Bandırma'da Salgın Önleme Denetimlerine Odalarda Katıldı

BALIKESİR GENELİNDE SIKI DENETİM BAŞLATILDI

Balıkesir il genelinde artan covid tespitleri nedeniyle  yüksek riskli iller arasında yer alması nedeniyle adeta denetim seferberliği ilan edildi.  Bandırma’daki Covid-19 vaka sayılarının düşürülmesi için esnaf odaları ve diğer odaların katkısıyla Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar'ın talimatıyla dinamik denetim süreci başlatıldı.. İçişleri bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında, birçok şehirde olduğu gibi Bandırma’da da  uygulamaya konan dinamik denetim modelinin ilk adımı olarak Bandırma’da yapılacak denetimlere esnaf odaları, Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve Ziraat Odası da kuracakları ekiplerle katkıda bulunacak.

Uygulamada odaların kuracağı denetleme ekipleri üye iş yerlerini  ziyaret ederek  kayıt altına alacak ve raporları kaymakanmlığa iletecek. Kurulan sekretaryalar ile herkes kendi esnafını denetleyecek. Edinilen gözlemlere göre dün  itibari ile başlayan dinamik denetlemelerin ilkini Kaymakam Günhan Yazar tarafından bizzat gerçekleştirdi.  Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin ve Bandırma İlçe Sağlık Müdürü Dr. Başak Şen Ilgaz’da katıldığı denetimlerde Bandırma çarşı sahil bandı sokak ve caddelerinde  maske ve sosyal mesafe konusunda yapılan denetimlerde vatandaşlar uyarılırken bazı alışverişin yoğun olduğu sokaklar kapatılarak sadece HES koduyla girişlere açık hale getirildi.  

06.Mart.2021 Cumartesi gününden itibaren Şehit Süleymanbey Caddesi, Kaşif Acar Caddesi, Sevgi Yolu, Arasta ve Cumhuriyet meydanı'na girişlerde HES KODU uygulaması yapılmaya başlayacak.

Balıkesir’in genelinde  ülke genelinde İçişleri Bakanlığınca “Dinamik Denetim Süreci”yle bir denetim seferberliği başlatıldı. kırmızı olan risk haritasının mavi renge dönmesi için 4 bin kişiden oluşan denetim ekibi sahada olacak.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla tüm illere gönderilen 14 maddelik genelge ışığında başlayan denetimlerin, kurumlar arası koordinasyonunun sağlanması için Vali Hasan Şıldak Başkanlığında Yerel Yönetimler, Meslek Odalarının Temsilcileri ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirildi.
Başlatılan denetim seferberliğiyle toplumsal farkındalığı olabildiğince arttırmak amaçlanırken, risk haritasında kırmızı olan ve çok yüksek risk grubunda olan Balıkesir’de 4 bin kişiden oluşan denetim ekiplerinin sahada olacağı duyuruldu.
Hedefin Balıkesir’i risk haritasında mavi renge dönüştürmek olduğunu belirten Vali Şıldak, tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile meslek odalarının temsilcilerine sahada olarak farkındalığı arttırma talimatı verirken yapılacak denetimlerin rehberlik esasıyla yapılacağı vurgulandı. Her gün yapılacak denetimlerle bir hareketlilik ortaya koymak gerektiğini belirten Şıldak, 2 haftalık periyotlarla değerlendirilecek risk haritasında mutlaka zigzaglar olacağını, fakat Balıkesir’in birlik ve beraberlikle olumlu sonuçlar alacağına inancının tam olduğunu ifade etti.

04-03-2021