Bandırma'da Fahiş Zamlar Meydanda Protesto Edildi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin Bandırma su faturaları tarifesi konusunda  daha önce mahkemece geri alınan zam  kararının, son  Büyükşehir Meclisi  toplantısında  3 parti meclis üyelerince de desteklenerek  yeniden uygulamaya sokulması kararı üzerine başlayan tepkiler üzerine  Bandırma Tüketiciler Derneği  Bandırma'da  açık hava toplantısı  düzenledi.

CHP ,AKP VE İYİ PARTİ TEMSİLCİLERİNDEN  KİMSE GELMEDİ

Fahiş zamların uygulamaya geçmemesi için yapılan çağrıları içeren konuşmmalardan sonra kalabalık  olaysız dağılırken başta  Bandırma sivil toplum örgütleri  olmak üzere Bandırma siyasi partileri özellikle CHP yle birlikte  çalışanları temsilen Emek Platformu bileşenleri.Bandırma Kent Konseyi yöneticilerinin de zamların geri alınma çağrısı için meydan toplantısına katılmaması   vatandaşlarca şiddetle eleştirildiği gözlenirken EMEP Bandrma İlçe Örgütü toplantıya destek veren katılımcılar arasında yer aldı. TKP Bandırma İlçe Örgütü ise ayrıca açıklama yaptı.

Bandırma Cumhuriyet Meydanında  yapılan toplantıya  katılanlar arasında  Türkiye Tüketiciler Dernek Başkanı Aziz Koçal  da yer alırken ,Bandırma Belediyesi eski Başkanı Dursun Mirza söz alarak  yaptığı konuşmasında, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinin almış olduğu zam kararıyla daha önce mahkeme kararıyla alınan kazanımların  yok yere kaybedildiğini söyledi. Mirza, su zammının alınmasında kararı bulunan Bandırma Belediye Meclis üyelerini ise tecrübesizlik ve acemilikle eleştirerek  Kim tarafından yapılırsa yapılsın, kimler el kaldırarak destek olursa olsun, hangi gerekçe gösterilirse gösterilsin yapılan iş yanlıştır. Yargıda Kazanılmış hakların iadesidir. Bandırma halkına haksızlıktır." dedi.

  Tüketicileri Koruma Derneği Bandırma Şube Başkanı Mehmet Tanrıkut, Su zammıyla birlikte , Fahiş Ulaşım zamları, Hukuksuz Otopark ve genel olarak sürekli yapılan zamlara yönelik eleştirilerde bulunan konuşmasında  “Çalışanlara, memura ve emekliye verilen % 5-6 lık zamlar insanları açlığa mahkum ederken gerek iktidarın gerekse belediyelerin yaptığı zamlar, yaşamı ateşten gömlek haline getirmiştir. Belediyelerin iflasından, hizmet veremez hale gelmesinden biz yurttaşlar sorumlu değiliz. Belediyelerin temel görevi dar gelirliyi, emekliyi ve yaşlı insanlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak onları mutlu edecek yaşam alanları yaratmaktır” dedi.

Tanrıkut  konuşmasının devamında " En temel insan haklarından olan, kamusal bir belediyecilik hizmeti olan toplu taşımaya yapılan yüksek zamların ardından suya yapılan zam kararının kamu vicdanını yaraladığını dile getiren Tanrıkut şunları söyledi “Belediyecilik ticari bir anlayışla değil halkın parasız veya çok az bir parayla ulaşabileceği hizmetler bütünüdür. Suyun sağlık için en temel insan hakkı olduğu göz önünde bulundurularak topluma yeterli miktarda su ücretsiz veya çok düşük ücretle sağlanmalıdır. Geçtiğimiz yıllarda uzun süre Bandırma’nın Büyük şehir belediyesi ilçelerinde en pahalı suyu kullandığı konusunda verdiğimiz mücadele sonuç vermiş ve yargı kararıyla da su faturalarında önemli bir indirim sağlanmıştı. Ancak üç partinin anlaşarak suya yapmaya karar verdikleri zam, tüm kazanımlarımızı yok saymıştır. Bu kabul edilebilir bir tutum değildir. Yerel yönetimlerin halkımızın en temel ihtiyaçlarını engellemesine, fiyatlandırmasına izin vermeyeceğiz. Halkçı ve sosyal belediyecilik hizmetleri için mücadelemizi bundan sonra da kararlıkla sürdüreceğiz” ifdesini kullandı. 

BANDIRMA GERÇEK - 29-07-2019 - foto..ÖMÜR ŞEN