Bandırma'da Kargalar Kenti İstila Etti

EMİN GÜDÜCÜ

Üstümüzde kara bulutlardan sonra kara kargalar dolaşır oldu. Zaten havalar bozuk maneviyatta kasvetli  üstümüz de birde binlerce karga oradan oraya uçup duruyorlar.

Cumhuriyetin bekçileri Kara Kargalar oldu. Meydanı diyorum yani.

Al sana bir kucak daha endişe..mutsuzluk ,korku, uğursuzluk duygusu..
Zannetmeyin kuşları sevmem , çok severim.

Hele ki kargaların yüz yıldan çok fazla  yaşamasına - öyle diyorlar- imrenmemek ne mümkün..sosyal yapi bakimindan  da bize ne  cok benzerler...hani besle kargayı oysun gözünü misali.

Babaannem  çocukluğundan beri karga beslerdi doksan sekizinde öldü.  Kargaları  hala yaşıyor..Meydanı geçerken Palas Kahve'nin  ordan Çınarların dallarına bakın . Aralarında 1900 ün erken yıllarını,savaşı, işgali kurtuluşu görmüş olanların orada o dallarda olduğunu düşünerek bakın.

Demek ki göç almayan bu kuşlar Bandırma'mızın en eski yerlileri..Bandırmalıyım diyenin alnını karışlarım Karga'dan başka.

 Ve en eski komşularımızdandır. Çocukluğunuzdan bu esrarengiz kuşları toplu halde gördüğünüzde, toplanıp düğüne gidiyorlar der, ve o küçük ellerimizi gökyüzüne sallar, onları uğurladık.

Nerede o eski çocuklar, o eski kuşlar gibi bayat kelamlara girmeyelim. Bunca zehire narindir kuş dayanmaz  karga dayanır ..bi de insan.

Bazıları kargaların sürü ile kartalların yalnız uçtuğunu söylüyor..

FOTO YORUM-EMİN GÜDÜCÜ