Bandırma ve Genel Merkez Siyaseti Çöktü

BANDIRMA ve GM SİYASETi... SİYASETTE ÇÖKTÜ..! 

BANDIRMA MİLLİYETÇİLİĞİ YAPIYORUM ve YAPACAĞIM ARKADAŞ ! 

Balıkesir ;  (9) Milletvekili çıkaracak... Balıkesir ili olarak, 843.865 toplam seçmenimiz var. Marmara Bölgesinin en stratejik ve önemi büyük, Ege ve Marmara Denizinde kıyıları olan Balıkesir’in, 20 ilçesi var. ‘ Merkez, Körfez, Dağ, Güney Marmara) 4  seçim bölgemiz var.’  Bandırma’nın lideri olduğu  Güney Marmara bölgemizde ;  Bandırma, Erdek, Marmara, Gönen, Manyas, Susurluk İlçeleri... ve bu ilçelerdeki  Güney Marmara seçmenlerin toplamı ise ; 236.525 kişi. Yani seçmenin %30 u GM ve burada... Uzun yıllardır Bandırma ve GM Parlamento ya vekil gönderiyordu ve...bu seçimlerde, SEÇİLEBİLİR sıralarda yer alabilenler... 

2023 14 Mayıs seçimlerinde, TBMM nde artık Bandırmalı Milletvekili olmayacak ! Bkz. Listeler ! 

AKP Listesindeki ilk 4 ; 1-İsmail OK, 2-Belgin UYGUR, 3-Mustafa CANBEY, 4-Ali TAYLAN ÖZTAYLAN.

CHP Listesindeki ilk 4 : 1-Ensar AYTEKİN,2- Serkan SARI, 3-DEVA Kemal AYDEMİR, 4-Seval BOZKURT.

İYİ P listesindeki ilk 4 ; 1-Turhan ÇÖMEZ, 2-Özlem VURAL, 3-Nedim TUNA, 4-Kamil Gültekin ÖZTÜRK.

MHP Listesi ilk 4 ; 1-E. Gökay YÜKSEL, 2-Harun ALGÜL, 3-Cem ÖZIŞIKLIOĞLU, 4-Abdullah SARBAY.

MEMLEKET P Listesi ilk 4 ;  1-Göksel TAŞALTI, 2-Hakkı BİTİKLİ, 3-Diğdar DAŞKIN, 4-İbrahim KAYA. 

GENÇ PARTİ Listesi ilk 4 ; 1-Mustafa ÖZULUS, 2-Ali KARAASLAN, 3-Emine İLHAN, 4-Kadir ÖZCAN. 

ATA İTTİFAKI bileşenlerinden Adalet Partisi Listesinde ki ilk 4 :  1-Varol Esen, 2-Nilgün Özyıldırım, 3-Mehmet Taşkıran, 4- Uğur Gardiyan. 

AKP,  Ali Taylan ÖZTAYLAN Bandırma’lı 4. sıra, Akp Pakize Mutlu AYDEMİR Susurluk’lu  5. Sıra...

CHP,  Selim Panç ve  Fatma Sibel SALI Bandırmalı, ama 5.6. sıradalar.

İYİ PARTİ,  Kamil Gültekin ÖZTÜRK  Manyaslı, o da  4. Sırada.

MHP,  Harun ALGÜL Bandırma 2. Sırada...

GENÇ Parti, Ali Karaslan Bandırma 2. Sırada..................SEÇİLEBİLİRLİK ihtimalleri var mı ?

Sadece sayın A.Taylan ÖZTAYLAN, babasının soyadı ve geçmişine binaen ( Kendisinin Türk ve AKP Siyasetine katkılarını ...ve kariyerini bilmiyoruz !) AKP nde 4. Sıradadır ama, AKP nin 3 te kalması durumunda, seçilemeyecektir.

Sayın Turhan ÇÖMEZ ise, İYİ Parti 1. Sırasında, Bandırma dan ziyade Gönen’lidir ve Türkiye’nin bütün metropollerinde listede bulunsa kimsenin eleştiremeyeceği, bir donanıma sahiptir. Ama kusura bakmasın, BANDIRMA lı değildir. Vekil olduğunda da, Güney Marmaralılara ve Balıkesirlilere, hatta... Türkiye ye hitap edecektir. Bandırma ya yüzünü döndüğü zaman da, biz mütehassıs olacağız.

2018 BALIKESİR Seçim sonuçlarında ; 864.512 geçerli oy kullanılmıştı ve ;  AKP, %41.40 ile 5, CHP %30.37 ile 3, İYİ PARTİ %14.71 ile 1 seklinde oluşan liste, bu sene nasıl olur ?  AKP 3 e düşebilir, İYİ PARTİ 1 de kalabilir... Tepkilerden dolayı CHP li ve İYİ Partili seçmenden, Memleket Partisine, MHP ne oy geçişi olabilir... Tahminleri, Seçmen milletine ve kamuoyuna bırakıyorum... İlk 4 sıraları verdim ki, kimler SEÇİLEBİLİR SIRALARDA, görelim diye... Bu listeden kimler, 9 kişiden biri olacak ?   

