu üyesiydi ve klübü iyi biliyordu ama klübün şu an ki zararından ve küme düşmesinden sanırım sorumlu ! değildi ve Başkanlığı da istiyordu. Listesine AKP lileri ve şimdi AKP nin destekçisi olan bazı MHP lileri de alması, kazanmasına yetmedi.
CHP li Onursal Başkanın ağırlığında olan delege yapısından oy alabilmek için, taraftar ve üyeler üzerinde, önceden çok iyi çalıştığını kabul etmek lazım... çünkü ; çok az bir oy farkıyla seçimi kaybetti. Hatta, oylamanın saat 17.00 ye kadar uzatılmasını kabul etmeseydi veya divana hakim olabilseydi, belki de gene kazanacaktı. Mahkeme Kararlarıyla kongresi iptal olmuş ve düşmüş Bandırma Kent Konseyinin divanında da boy gösterenler, baktım ki Bandırma Spor divanında da, kongresinde de, boy göstermiştiler. Öyle yaaa bayağı tecrübeliydiler ve istedikleri de oldu. 285 delegeden 235’inin kongreye katılması ve  Erhan Elmastaş’ın  130, Göksel Karlahan’ın ise 103 oy alması, tarihi bir olay olarak kayıtlara geçti. 
Bandırma Kent Konseyinin seçiminde CHP ye karşı çıkamayan, aday göstermeyen ve hatta CHP lileri destekleyerek, kendilerini yok eden AKP lilerin... bu seçimde, eksikte olsa GÖKSEL KARLAHAN’ı aday göstermeleri veya desteklemeleri, manidardı. Ama eksikti...
Çünkü CHP, Adalet Yürüyüşünde yürüyen Milletvekilleri Mehmet TÜM ü bile kongreye çağırmış, parti ve Belediye olarak, tam kadro kongredeydi de, AKP liler çok eksikti çok !  Ne başkanları, ne milletvekilleri ortada yoktu. Oysa Büyük Şehir Balıkesir AKP li Belediye Başkanları sayın Edip UĞUR bu kongreye gelseydi, Göksel Karlahan kesinlikle seçimi alırdı.  Ben bu eksikliği yaratan ilgisizlikte, AKP nin ve Büyük Şehrin Bandırma ya hizmette veya Bandırma Spor a hizmette, pek te istekli olmadıklarını düşünüyorum...Hatta Göksel e kızmışlardır bile...Bırak, bir daha küme düşsün bile diyenler olmuştur !
Sayın Dursun MİRZA yı da kutluyorum...Erhan ELMASTAŞ’ı kazandırdı. Ama listeye bir tane, MHP li diye Adnan Tuksal ı alması, sakın başkanı aldatmasın. Bu liste CHP nin listesidir efendim...Adnan Tuksal orada bir renktir. Kongre de, CHP-AKP çekişmesi şeklinde geçmiştir.
Haa, günümüzün modası olan FETÖCÜLÜK konusuna, hiç girmeyeceğim. FETÖCÜLER, listelerde ve delegasyonda veya kongrede etkin miydiler ? (Çünkü fetöcülük anladık ki, her kurumda ve her yerde olmak ve oraları ele geçirmektir.) Kazandılar mı, kaybettiler mi ? Bilmiyorum vallahi ! 
Bir de bilmediğim ;  sayın klüp başkanları zengin oldukları ve klübe çok para verdikleri için mi oralara seçilirler, onu da bilmiyorum. Öyle ya, klüp başkanı olmak için belki zengin belki ünlü olmak gerekiyor... Lions ve rotaryenler de bu taktiği yapar da, spor klüpleri zengin olmak için mi, yoksa zengin olunca mı gidilecek yerlerdir ben bilmiyorum... Erhan ELMASTAŞ ve Göksel KARLAHAN ceplerinden ne kadar para hacamışlardır bu klübe onu da bilmiyorum !
BANDIRMA SPOR KLÜBÜ...
Ben para kazandığım veya siyaseten aktif olduğum dönemlerde, Bandırma Spor Klübünden veya bir üyesinden, nedense hiç davet almadım, ben de ;  “ arkadaş, ben siyaseten ünlüyüm, ticareten ünlüyüm v.s, klübünüze üye olacağım diye de, üye olmaya hiç gitmediğim için, Bandırma Spor ile ilgili organik bağım, hiç olmadı. Sadece, birkaç maçlarına, sade bir taraftar olarak gittim. Ama Bandırma benim şehrim ve  şehrimin bu klübünün, süper lige kadar yükselmesi, benim en samimi dileğimdir ve yönetiminden futbolcusuna, malzemecisinden taraftarlarına kadar, hepsine başarılar diliyorum... 30.06.2017  NOGAYTÜRK