Bandırma'nın Denizi de Yok! Havuzu da...

10 Kilometrelik sahili olan Bandırma'da vatandaşlar 2019 yılı yaz sezonunda  da deniz ve havuz özlemini gideremeyecek. Arıtma tesisi yapılmadığı için yoğun kirlilik içeren deniz ve  alternatif olarak tüm  halkın yararlanacağı yüzme havuzu olmaması nedeniyle Bandırmalılar deniz ve serinleme hasretini gidermek için yaz aylarında yine kenti terkediyor.

Bandırma'da geçtiğimiz yıllarda yaz aylarında Belediye sahil bandında yapılan çocuk havuzu bu yıl yok. Tatile giren ancak tatil yerlerine gidemeyen dar gelirli çocuklara yüzme eğitimi ile birlikte öğretmenler eşliğinde  serinleme fırsatı sunan suni havuz bu yıl tasarruf önlemleri çerçevesinde yapılamadı. Halkın ücretsiz yada ekonomik yararlanacağı açık veya kapalı havuz olmaması 150 bin nüfusluk kentin bir ayıbı olmaya devam ediyor.. Öte yandan Kent kanalizasyonu ile yoğun şekilde kirlenen denize girilebilecek tek alternatif Livatya plajının da  yoğun kirlilik nedeniyle kullanılamıyor olması nedeniyle serinlemek isteyen Bandırmalılar deniz hasretini  çevre ilçelerde gidermeye çalışıyor.

Öte yandan denize uzak olan Balıkesir merkezde sıcaktan bunalanlar için bir okulun bahçesine yapılan havuz açılışını çocuklar sabırsızlıkla beklediği öğrenildi.
Edinilen bilgilere göre .Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Kepsut Belediyesi tarafından Oktay Koçman Ortaokulu bahçesine seyyar yüzme havuzu kuruldu.
Kısa bir süre sonra açılışı yapılacak Havuzun Yaz tatiline giren çocukların faydalanması ve yüzme öğrenmeleri için kurulduğu öğrenildi. Konuyla ilgili olarak  Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, "Kepsut’ta eğitim ve öğretim kalitesini arttırmak için çalışmalarımız sürüyor. Genç kardeşlerimizin yaz tatilinde yüzme öğrenmeleri ve eğlenmeleri için böyle bir çalışma düşündük. Yaz kurslarımız önümüzdeki hafta Pazartesi günü başlayacak. Tüm öğrenci kardeşlerimizi kurslarımıza bekliyoruz" açıklamasını yaptı.

BANDIRMA GERÇEK - 26-09-2019 MEHMET LEVENTOĞLU