Bandırma Gemisiz Kaldı.

BANDIRMA GEMİSİZ KALDI!

Erdem ÖZCAN

Bandırma-İstanbul arasında günde 2 kez çalışan deniz otobüsünü gemiden saymadığım için böyle dedim: “Bandırma gemisiz kaldı.”

Geçen yıl yaz aylarının, tatil günlerinin bitmesi sonunda asıl gemi saydığım feribot seferleri kaldırılmış, “gemi” den saymadığım deniz otobüsü seferleri günde 2 sefer olmak üzere konulmuştu.

O da olmasa gemisiz kalacaktık. Ama işte deniz otobüslerinin çalışmaları da rüzgârların şiddetine bağlı olduğu için “yok hükmünde” olarak değerlendiriliyor…

Bu hafta rüzgar nedeniyle 2 gün sefer yapamadı.

“40 yıl öncesine döndük” desem, o yıllarda hem gece hem gündüz hergün çalışan gemilerimiz vardı. Hatta “50 veya 60 yıl öncesine döndük” desem; o yıllarda da gemilerimiz vardı. Gece saat 22.30 da hareket eden Tırhan, Etrüsk veya Kadeş adlı gece gemilerimiz Bandırma-İstanbul arasında sefer yaparken haftada 4 defa da gündüz gemileri olan Ayvalık ve Gemlik adlı gemiler de ayni hatta sefer yapıyordu. Daha sonra Bandırma ve Tekirdağ adlı feribotlar seferlere konuldu. O gemiler de sabah akşam hergün hep çalıştılar…

Yani nerden baksak eski yıllara döndük diyemeyeceğim… Diyemeyeceğim çünkü dediğim gibi o yıllarda her gün gemi ve feribot seferleri vardı.

Sadece gemi mi?

Yıl 1954…Bırakın gemileri, feribotlar vardı, uçak vardı uçak… Bandırma-İstanbul (Yeşilköy) 20 dakika…

Bandırma için feribot, sürücüler için de, yayalar için de çok önemli bir ulaşım aracıdır.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) kurulup TC Deniz Yolları seferlerden kaldırılıp hızlı feribot seferleri başlayınca Bandırma için, dolayısıyla aracı olan olmayan yolcular için çok faydalı bir ulaşım günleri başladı. İstanbul’u, İzmir’e, Ege Bölgesi turizm kentlerini geçen yıla kadar Bandırma aracılığıyla bağlayan feribotlar hergün sefer yaptığı gibi tatil ve bayram günlerinde bazen günde 7 sefer dahi yapabiliyorlar deniz otobüslerinin etkilendiği havalarda iptaller yaşanmıyordu.

Yaz ayları geliyor, yakında Ramazan tatili de geliyor ama öğrendiğimize göre İastanbul- Bandırma feribot seferleri kaldırılmış.

Bölgemiz milletvekilleri, belediye başkanları, ticaret odaları ile ticaret borsaları…

Bandırma gemisiz kaldı duyan var mı?

22-04-2022/ERDEM ÖZCAN/BANDIRMA