Bandırma nın, Balıkesir Milletvekili sayısı daha düşükken 2-3 Bandırmalıyı Meclise gönderdiğini bilen biri olarak diyorum ki ;  

Eyyyyy ! özellikle AKP, CHP, İYİ Parti ilçe Başkanları ve yönetimleri... Sizler ne iş yaparsınız ? Sizlerin yerine, yerel siyaseti dizayn etmek için... Bandırma Kapitalistleri ve sermaye ve Rotary – Lionslar, Ankara ya kamp kurmuştular hatırlıyorsunuz değil mi ? Genel merkezleri sık sık ziyaret edip, kendi kullanışlı elemanlarını meclise gönderebilmek için, seçilebilir sıralara çökmeye çalışmışlardı da, ama pek muvaffak olamamış gözüküyorlar. Dizaynatörlerin çabalarını engellemeyip seyreden ilçe yönetimleri de, nal toplamış ve bu sayısal güçlerini, avantaja çevirememiş, Yani, sınıfta kalmışlar..! 

BANDIRMA/BALIKESİR MİLLİYETÇİLİĞİ... 

Yukarıda verdiğim nüfus ve seçmen milleti sayılarımıza göre, layık olduğumuz temsiliyeti, en başta siyasi partilerin listelerinde göremediğim için üzgünüm.  

Bandırma ya hizmet getirebilecek, Ankara da Bandırmalıların elinden tutabilecek bir donanım ve kariyere sahip, ufku açık ve geçmiş siyasi hayatı ile helal olsun diyebileceğimiz biri, listelerde var mı ? YOK !  

Yarım asrı geçen siyasi hayatımda, naçizane ; siyasi partilerin nasıl ve ne amaçlarla işgal edildiğini, Ankara ve Genel Merkezlerde ve hatta il-ilçe yönetiminlerinde, bakanlıklarda dönen Hemşehricilik oyunlarının nasıl cereyan edip seyrettiğini,  en iyi bilenlerden biriyim. Yönetimsel fikirlerle aldatılarak başladığımız siyasi hayat... Ne yazık ki, daha sonradan maddi ve bölgesel ve etnik çıkarlara, nasıl esir ediliyor ? En iyi bilenlerden biriyim. Siyasette mevkii ve makamlar ile güç ve yetki kullananların hepsine bakın, fikirleri ile değil ya maddi güçleriyle, ya da arkalarındaki sermaye ve karanlık güçlerle veya babadan oğula geçen, soyadı siyaseti ile...genel merkezlerde dönen iltimaslarla oralara gelmişlerdir. Ben kendi siyasetimle ilgili ÜLKÜCÜNÜN EN SEVDİĞİ YEMEK, ÜLKÜCÜ YEMEKTİR... diye yazmış ve bu sistemi eleştirmeye çalışmıştım da, bugün bu sistemin, ADAM YEME SİSTEMİ nin... her partide vücut bulduğunu görmekten dolayı üzgünüm.  

Balıkesir li, Bandırma lı değil, Balıkesir e en ufak, hatırlanacak bir hizmeti olmayanların, Balıkesir in geleceğine dönük bir projesi olmayanların, partilerin listelerinde, seçilebilir sıralarda arz-ı endam etmeleri... anlaşılır değildir ve hayatın olağan şartlarına da, aykırıdır. Siyaset bu şekilde yapılmaz !  

BANDIRMA ve GÜNEY MARMARA nın yetiştirdiği siyasi simalar, Aday Adaylığı döneminde, listelere girerek, ellerinden geleni yaptılar. İçlerinde, kendi partilerinde ve kendi geçmişlerinde hatırı sayılır hizmetleri ve projeleri olanlar da vardı lakin onlar da siyasetin başka hastalıklarına yenildiler.

Şimdi ; AKP li olup C.Başkanlığı seçiminde R.Tayyip ERDOĞAN’a oy atacaklar, Milletvekilliği seçimlerinde AKP listelerine, CHP li olup, C.Başkanlığı seçiminde Kemal KILIÇDAROĞLU’na oy atacaklar, Milletvekilliği seçimlerinde CHP Listelerine OY ATACAKLAR MI ? Bu şekilde verilecek FİRE ne kadar olacak ? Aynı şey, İYİ Parti için de gecerli...Balıkesir, bu tepkiler yüzünden sürpriz sonuçlara gebe ! Yani : Cumhur İttifakı da, Millet İttifakı da, C.B nda aldığı oyları Mv seçimlerinde alamayabilirler! Bandırma özelinde de, GMarmara özelinde de, bu listelere olan tepkiler farklı tezahür edebilir. 10/04/2023  /BANDIRMA - RAMAZAN NARİN - NOGAYTÜRK