Bandırma'da Kabotaj Bayramı Buruk Kutlandı

 

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Bandırma'da yine halktan kopuk ve buruk kutlandı.

Bayram törenlerine sadece protokol ve gazeteciler katılırken halkın katılımı olmadı.

Bu yıl 89’uncusu kutlanan Türk denizciliğinin özgürlük sembolü  olan bayram Bandırma'da törenlerle kutlandı. Kabotaj bayramı Türkiye'de denizlerde Yük ve yolcu taşınmasını Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirten denizlerimizi özgürleştiren kanunun  yürürlüğe girmesiyle birlikte  89 yıldır kutlanıyor.
Cumhuriyet meydanında Bandırma Belediye bandosunun gösterisiyle başlayan  Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Bandırma  törenine   Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ,  saygı duruşundan sonra  İstiklal Marşı okunarak devam edildi.ı. Törende konuşan Bandırma Liman Başkanı Abdullah Şalcı, bu yıl 89’uncusu kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk milletine armağan edilen en büyük başarılarından birisi olduğunu söyledi.   Bandırma Çelebi Limanı işletmesine ait  römorkörler ile  protokol üyeleri liman içinde gezinti yaptılar   Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Bandırma  Liman Başkanı Erkan Tuncer protokol üyeleri ve Çelebi imanı genel müdürü Mehmet Akif Ersoy'la birlikte  şehitler adına denize çelenk bırakıldı ve  saygı duruşunda bulunuldu. 

Tören esnasında deniz kirliliğiyle ilgili görüşlerini  ifade eden Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza "Denizlerimizde geçmişten gelen bir kirlilik var fabrikalar birer faktör eğer yeni kirlenme olmayınca kendini temizliyor global bir kirlilik var özellikle Marmara denizinde bu belirgin bizler el birliğiyle bu kirliliği gidereceğiz" dedi.

Sahil Güvenlik’in 66 botunun da eşlik ettiği törende, saygı duruşu esnasında limanda bulunan gemiler ve römorkörler 1 dakika süre ile sirenlerini çalarak deniz şehitlerini andı. Römorkörler, kendi etrafında döndüğü esnada tazyikli su sıkarak gösteri yaptı. Tören, limana dönüş ile son bulurken, Çelebi Limanı yetkilileri, katılımcılara günün anısına tişört ve şapka hediye etdilirken ayrıca . Çelebi Liman İşletmesinin  sponsorluğunu üstlendiği ilköğretim okulları arasında düzenlenen resim yarışmasının ödülleri dağıtıldı.

Bandırma Gerçek -   02-07-2015