Bandırma'da Yeni Güvenlik Kameraları Hizmete Giriyor

KAMERALAR YERLİ ÜRETİM -ASELSAN

Bir süreden beri Bandırma ana arter cadde ,sokak ve meydanlarda direklere kurulmaya devam edilen yeni teknoloji  panoramik özellikli KGYS adı verilen kamera sistemlerinin yeni özellikleriyle adli olaylarda ve rutin kontrollerde  güvenlik birimlerine büyük destek vereceği öne sürülüyor. 

1942'de Almanya'da ilk kez  kullanılmaya başlanan  güvenlik kameraları günümüzde özellikle Emniyet birimlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alırken şu anda dünya genelinde bir milyara yakın açık alanlar güvenlik kamerası olduğu tahmin ediliyor.
BİG BOROTHER DÖNEMİ BAŞLIYOR

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde şehrin çeşitli noktalarına Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kapsamında yeni teknoloji kamera sistemleri kuruluyor.Bandırma'da kamu düzeni ve güvenliği ile kişilerin can ve mal emniyetinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, trafik güvenliği ve kontrolünün sağlanması amacıyla meydan, karayolları, cadde ve sokaklardaki bir çok noktaya Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) olarak bilinen elektronik denetleme, plaka tanıma ve görüntüleme sistemi konumlandırılıyor. Edinilen bilgilere göre, Aselsan tarafından kurulumu devam eden sistem  kentin ihtiyaç duyulan noktalarına yerleştirilecek. Sistemin kurulumu kapsamında kentin çeşitli noktalarına kameraların monte edileceği metal direklerin dikimi tamamlandı. Projenin maliyetinin ise 3 milyon TL olduğu öğrenildi.
Türkiye'nin her yanında  konuşlandırılmaya başlanan   yeni kamera sistemleri  şehirlerde adli olayları azaltmada etkin rol oynayacağı ileri sürülürken yüz tanıma özellikleri de taşıyan  zincirleme takip sağlayan bu kameralarla vatandaşların  her hareketinin  kontrol edilmesinin George Orwell'in on yıllar önce yazdığı  bigbrother kitabında kurguladığı yaşam biçiminin  etik olup olmadığı tartışma konusu oldu.. Yeni kamera sistemlerinin harekete duyarlı olduğu iletilirken şehirlerin yanısıra kırsal mahallelerde de yerleştirilecek  kameraların görüş açısı dışında hiçbir yerin kalmaması hedefleniyor. 

04-01-2020/ EDİT . MLEVENTOĞLU HABER MERKEZİ