Bandırma'da Çuvallar Dolusu Kaçak Midye'ye El Kondu

Bandırma'da Kaçak Midye Operasyonu:

1986 yılından itibaren yürürlüğe konan su ve deniz ürünleri kanunu 3. maddesine ihtilaflar devam ederken  son olarak Bandırma'da Jandarma birimlerince yakalanan çuvallarca Midyeye el kondu ve  sahiplerine ceza kesildi.

Kanuna göre Su ürünleri müstahsili gerçek kişiler kendileri için ve tüzel kişiler, tüzel kişilikleri adına ruhsat tezkeresi almak zorunda ve aynı zamanda . ,Su ürünleri istihsalinde kullanılan gemiler için bunların sahip veya donatanları da, ayrıca  Valilikten ruhsat tezkeresi almak zorunda olduklarından yaşamını midye avcılığı ile sürdüren çok sayıda amatör avcı içim izinsiz ruhsatsız midye avcılığı 1986 yılından itibaren sona ermişti.

Alınan bilgilere göre Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa Muhalefet suçuna yönelik istihbarı çalışmalar kapsamında Bandırma İlçe Jandarma Komutanlığı unsurlarınca alınan duyum üzerine yapılan araştırma ve takip neticesinde;

Şüpheli Z.A isimli şahsın menfaat temin etmek maksadıyla Marmara Denizinden kaçak yollarla midye çıkardığı tespit edilmiş olup adı geçen şüphelinin yakalanması ve yasak yollarla çıkarılan midyelerin ele geçirilmesi maksadıyla 31.07.2019 günü icra edilen yol kontrol ve aramasında saat 02.30 sıralarında şüpheliye ait 35 ... plakalı kamyonet durdurularak yapılan kontrolde aracın bagaj kısmında (1300) kg canlı midye olduğu tespit edilmiştir. 
Ele geçirilen canlı midyeler Bandırma İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleriyle birlikte İlçe Tarım Müdürlüğü görevlilerince denize bırakılmış olup şüpheli Z.A.'ya Su Ürünleri Kanununun 36/J maddesi gereğince (1.635) TL idari para cezası uygulanmıştır.

Edinilen bilgilere göre Bandırma ve Erdek'te halen yasal 2 şirket izinli ve yasal midye avcılığı ve üretimi yapabilmekte  amatör midyeciler ise kendi tüketimleri için bile midye tutmaları yasak. Öte yanda kanunun devamında belirtilen  hususlara göre Ruhsat tezkerelerinin talep vukuunda ilgililere gösterilmesi mecburidir.
Orman bölgelerinde veya sulama tesislerinin bulunduğu sularda su ürünleri istihsal edecek  müstahsiller, ruhsat tezkerelerini mahalli orman ve Devlet Su İşleri Teşkilatına önceden vize  ettirmeye mecburdurla

BANDIRMA GERÇEK - 31-07-2019  HABER TUBA ATEŞOĞLU